Plavkyně sbírá medaile i v 76 letech. Srdce má jako 20letá, říká její trenér

Magazín Reuters Magazín, Reuters
30. 1. 2019 10:08
Nagwa Yousef Ghorabová začala plavat ve čtyřech letech a 12 let nato získala svou první medaili. Nadějně rozjetou kariéru ale musela na prahu své dospělosti přerušit, protože Egypt nepořádal soutěže pro dospělé plavce. Ghorabová se však nevzdala a pokračovala v každodenním tréninku. Když v roce 2005 soutěž obnovili, bylo plavkyni 62 let. Věk ji však v závodění nezastavil.
Nagwa Yousef Ghorabová.
Nagwa Yousef Ghorabová. | Foto: Reuters

Pokud by oddanost byla jedinou podmínkou vítězství, egyptská plavkyně Nagwa Yousef Ghorabová by neměla kam věšet svoje medaile.

Plavat začala ve čtyřech letech a o 12 let později se stala poprvé vítězkou ve volném stylu a znaku. Když ale dovršila 18 let, musela svou slibně rozjetou kariéru přerušit, protože Egypt nepořádal závody pro dospělé plavce.

Ghorabová přesto celá léta trénovala a udržovala se v kondici. Na další příležitost předvést svoji formu čekala 44 let. Teprve v roce 2005 totiž v zemi obnovili plavecké soutěže pro dospělé. Deset let nato se pak představila na mezinárodních závodech v Rusku, kde vyhrála dvě bronzové medaile.

"Celá léta jsem čekala na příležitost předvést, co ve mně je. Toužila jsem vyniknout na mezinárodní úrovni a nechtěla jsem, aby mě někdo porazil. Koneckonců reprezentuji přece svoji zemi," citovala Ghorabovou agentura Reuters.

Momentálně se aktivní seniorka připravuje na šampionát v Jižní Koreji. Podle svého trenéra má "srdce dvacetileté" a žádný trénink nebo závod nevynechá.

"Dokážu všem, že věk není překážkou, pokud máte vůli a radost ze života," dodala plavkyně.

Jedním z kurzů, které pořádá centrum pro seniory Elpida, je i Senior Cirkus. Lidé se zde učí cirkusovým trikům, které zlepší jejich myšlení i postřeh. | Video: Zuzana Hronová