Muže v Saúdské Arábii zatkli za snídani s ženou. Porušil přísný zákon země

Magazín Magazín
11. 9. 2018 11:43
Egyptského muže přišla snídaně s kolegyní v Saúdské Arábii opravdu draho. Když na internetu zveřejnil zdánlivě nevinné video, ve kterém si se ženou zahalenou v nikábu užívá společné chvíle u jídla, pravděpodobně netušil, že dělá něco špatného. Saúdské ministerstvo práce a sociálních věcí však záznam označilo za urážlivý a zatklo Egypťana za to, že nedodržel zákon, podle něhož saúdské ženy nesmí jíst v přítomnosti svobodného muže.
Muž zatčen za snídani se saúdskou ženou. | Video: Baha'a/@rakan_ksa3

Úředníci v Saúdské Arábii zatkli Egypťana za to, že posnídal se saúdskou ženou. Muž pracující v hotelu totiž zveřejnil na internetu půlminutový záznam, na kterém si on a jeho kolegyně zahalená v nikábu dopřávají jídlo u pracovního stolu, společně vtipkují a mávají do kamery, píše web deníku The Guardian. 

Video se bleskurychle rozšířilo na sociálních sítích a vzbudilo mezi obyvateli silně konzervativní země pobouřené reakce. Podle saúdského práva totiž v prostorách pracovišť či restaurací ženy nesmí sedět ve stejných částech jako svobodní muži.

U většiny aktivit musí ženy doprovázet ochránci, což bývají jejich otcové, manželé, bratři nebo synové.

Saúdské ministerstvo práce a sociálních věcí Egypťana proto obvinilo z porušení zákona a video označilo za urážlivé. Saúdy nejvíc rozhořčila závěrečná pasáž, ve které muslimka egyptského muže krmí, a v internetových diskuzích se divili, proč úředníci místo Egypťana nepotrestali jeho kolegyni.

"Nechápu, proč neustále trestáme muže a ne ženy. Sama jsem saúdská žena a jsem přesvědčená, že i ona by si zasloužila stejně přísný trest. Smát se a jíst na pracovišti? Jak daleko jsi schopná zajít?" ptala se na Twitteru uživatelka s přezdívkou Malak.

Další diskutující jménem Tarek Abd Alaziz sice napsal, že pracovní vztahy by neměla zatěžovat otázka genderu a kolegové by měli mít možnost se kdykoli společně zasmát a najíst, ale velká část uživatelů jeho tolerantní postoj nesdílí.

"Práce, při které se saúdská žena setkává s cizinci, jde zcela proti našim zvykům, tradicím a hodnotám," napsal například na sociální síti Hammoud Alduhavian.

Tomu dal za pravdu i soud, který předvolal také majitele hotelu za to, že pro své zaměstnance nezajistil genderově segregované pracovní prostředí.

Obyvatele Egypta naopak překvapilo, jak přísným pohledem se na jejich krajana Saúdská Arábie dívá, a ptali se, jak může policie někoho zatknout za tak neškodné video.

Egypťané v internetových diskuzích navíc poukazují, že trestání podobných skutků není v souladu s plány saúdského korunního prince Mohameda bin Salmána na postupnou liberalizaci země.

"Nechtěl náhodou Mohamed bin Salmán vytvořit ze Saúdské Arábie do roku 2030 novou otevřenou zemi plnou koncertů, kin a pláží?" tázal se v reakci na zatčení egyptský televizní moderátor Osama Gaweesh.

Princ, který nastoupil na trůn teprve loni, totiž po pětatřiceti letech tvrdého režimu skutečně povolil znovuotevření kin a letos v květnu dokonce umožnil ženám usednout za volant.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy