e-Bay jde do boje s pytláky. Zakáže jim obchodovat

rkl
7. 6. 2007 17:50
Kdo chce nabízet slonovinu, musí ukázat potvrzení

San Francisco/Haag - Až pět tisíc dolarů může mít africký pytlák z jednoho zabitého slona. Ovšem za předpokladu, že slon má oba kly a že každý z nich doroste alespoň třímetrové délky.

I padesátinásobnou částku může slonovina z téhož zvířete vynést na druhém konci světa.

Obchod se sloními kly je rok od roku výnosnější. Mimo jiné proto, že obchodníci s předměty ze slonoviny se málo starají o původ zboží, jež nabízejí.

Ochránci přírody odhadují, že devadesát procent slonoviny, s níž se ve světě obchoduje, pochází ze slonů skolených pytláky. Ke stejnému závěru teď došla internetová aukční síň e-Bay.

A aby chránila své dobré jméno, rozhodla se k razantnímu kroku: Podezřelé nabídky vymaže ze svých stránek. Každý, kdo u e-Bay bude od nynějška nabízet k vydražení slonovinu, bude muset dokázat, že zboží nepochází z pochybných zdrojů.

Aukční dům e-Bay zakázal obchodovat pytlákům. Podezřelé nabídky smaže.
Aukční dům e-Bay zakázal obchodovat pytlákům. Podezřelé nabídky smaže. | Foto: Profimédia

Jen šest procent slonoviny je legální

Rozhodnutí aukční síně přichází poté, co experti Mezinárodního fondu ochrany zvířat (IFAW) zjistili, že ze 2275 nabídek, jež se během jediného týdne objevily na stránkách e-Bay, je u pouhých šesti procent možné doložit, že slonovina pochází z legálně zabitých či uhynulých zvířat.

"Kdo chce napříště nabízet přes e-Bay slonovinu, musí prokázat řádný původ zboží přesně v souladu se zákony země, jejímž je občanem," oznámila mluvčí aukční síně Nicola Scharpeová.

Minulý týden se přitom účastníci pravidelné schůzky signatářských zemí Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES) rozhodli, že povolí export šedesáti tun sloních klů do Japonska.

Kly pro Japonce

Polovina zásilky pochází z Jihoafrické republiky, třetina z Botswany, deset tun je z Namíbie. Všechny tři země přislíbily, že výtěžek z prodeje poskytnou na ochranářské projekty. Japonsko se zase zaručilo, že zabrání tomu, aby kly skončily na černém trhu.

Foto: sxc.hu

"Japonsko nesplňuje podmínky stanovené CITES, v Osace byly kupříkladu loni zabaveny tři tuny slonoviny pocházející z pochybných zdrojů," upozorňuje Peter Pueschel z massachusettského sídla IFAW.

Cena slonoviny stoupla v Japonsku na 850 dolarů za kilogram, když ještě před deseti lety se za 1 kg platilo 500 USD. V Africe prodávají pytláci stejné množství za pětadvacet dolarů.

Povolenky posilují černý trh

Experti IFAW odhadují, že každým rokem padne na černém kontinentu za oběť ilegálnímu lovu dvacet tisíc slonů. Obchod se slonovinou byl celosvětově zakázán v roce 1990 poté, co sloní populace zaznamenala v 70. a 80. letech dramatický pokles.

Podobné jednorázové povolení prodeje slonoviny v roce 1997 vedlo podle IFAW k okamžitému zvýšení poptávky na černém trhu.

Nejvíce ilegálně obchodované slonoviny pochází ze střední a západní Afriky, kde jsou tlustokožci také nejvíce ohroženi. Kupříkladu v Senegalu dnes přežívá posledních deset slonů.

Ohrožený druh opice v indické rezervaci
Ohrožený druh opice v indické rezervaci | Foto: Reuters

Na jihu kontinentu je situace nepoměrně lepší. V Botswaně se podařilo v uplynulých letech dostat sloní populaci na úroveň 120.000 kusů.

Obchod za 26 miliard dolarů

Kly slona afrického mohou dorůstat délky přes tři metry a váží i sto kilogramů. Nejedná se o špičáky, jak by si mohl leckdo myslet, nýbrž o extrémně prodloužené horní řezáky, které slonovi dorůstají celý život.

Obchod s více než 33 000 druhů rostlin a 7000 druhů zvířat, regulovaný pravidly, na nichž se dohodlo 171 členských zemí CITES, vynáší ročně až 26 miliard dolarů. Obchodování s osmi sty živočišnými a rostlinnými druhy je zcela zakázáno. Patří mezi ně i slon africký.

 

Právě se děje

Další zprávy