Džihádisti u Mimoně? Proti islamistům se bojovalo kuličkami

Obrazem: Válka v Afghánistánu kousek od Mimoně
Mapa fiktivní provincie Zábul ukazuje, jak rozsáhlý herní prostor je. Od nejsevernějšího po nejjižnější cíp areálu je to zhruba dva a půl kilometru. Dost prostoru pro všech 1200 účastníků.
V Afghánistánu platí válečný stav a podle toho se také všichni chovají. Ostražitost na nejvyšším stupni a kontroly všude.
Akce se odlišuje od mnoha jiných airsoftových bitev počtem civilistů, měst a vesnic. Organizátoři se snaží, aby jednotlivá místa skutečně žila svým vlastním životem.
I proto je zavedena herní měna. Můžete si za ni koupit jídlo, zajít do kina, posedět si u vodní dýmky...
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Prokop Vodrážka Jakub Plíhal, Prokop Vodrážka
27. 7. 2015 10:23
Kousek od Mimoně se o víkendu odehrála airsoftová akce Protector. Ve fiktivní provincii Zábul ležící na hranici Afghánistánu a Pákistánu se střetly spojenecké jednotky s islamisty.

Mimoň – Ocitáte se v provincii Zábul na hranici Afghánistánu a Pákistánu. Bezpečí místních obyvatel zde stráží vojáci mezinárodních jednotek ISAF, afghánská policie, armáda a také kontraktoři, nájemní ochránci. Chrání vás před džihádistickými jednotkami hnutí Tálibán, které nezištně překračují nepříliš dobře chráněnou hranici obou států a podnikají guerillové útoky.

Nejste ovšem na Blízkém východě, ale v bývalém vojenském prostoru poblíž Mimoně, kde se o víkendu odehrál 12. ročník airsoftové operace Protector. Místo ostrých nábojů létají vzduchem kuličky a skutečné obyvatele a vojáky zde nahradili nadšenci ze všech koutů Česka. Záliba známá pod zkratkou LARP (live action role-playing) je totiž forma hry, kdy se skuteční lidé vžívají do fiktivních postav a fyzicky je svými činy představují. A v tomto případě se do nich vžívají na 80 hodin.

Foto: Jakub Plíhal

Oproti jiným airsoftovým akcím je Protector specifický v tom, že se zde nesetkáte jenom s vojáky. "Vojáků je tady třeba polovina, ten zbytek jsou lidé, kteří tady v podstatě žijí a vžívají se do různých rolí. Máme zde novináře, kteří vydávají každý den noviny Islam today, máme zde autobusáky, kteří rozvážejí lidi po vesnicích, jsou zde čajovny, kavárny, kino, ale také obyčejní rolníci. Snažíme se tady simulovat skutečný život,“ popisuje život fiktivního světa pořadatel akce Jožka Starý známý pod přezdívkou Riggs.

Na vojáky si tady často hrajou nejenom "obyčejní lidé," ale také skuteční vojáci, kteří zde trénují v době osobního volna. "K ISAFu jezdí každý rok minimálně čtyři radisti od armády. Jednoduše proto, že armáda nemá peníze na cvičení v akci a tady si toho vyzkoušejí za pět dní víc než za tři měsíce na kasárnách,“ říká jeden z účastníků.

Výhodou je také obří prostor, na kterém se akce odehrává. Několik kilometrů čtverečních hrací plochy totiž dává hráčům skutečnou volnost, která na mnoha podobných akcích chybí. Především jednotky z Německa, které na Protector dorazily, si plochu velice pochvalovaly. "V Německu můžete hrát airsoft jenom na pár stech metrech, tady můžete jít kilometr sem, dva kilometry tam, je to úžasné," popisuje německý "voják." I proto se do prostoru vměstnalo letos přes 1200 účastníků.

Jedno z hlavních témat posledních měsíců, tedy problémy s imigranty, rezonuje zcela pochopitelně i tady. Přeci jenom jde o simulaci války proti džihádistům. Na akci je rozložení sil pro a proti uprchlíkům zhruba půl na půl. "Lidé z Islám v ČR nechceme nás oslovili s tím, že by tady chtěli mít stánek, ale rozhodli jsme se, že k tomu nepřistoupíme. Chceme být apolitická akce," popisuje hlavní pořadatel Riggs. "Srandovní je, že jednoho z hlavních představitelů Tálibánu zde hraje člověk, který se aktivně podílí na protiislámských akcích,“ doplňuje.

Pokud chcete vidět, jak probíhá bojová akce proti Tálibánu, jak se zde jedná s rukojmími, nebo zjistit, co se vyučuje na místní "univerzitě", tak se PODÍVEJTE DO GALERIE (klikněte na úvodní obrázek, nebo zde).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Rusko zastavilo práci zastoupení u NATO a přerušilo práci úřadu v Moskvě

Rusko od 1. listopadu zastaví práci svého zastoupení u Severoatlantické aliance a totéž bude platit pro vojenskou misi NATO v Moskvě. Podle agentury TASS to v pondělí oznámil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Podle něj jde o odvetný krok za zrušení akreditace osmi pracovníků ruského zastoupení u NATO.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Zemřel bývalý americký ministr zahraničí Colin Powell

Zemřel bývalý americký ministr zahraničí Colin Powell. Bylo mu 84 let. Podle agentury Reuters měl vážné zdravotní problémy poté, co prodělal covid-19. Powell byl ministrem zahraničí v éře prezidenta George Bushe mladšího. Proslul tím, že v Radě bezpečnosti OSN ukazoval údajné důkazy o zbraních hromadného ničení v Iráku, kterými USA zdůvodnily invazi v roce 2003. Žádné chemické ani biologické zbraně se ale v Iráku nenašly. V roce 1991 Powell velel americkým vojskům v rámci operace Pouštní bouře, která vedla k vyhnání irácké armády z Kuvajtu.

Zdroj: Zahraničí
Aktualizováno před 1 hodinou

Automobilky by kvůli omezení výroby měly začít čerpat program Antivirus, shodla se tripartita

Automobilky a jejich dodavatelé by kvůli omezení výroby měli začít čerpat příspěvky z programu Antivirus. Stát by jim mohl proplácet 60 procent náhrady mzdy do 29 000 korun. V pondělí se na tom shodla tripartita. Po jednání to na tiskové konferenci řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Tuto podporu pro automobilový průmysl chce vyjednat v Evropské komisi. Vláda by mohla o spuštění programu jednat nejpozději 7. listopadu, dodal Babiš.

"Většina účastníků tripartity podpořila návrh varianty, že podpoříme automobilový průmysl plus navazující segmenty," uvedl premiér.

Z programu Antivirus se proplácely výdělky v zavřených provozech i náhrady mezd lidem v karanténě či firmám s výpadkem poptávky, surovin a personálu kvůli covidu. Peníze je možné podle evropských pravidel poskytovat do konce roku, jedná se o prodloužení do konce července příštího roku. Zatím by podniky mohly pobírat peníze za říjen a listopad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy