Dvacetiletá dívka bojuje proti obtěžování na ulicích. Na Instagram fotí své pronásledovatele

Magazín Magazín
5. 10. 2017 15:00
Dvacetiletá dívka z Amsterdamu bojuje proti obtěžování žen na ulicích. Na sociálních sítích sdílí selfie s muži, kteří ji otravovali pohvizdováním a pokřikováním. Jen za jeden měsíc jich nasbírala téměř třicet.
Dvacetiletá Noa s jedním ze svých obtěžovatelů.
Dvacetiletá Noa s jedním ze svých obtěžovatelů. | Foto: Instagram dearcatcallers

Stejně jako tisíce dalších žen po celém světě je i dvacetiletá studentka Noa Jansmaová z Amsterdamu konfrontována s obtěžováním na ulicích. Pokřikování a pohvizdování, s nimiž si dlouho nevěděla rady, vyhlásila válku na Instagramu

"Na začátku jsem jim odpovídala zvednutým prostředníčkem, ale poté jsem se vždycky cítila hloupě. Hledala jsem proto takový způsob reakce, při kterém bych se cítila nad nimi," vyprávěla svůj příběh nizozemskému deníku Red Pers dívka.

#dearcatcallers

Příspěvek sdílený dearcatcallers (@dearcatcallers),

Poté, co ji obtěžovali a natáčeli dva mladíci ve vlaku, dostala nápad, jak se s ponižováním vypořádat. Na instagramovém účtu DearCatCallers sdílí selfie fotky s těmi, kteří ji obtěžují.

"Cílem mého projektu je posílit povědomí o postavení žen ve společnosti, protože stále ještě existuje mnoho lidí, kteří nemají tušení, jak často se ženy a dívky stávají oběťmi obtěžování na ulicích," vysvětluje Jansmaová.

Během jediného měsíce svůj účet zaplnila dvěma desítkami selfie snímků se svými obtěžovateli. Doprovází je "hlášky", které při obtěžování muži použili. "Vím, co bych s tebou dělal, holčičko" je jedna z nich.

Na většině snímků se hříšníci usmívají, někteří využili své příležitosti a dokonce ji při focení objímají.

#dearcatcallers The classic

Příspěvek sdílený dearcatcallers (@dearcatcallers),

"Vůbec z ničeho mě nepodezírají, protože mají pocit, že to, co dělají, je naprosto normální," komentuje jednu z fotografií. 

Účet začalo během měsíce sledovat téměř 50 tisíc lidí. "Moje akce končí, žezlo ale předávám dalším dívkám. Teď je na nich, aby ukázaly, že obtěžování je globálním problémem," rozloučila se se svými fanoušky 29. září.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy