Dvacetiletá dívka bojuje proti obtěžování na ulicích. Na Instagram fotí své pronásledovatele

Magazín Magazín
5. 10. 2017 15:00
Dvacetiletá dívka z Amsterdamu bojuje proti obtěžování žen na ulicích. Na sociálních sítích sdílí selfie s muži, kteří ji otravovali pohvizdováním a pokřikováním. Jen za jeden měsíc jich nasbírala téměř třicet.
Dvacetiletá Noa s jedním ze svých obtěžovatelů.
Dvacetiletá Noa s jedním ze svých obtěžovatelů. | Foto: Instagram dearcatcallers

Stejně jako tisíce dalších žen po celém světě je i dvacetiletá studentka Noa Jansmaová z Amsterdamu konfrontována s obtěžováním na ulicích. Pokřikování a pohvizdování, s nimiž si dlouho nevěděla rady, vyhlásila válku na Instagramu

"Na začátku jsem jim odpovídala zvednutým prostředníčkem, ale poté jsem se vždycky cítila hloupě. Hledala jsem proto takový způsob reakce, při kterém bych se cítila nad nimi," vyprávěla svůj příběh nizozemskému deníku Red Pers dívka.

#dearcatcallers

Příspěvek sdílený dearcatcallers (@dearcatcallers),

Poté, co ji obtěžovali a natáčeli dva mladíci ve vlaku, dostala nápad, jak se s ponižováním vypořádat. Na instagramovém účtu DearCatCallers sdílí selfie fotky s těmi, kteří ji obtěžují.

"Cílem mého projektu je posílit povědomí o postavení žen ve společnosti, protože stále ještě existuje mnoho lidí, kteří nemají tušení, jak často se ženy a dívky stávají oběťmi obtěžování na ulicích," vysvětluje Jansmaová.

Během jediného měsíce svůj účet zaplnila dvěma desítkami selfie snímků se svými obtěžovateli. Doprovází je "hlášky", které při obtěžování muži použili. "Vím, co bych s tebou dělal, holčičko" je jedna z nich.

Na většině snímků se hříšníci usmívají, někteří využili své příležitosti a dokonce ji při focení objímají.

#dearcatcallers The classic

Příspěvek sdílený dearcatcallers (@dearcatcallers),

"Vůbec z ničeho mě nepodezírají, protože mají pocit, že to, co dělají, je naprosto normální," komentuje jednu z fotografií. 

Účet začalo během měsíce sledovat téměř 50 tisíc lidí. "Moje akce končí, žezlo ale předávám dalším dívkám. Teď je na nich, aby ukázaly, že obtěžování je globálním problémem," rozloučila se se svými fanoušky 29. září.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve čtvrtek od 20:45 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

Další zprávy