Dvacetiletá dívka bojuje proti obtěžování na ulicích. Na Instagram fotí své pronásledovatele

Magazín Magazín
5. 10. 2017 15:00
Dvacetiletá dívka z Amsterdamu bojuje proti obtěžování žen na ulicích. Na sociálních sítích sdílí selfie s muži, kteří ji otravovali pohvizdováním a pokřikováním. Jen za jeden měsíc jich nasbírala téměř třicet.
Dvacetiletá Noa s jedním ze svých obtěžovatelů.
Dvacetiletá Noa s jedním ze svých obtěžovatelů. | Foto: Instagram dearcatcallers

Stejně jako tisíce dalších žen po celém světě je i dvacetiletá studentka Noa Jansmaová z Amsterdamu konfrontována s obtěžováním na ulicích. Pokřikování a pohvizdování, s nimiž si dlouho nevěděla rady, vyhlásila válku na Instagramu

"Na začátku jsem jim odpovídala zvednutým prostředníčkem, ale poté jsem se vždycky cítila hloupě. Hledala jsem proto takový způsob reakce, při kterém bych se cítila nad nimi," vyprávěla svůj příběh nizozemskému deníku Red Pers dívka.

#dearcatcallers

Příspěvek sdílený dearcatcallers (@dearcatcallers),

Poté, co ji obtěžovali a natáčeli dva mladíci ve vlaku, dostala nápad, jak se s ponižováním vypořádat. Na instagramovém účtu DearCatCallers sdílí selfie fotky s těmi, kteří ji obtěžují.

"Cílem mého projektu je posílit povědomí o postavení žen ve společnosti, protože stále ještě existuje mnoho lidí, kteří nemají tušení, jak často se ženy a dívky stávají oběťmi obtěžování na ulicích," vysvětluje Jansmaová.

Během jediného měsíce svůj účet zaplnila dvěma desítkami selfie snímků se svými obtěžovateli. Doprovází je "hlášky", které při obtěžování muži použili. "Vím, co bych s tebou dělal, holčičko" je jedna z nich.

Na většině snímků se hříšníci usmívají, někteří využili své příležitosti a dokonce ji při focení objímají.

#dearcatcallers The classic

Příspěvek sdílený dearcatcallers (@dearcatcallers),

"Vůbec z ničeho mě nepodezírají, protože mají pocit, že to, co dělají, je naprosto normální," komentuje jednu z fotografií. 

Účet začalo během měsíce sledovat téměř 50 tisíc lidí. "Moje akce končí, žezlo ale předávám dalším dívkám. Teď je na nich, aby ukázaly, že obtěžování je globálním problémem," rozloučila se se svými fanoušky 29. září.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy