Dva miliony Francouzů se staly obětí incestu

ČTK ČTK
1. 2. 2009 14:30
Paříž - Podle průzkumu byla zneužívána asi tři procenta obyvatel Francie.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Bleskově

Francouzská policie zatkla ve čtvrtek šedesátiletého muže obviněného ze sexuálního zneužívání dvou dcer.

Případ, o kterém dnes informoval internetový server ladepeche.fr, vyplul na povrch v době, kdy se rozpoutala polemika o tom, nakolik je incest rozšířen ve francouzských rodinách.

Podle výsledků vůbec prvního průzkumu na toto téma ve Francii, které byly zveřejněny počátkem týdne, se obětí incestu staly dva miliony Francouzů.

Muži z Carcassonne na jihu země, kterého udala jeho dnes třicetiletá dcera, hrozí v případě uznání viny kolem 20 let vězení. Žena uvedla, že byla zneužívána od svých deseti let.

Mladší dcera, které je kolem dvaceti, zase oznámila, že byla před několika lety obětí sexuální agrese. Jejich otec se už částečně přiznal a je držen ve vazbě.

Možná až každý desátý Francouz

Dcery se odhodlaly vyjít otcovými činy na světlo zřejmě i kvůli tomu, že byly ve Francii nedávno zveřejněny výsledky průzkumu ústavu Ipsos, který si objednalo Mezinárodní sdružení obětí incestu. Podle něho se tři procenta Francouzů považují za oběť incestu.

"Chceme ukázat, že incest se nestává jen na statcích v hloubi Francie. Není to okrajový problém," řekla v rozhovoru pro list Le Figaro předsedkyně AIVA Isabelle Aubryová. Podle ní je pravděpodobnější, že pohlavním zneužíváním příbuzným byl postižen možná až každý desátý člověk ve Francii.

Poslankyně za vládní Svaz pro lidové hnutí Marie-Louise Fortová následně zahájila iniciativu, aby byl incest zařazen do trestního zákoníku. Skupina poslanců se pokoušela toho dosáhnout naposledy v roce 2005, ale bezúspěšně.

"Je to ostuda pro nás pro všechny," podotkla Fortová. Francouzské soudnictví se může incestem zabývat jen v rámci stíhání kvůli znásilnění nebo sexuálně motivovanému násilí. Nepamatuje se ale například ani na ponížení obětí, které jsou fyzicky či psychicky obtěžovány až týrány.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy