Dudácká hudba, pestré kroje a zábava. Chodské slavnosti

Radmila Nagovská
10. 8. 2012 8:28
Milovníci národopisných tradic míří do Domažlic
Foto: ČTK

Domažlice - Jejich historie ale sahá hodně do minulosti. Původně se jednalo o církevní slavnost k uctění památky světce, kterému byl kostel na Veselé hoře zasvěcen.

Jméno svatého Vavřince se váže se španělskou historií, kde byl národním světcem a hlavně ochráncem před ohněm. Ve třetím století byl však zaživa upečen na železném roštu, to když odmítl vydat církevní poklad. Proč si tedy v Domažlicích vybrali právě jméno svatého Vavřince?

Protože byl považován za ochránce před ohněm a Domažličané začali se stavbou kostela po ničivém požáru v červnu roku 1683. Stavby se ujala tehdejší manželka mistra mydlářského Zuzana Veselá a na stavbu dokonce poskytla své pozemky. Původní kaple byla vysvěcena 10. srpna 1685, ale pak postupně chátrala až byla na několik let uzavřena.

Foto: Chodskaliga.cz

K vysvěcení kaple došlo znovu až po roce 1851 a od té doby se na Veselé hoře konala pouť. Svatovavřinecká pouť tak nakonec překonala ostatní dvě pouti - svatojánskou a mariánskou - které se ve městě konaly.

Za dob hluboké totality měla i Chodská pouť na Vavřinečku svůj dobový charakter. Původní církevní charakter se měnil v socialistické oslavy, v padesátých letech měla dokonce dožínkový charakter, později se stala oslavou pohraniční stráže.
Až v devadesátých letech se znovu vrátila tradiční svatovavřinecká pouť, která se rozrostla na nynější třídenní slavnost vyplněnou folklorem, stánky s lidovými řemesly a také poutní mší svatou, která se koná tradičně v neděli dopoledne na kopci zvaném Vavřineček.

Program letošních Chodských slavností začíná už v pátek odpoledne slavnostním zahájením festivalu a prvním vystoupením na pódiu u brány na náměstí. Právě toto pódium je jako hlavní a až do neděle se tu vystřídají různá vystoupení. Ať už v podobě dětských pěveckých a tanečních souborů nebo dospělých. Ostatní program je soustředěn na pódium pod Chodským hradem, na Jarmareční scénu před Chodským hradem a například i do domažlického letního kina, kde se v neděli dopoledne odehraje pořad zvaný Rok na Chodsku aneb Hyjta hu tetičky Houlíkouc vyplněný zvyky a výročními obyčeji z Chodska.

Foto: Chodskaliga.cz

Kdo si potrpí na tradiční řemeslné výrobky, určitě by měl zavítat na domažlické historické náměstí, kde se koná po všechny tři dny řemeslný trh. Klasickým stánkařům patří plocha pod náměstím směrem k fotbalovému hřišti a děti se určitě těší na kolotoče, kterým patří plocha za centrem města.

Pokud si chcete pochutnat na tradičním pouťovém koláči, určitě vyhledejte stánek Heleny Konopíkové z nedaleké vesničky Krchleby. Její podomácku vyrobené koláče totiž mají neodolatelnou chuť a zcela právem dostaly ocenění regionální potravina.

Takže zbývá už jen dodat: "Vítejte hu nás na Chodsku!"

 

Právě se děje

Další zprávy