Drony míří do zdravotnictví. K pacientovi přiletí za minutu

jaz
10. 2. 2015 10:00
Bezpilotní letadla už nejsou jen vymožeností armády. Své využití by mohla mít i ve zdravotnictví místo klasických ambulancí.
Foto: argodesign.com

Praha – Klasické sanitní vozy by mohly být v blízké budoucnosti nahrazeny drony. Server Fast Co. Desing totiž oslovil řadu kreativců s dotazem, jak by inovovali současné zdravotnictví. Jeden z projektů společnosti Argodesign vypadal sice jako z akčního filmu, ale nápaditá inovace standardních ambulantních vozů a helikoptér není zase tak nereálná.

Drony místo sanitek mají řadu výhod.
Drony místo sanitek mají řadu výhod. | Foto: argodesign.com

Návrh kvadrokoptéry přináší výrazné zkvalitnění zdravotnických služeb, především zkrácení doby příjezdu k pacientovi. Dron s prostornou kabinou, kam by se vešel jeden zdravotník a pacient na lehátku, by byl řízen pilotem na dálku, který by navigoval několik dronů zároveň v případě problémových situací.

Kvadrokoptéra se zabudovanou GPS by byla schopná přistát kdekoli a nebyla by závislá na silničním provozu. Šetřila by tak vzácné minuty, o které v případě ohrožení života jde.

Vývoj zbrzdí vysoká cena

Zakladatel společnosti Argodesign Mark Rolston uvádí, že se musí počítat s vysokou cenou takového stroje, kterou odhaduje na milion dolarů.

Defibrilátor u pacienta za jednu minutu.
Defibrilátor u pacienta za jednu minutu. | Video: YouTube

"Je zřejmé, že to není zcela prověřený koncept. Je fascinující, kde všude by se mohly ještě drony využít," poukázal zakladatel Argodesign na širší využití bezpilotních letadel. 

S inovativním dronem určeným pro zdravotnictví přišel v loňském roce také student strojírenské fakulty Alec Momont z Nizozemska. Jeho dron by vysílala záchranná služba na volání pacientů do jedné minuty od ohlášení.

Uvnitř navrženého dronu je umístěn snadno ovladatelný defibrilátor, který zvyšuje šance na pacientovo přežití z osmi na 80 procent. Čtyřkilový stroj letí rychlostí až 100 kilometrů za hodinu, na místo nehody by dorazil do jedné minuty.

I když si koupíte na internetu bezpilotní dron coby hračku a chcete s ním létat, měli byste mít povolení, zdůrazňuje ředitel Sekce letových standardů Vítězslav Hezký z Úřadu pro civilní letectví. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy