Z učitelky v Ostravě hereckou hvězdou. Bohdalová má další cenu, tak šla její kariéra

Jiřina Bohdalová.
"Svůj životní výkon ale podala v psychologickém dramatu Karla Kachyni Ucho. Snímek putoval okamžitě do trezoru a pro Jiřinu Bohdalovou to byl v podstatě konec filmové kariéry na dalších dvacet let," připomínají pořadatelé Febiofestu. Ve filmu z roku 1970 zazářila opět po boku tehdejšího chotě, Radka Brzobohatého.
Dva roky nato získala tutéž sošku za výkon ve snímku Fany, kde hrála po boku Jiřiny Jiráskové.
Tento čtvrtek převzala cenu Kristián na festivalu Febiofest za svůj celoživotní přínos kinematografii.
Jiřina Bohdalová se narodila v roce 1931 do rodiny vyučeného truhláře a služebné. Její matka se zároveň věnovala ochotnickému divadlu, takže dceru již odmala hlásila do divadelních i filmových konkurzů. Po maturitě se však Bohdalová stala učitelkou na základní škole v Ostravě, kde potkala i svého prvního muže Břetislava Staše.
Foto: ČTK
Magazín Magazín
22. 3. 2019 6:32
Herečka Jiřina Bohdalová ve čtvrtek na pražském Febiofestu dostala cenu Kristián za celoživotní přínos kinematografii. Na scénu vstoupila už jako dítě v němých filmech. V představení Josefina, kterým absolvovala na DAMU, si ji vyhlédl Jan Werich a herečce nabídl angažmá v divadle ABC. Později se její domovskou scénou stalo pražské Divadlo na Vinohradech. V 60. letech se Jiřina Bohdalová začala výrazněji prosazovat před kamerou. Zazářila v komediích i takzvaných trezorových snímcích. Životní výkon zřejmě podala v psychologickém dramatu Karla Kachyni Ucho. Její jméno je spjato s televizními pořady i Večerníčkem. V roce 2013 dostala od prezidenta Miloše Zemana Medaili za zásluhy.
 

Právě se děje

Další zprávy