Drama v Tasmánii. Mezi útesy zahynulo 150 velryb

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová, zuk
30. 11. 2008 22:00
Zachránit se podařilo jen 30 kusů
Foto: Greenpeace

Hobart (Tasmánie) - Neobvyklé drama zažili obyvatelé australského ostrova Tasmánie.

Dlouhé hodiny bojovali dobrovolníci i zaměstnanci tamního národního parku o život asi 180 kytovců, kteří se zatoulali k pobřeží v oblasti Sandy Cape.

Marně. Zachránit se jim podařilo jen asi třicítku zvířat.

Ostatní uvízla mezi útesy nedaleko skalnatého, jen špatně přístupného břehu. Silný příboj jim pak způsobil četná zranění, kterým na místě podlehla.

Čtěte také: Na plážích umíralo rekordní množství delfínů

Na skupinu kulohlavců černých, příbuzných delfínů s charakteristickým "melounem" na přední části hlavy, upozornila ochránce z tasmánského národního parku posádka helikoptéry, která si zamatených kytovců ze vzduchu všimla.

Malou část skupiny se pak podařilo s pomocí loďky z nebezpečné zátoky vytlačit.

Kulohlavci umírají i v jiných částech světa. Na snímku uhynulé zvíře v Senegalu.
Kulohlavci umírají i v jiných částech světa. Na snímku uhynulé zvíře v Senegalu. | Foto: Reuters

"Kdyby připluli k plážím, byli bychom je zachránili, měli by šanci přežít," řekla mluvčí správy parku Rosemary Galesová. "Mezi skalami jim ale vlnobití uštědřilo takové rány, že velmi rychle uhynuli."

Kulohlavci žijí hlavně ve studených vodách - kolem Antarktidy a v severních částech Atlantiku. Podél břehů Tasmánie vede jejich tradiční migrační trasa z teplejších částí oceánu.

U tasmánského pobřeží neuvízli příbuzní delfínů poprvé. Před týdnem se v jiné části ostrova přihodilo něco podobného - z 60 kulohlavců se podařilo zachránit pouhých 11 kusů.

Proč přesně si velryby pletou směr a místo do hlubokých - pro ně bezpečných - vod míří k pobřeží, zatím není jasné. Podle některých odborníků je mate příliš hluku v oceánech.

Jejich orientační smysl narušují například silné sonary, které se používají při manévrech válečných plavidel, uvedla agentura AP.

Čtěte více: Velryby, nebo armáda? Rozhodne soud

Kulohlavci černí dorůstají až osmi metrů a vážit mohou i 4,5 tuny. Žijí ve velkých, někdy dokonce několikasetčlenných hejnech. Dožít se mohou i 50 let.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy