Dovolená, jakou nezažije každý: Relaxujte i pracujte na venkovském statku uprostřed přírody

red
1. 9. 2016 0:00
Už jste někdy zažili, jak se na vesnici seje a sklízí úroda? Nebo jak na svět přicházejí telátka a další domácí zvířata? Chcete si po vydatném spánku, kdy jste celou noc dýchali svěží venkovský vzduch, dopřát bohatou farmářskou snídani v rodinném kruhu, připravenou z nabídky čerstvých místních produktů? Navštivte některý ze selských statků v Rakousku. Tento článek je součástí speciálního projektu připraveného ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung.
Malebné vnitřní prostory statku
Malebné vnitřní prostory statku | Foto: Urlaub am Bauernhof

Komerční projekt - Láká vás představa, že byste za letního parna po odpolední procházce odpočívali v příjemném stínu 450 let staré lípy? Chcete být v denním kontaktu s přírodou, dýchat jedinečnou atmosféru starosvětských časů a prožít spoustu krásných chvil s lidmi, kteří žijí v pevném svazku s rodnou půdou?

Dovolená v Rakousku

Dovolená v Rakousku - Bregenzerwald

Ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung jsme pro vás připravili speciál, který mapuje nejzajímavější místa Rakouska.

Další tipy na dovolenou najdete zde >> 

Pak by pro vás mohla být atraktivní dovolená strávená na některém ze selských statků v Rakousku, patřících do sdružení "Urlaub am Bauernhof" ("Agroturistika v Rakousku").

Abyste si vyzkoušeli farmářský život, není vůbec zapotřebí vstávat se slepicemi. Na biostatku Zehenthof v třítisícové obci Semriach v rakouské spolkové zemi Štýrsko je dovolená, kterou zde hosté tráví, dokonale skloubena s každodenním děním na venkově.

Jak je tady zvykem, den začíná pastvou. V tomto případě se ale jedná o pastvu pro oči - vydatnou farmářskou snídaní nabízející domácí pochoutky z přísně ekologické zemědělské výroby. Vydatně posíleni, jsou pak hosté připraveni na tisíce dobrodružství, která na ně na statku a v jeho okolí čekají.

Selské stavení
Selské stavení | Foto: Urlaub am Bauernhof

Na zelených loukách, táhnoucích se kolem statku, se pase stovka krav a telat z ušlechtilého chovu. Krávy se samozřejmě musí ráno podojit a každý, kdo chce při této, pro městského člověka tak nezvyklé, činnosti pomáhat, je srdečně vítán. Totéž platí pro práci v zeleninové a bylinkové zahrádce.

Každý návštěvník rychle pochopí, jak neuvěřitelně příjemné je pracovat na čerstvém vzduchu, a poněkud jej překvapí zjištění, že se již dlouho necítil tak spokojený a ve výtečné fyzické kondici jako teď. Je ovšem samozřejmostí, že práci na statku se věnují pouze ti hosté, kteří k tomu mají opravdu chuť. Jsou zde přece jen v prvé řadě na dovolené.

Kdo si místo toho chce raději odpočinout, přečíst si knihu nebo se jen tak zaobírat svými myšlenkami, může se posadit do stínu tří mohutných lip, které rostou uprostřed dvora. Idylická příroda v okolí statku stojí na druhé straně rozhodně za to, aby byla důkladně prozkoumána. Prosluněné louky a prastaré stromy, zurčící potůčky a husté lesy obklopují téměř dvě stě let starý statek, vyzařující tolik útulnosti a pohody, jaké dnes najdete v jiných koutech Evropy už jen stěží. Vše, co Zehenthof nabízí, je ještě o něco původnější a opravdovější než většina klasických venkovských usedlostí.

Statek byl v tradičním stylu postaven v roce 1836 v nadmořské výšce 745 metrů. Z příjemných pokojů a apartmánů hlavní budovy se otevírá nádherný výhled do okolí.

Příjemné společné posezení pod mandloní
Příjemné společné posezení pod mandloní | Foto: Urlaub am Bauernhof

Ubytování naleznete také v dalším stavení, pocházejícím ovšem už z roku 1695. Tento dřevěný domek byl původně součástí jiného venkovského dvora, postupně však byl rozebrán, přenesen sem a pak znovu sestaven přesně podle původního originálu.  V tzv. "Zehna-Hube" najdou hosté tři dvoulůžkové ložnice, každou s oddělenou koupelnou a velkou předsíní, velikou světnici s kachlovými kamny, kuchyni a také "Saletl", který slouží jako obývací pokoj.

Hosté jsou sice v domě konfrontováni s tradičním venkovským zařízením, ani v nejmenším se však nemusí zříci komfortu, na nějž jsou z domova zvyklí. A proto opusťte alespoň na chvíli každodenní stres, jejž přináší život ve městě, a vydejte se užívat si nefalšované venkovské idyly.

Dovolená v Rakousku | Video: Österreich Werbung

Tento článek je součástí speciálního projektu, financovaného Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Ministryně financí Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zvažuje zrušení několika daňových výjimek. Jedna z nich se týká takzvaného časového testu při prodeji investičních bytů. Další v dnešní Partii televize Prima Schillerová upřesnit nechtěla, protože nebyly projednány s koaliční sociální demokracií. Totéž se týká daňového osvobození příjmů z prodeje bytů.

Příjmy z prodeje investičních bytů se nedaní v případě, že je majitelé vlastní nejméně pět let, uvedla ministryně. Lhůtu by chtěla prodloužit na 15 let. Opatření by podle ministryně mohlo podpořit vlastnické bydlení lidí, kteří by byt také skutečně užívali, stát by mohl získat kolem 600 milionů korun ročně.

"Mám tam ještě tři, čtyři věci," uvedla Schillerová. Pokud by na nich byla v koalici shoda, ukončení těchto daňových výjimek by přineslo podle ní dvě až tři miliardy korun.

Koalice se nedávno dohodla na zavedení nedaněného stravenkového paušálu pro zaměstnance, který by měl fungovat vedle klasických stravenek. Daňové zvýhodnění paušálu by mělo zůstat stejné jako u stravenek, v případě stokorunové stravenky by tak zaměstnanci měli mít 55 korun za každý odpracovaný den. Změna kritizovaná zejména odbory má být součástí daňového balíčku, který by měl platit od roku 2021.

před 25 minutami

Na cenách Goya uspěl Almodóvarův film Bolest a sláva

Sedm španělských cen Goya včetně těch za režii a nejlepší film získalo Bolest a sláva režiséra Pedra Almodóvara. Sošku za herecký výkon na galavečeru ve své rodné Malaze převzal Antonio Banderas. V Bolesti a slávě hraje stárnoucího režiséra, jehož předobrazem byl sám Almodóvar. Pět cen dostalo drama ze španělské občanské války Mientras dure la guerra (Dokud je válka) režiséra Alejandra Amenábara. Nejlepší herečkou je Belén Cuestaová z dramatu La Trinchera Infinita (Nekonečný zákop), jež vypráví o muži skrývajícím se za frankistické diktatury ve svém domě. Cenu pro nejlepší evropský film si odnášejí Bídníci francouzského režiséra malijského původu Ladje Lye.

Zdroj: ČTK
Další zprávy