Dovolená, jakou nezažije každý: Relaxujte i pracujte na venkovském statku uprostřed přírody

red
1. 9. 2016 0:00
Už jste někdy zažili, jak se na vesnici seje a sklízí úroda? Nebo jak na svět přicházejí telátka a další domácí zvířata? Chcete si po vydatném spánku, kdy jste celou noc dýchali svěží venkovský vzduch, dopřát bohatou farmářskou snídani v rodinném kruhu, připravenou z nabídky čerstvých místních produktů? Navštivte některý ze selských statků v Rakousku. Tento článek je součástí speciálního projektu připraveného ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung.
Malebné vnitřní prostory statku
Malebné vnitřní prostory statku | Foto: Urlaub am Bauernhof

Komerční projekt - Láká vás představa, že byste za letního parna po odpolední procházce odpočívali v příjemném stínu 450 let staré lípy? Chcete být v denním kontaktu s přírodou, dýchat jedinečnou atmosféru starosvětských časů a prožít spoustu krásných chvil s lidmi, kteří žijí v pevném svazku s rodnou půdou?

Dovolená v Rakousku

Dovolená v Rakousku - Bregenzerwald

Ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung jsme pro vás připravili speciál, který mapuje nejzajímavější místa Rakouska.

Další tipy na dovolenou najdete zde >> 

Pak by pro vás mohla být atraktivní dovolená strávená na některém ze selských statků v Rakousku, patřících do sdružení "Urlaub am Bauernhof" ("Agroturistika v Rakousku").

Abyste si vyzkoušeli farmářský život, není vůbec zapotřebí vstávat se slepicemi. Na biostatku Zehenthof v třítisícové obci Semriach v rakouské spolkové zemi Štýrsko je dovolená, kterou zde hosté tráví, dokonale skloubena s každodenním děním na venkově.

Jak je tady zvykem, den začíná pastvou. V tomto případě se ale jedná o pastvu pro oči - vydatnou farmářskou snídaní nabízející domácí pochoutky z přísně ekologické zemědělské výroby. Vydatně posíleni, jsou pak hosté připraveni na tisíce dobrodružství, která na ně na statku a v jeho okolí čekají.

Selské stavení
Selské stavení | Foto: Urlaub am Bauernhof

Na zelených loukách, táhnoucích se kolem statku, se pase stovka krav a telat z ušlechtilého chovu. Krávy se samozřejmě musí ráno podojit a každý, kdo chce při této, pro městského člověka tak nezvyklé, činnosti pomáhat, je srdečně vítán. Totéž platí pro práci v zeleninové a bylinkové zahrádce.

Každý návštěvník rychle pochopí, jak neuvěřitelně příjemné je pracovat na čerstvém vzduchu, a poněkud jej překvapí zjištění, že se již dlouho necítil tak spokojený a ve výtečné fyzické kondici jako teď. Je ovšem samozřejmostí, že práci na statku se věnují pouze ti hosté, kteří k tomu mají opravdu chuť. Jsou zde přece jen v prvé řadě na dovolené.

Kdo si místo toho chce raději odpočinout, přečíst si knihu nebo se jen tak zaobírat svými myšlenkami, může se posadit do stínu tří mohutných lip, které rostou uprostřed dvora. Idylická příroda v okolí statku stojí na druhé straně rozhodně za to, aby byla důkladně prozkoumána. Prosluněné louky a prastaré stromy, zurčící potůčky a husté lesy obklopují téměř dvě stě let starý statek, vyzařující tolik útulnosti a pohody, jaké dnes najdete v jiných koutech Evropy už jen stěží. Vše, co Zehenthof nabízí, je ještě o něco původnější a opravdovější než většina klasických venkovských usedlostí.

Statek byl v tradičním stylu postaven v roce 1836 v nadmořské výšce 745 metrů. Z příjemných pokojů a apartmánů hlavní budovy se otevírá nádherný výhled do okolí.

Příjemné společné posezení pod mandloní
Příjemné společné posezení pod mandloní | Foto: Urlaub am Bauernhof

Ubytování naleznete také v dalším stavení, pocházejícím ovšem už z roku 1695. Tento dřevěný domek byl původně součástí jiného venkovského dvora, postupně však byl rozebrán, přenesen sem a pak znovu sestaven přesně podle původního originálu.  V tzv. "Zehna-Hube" najdou hosté tři dvoulůžkové ložnice, každou s oddělenou koupelnou a velkou předsíní, velikou světnici s kachlovými kamny, kuchyni a také "Saletl", který slouží jako obývací pokoj.

Hosté jsou sice v domě konfrontováni s tradičním venkovským zařízením, ani v nejmenším se však nemusí zříci komfortu, na nějž jsou z domova zvyklí. A proto opusťte alespoň na chvíli každodenní stres, jejž přináší život ve městě, a vydejte se užívat si nefalšované venkovské idyly.

Dovolená v Rakousku | Video: Österreich Werbung

Tento článek je součástí speciálního projektu, financovaného Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Při útoku u amerického Pentagonu zemřel policista i útočník, motiv je nejasný

Na autobusové zastávce uvnitř komplexu amerického ministerstva obrany v úterý zaútočil muž na člena ochranky Pentagonu a zabil ho. Sedmadvacetiletý pachatel pak následně zemřel při přestřelce. Podrobnosti incidentu, který si vynutil dočasné uzavření celého sídla amerického ministerstva obrany, zatím nejsou jasné, federální vyšetřovatelé nicméně sestavují profil útočníka a snaží se přijít na motiv jeho činu, napsala agentura AP.

Pachatelem byl podle několika vyšetřovatelů zřejmě Austin William Lanz. Podle nejmenovaných zdrojů AP se rozběhl na člena ochranky Pentagonu George Gonzaleze a pobodal ho do krku. Další policisté na místě útočníka následně zastřelili.

K útoku došlo na zastávce v bezprostřední blízkosti budovy Pentagonu, která je přestupní stanicí mezi metrem a řadou autobusových linek, a jíž denně prochází tisíce zaměstnanců ministerstva.

Mluvčí ministerstva obrany na úterní tiskové konferenci nechtěl médiím sdělit ani základní okolnosti útoku, jen zmínil, že byl napaden policista a že došlo k přestřelce. Nevyloučil také teroristický ani jiný motiv s tím, že nechce zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Bližší informace neposkytl ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 41 minutami

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, koridor bude stát až do čtvrtečního rána

U Kralup nad Vltavou vykolejil ve středu brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, škoda na vlaku dosáhla tří milionů korun, na trati je škoda za jeden milion korun, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD). V úseku je náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy potrvá omezení zřejmě do čtvrtečních brzkých ranních hodin, nyní na místě pokračuje odklízení vykolejených vozů, řekl Gavenda po 20:00.

Nehoda se stala krátce před 05:00 v úseku mezi Kralupy - Libčice nad Vltavou. Podle ČD vykolejil vlak jiného dopravce. "Vykolejil v prostoru výhybky," řekl Drápal. Drážní inspekce na místě zjišťovala příčiny a okolnosti nehody, vyšetřování pokračovalo celé odpoledne. Po jeho skončení na místě začalo odklízení vagonů.

"Je předpoklad, že ještě v noci, odhadem kolem půlnoci, začne oprava trati," popsal Gavenda. Mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová už dnes ráno uvedla, že není poškozené trakční vedení. Podle předběžných informací Českých drah by provoz po jedné koleji mohl být obnoven kolem 4:00.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

OSN má obavy o desetitisíce Afghánců, v Laškargáhu by je mohly uvěznit boje s Tálibánem

OSN má velké obavy o bezpečnost desetitisíců obyvatel afghánského Laškargáhu, které by v tomto městě mohly uvěznit boje mezi vládními vojsky a islamistickým hnutím Tálibán. V New Yorku to dnes podle agentury Reuters uvedl mluvčí generálního tajemníka OSN Stéphane Dujarric.

Tálibán svou ofenzivu proti afghánské vládě zesiluje od dubna, kdy USA oznámily, že do září stáhnou z Afghánistánu své vojáky, čímž ukončí svou dvacetiletou vojenskou přítomnost v zemi.

"Od začátku roku konflikt v Afghánistánu přinutil skoro 360.000 lidí opustit domovy. Od roku 2012 bylo vysídleno zhruba pět milionů lidí," řekl Dujarric novinářům.

Boje jsou velmi intenzivní zejména v okolí města Herát, nedaleko západní hranice s Íránem, a v Kandaháru a právě v Laškargáhu na jihu země.

"Máme velké obavy o bezpečnost a ochranu lidí v Laškargáhu na jihu země, kde by boje mohly uvěznit desetitisíce lidí," řekl Dujarric. Doplnil přitom, že z provincií Hílmand a Kandahár byl hlášen nárůst počtu civilních obětí a destrukce civilních budov i kritické infrastruktury, včetně nemocnicí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy