Dovolená, jakou nezažije každý: Relaxujte i pracujte na venkovském statku uprostřed přírody

red
1. 9. 2016 0:00
Už jste někdy zažili, jak se na vesnici seje a sklízí úroda? Nebo jak na svět přicházejí telátka a další domácí zvířata? Chcete si po vydatném spánku, kdy jste celou noc dýchali svěží venkovský vzduch, dopřát bohatou farmářskou snídani v rodinném kruhu, připravenou z nabídky čerstvých místních produktů? Navštivte některý ze selských statků v Rakousku. Tento článek je součástí speciálního projektu připraveného ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung.
Malebné vnitřní prostory statku
Malebné vnitřní prostory statku | Foto: Urlaub am Bauernhof

Komerční projekt - Láká vás představa, že byste za letního parna po odpolední procházce odpočívali v příjemném stínu 450 let staré lípy? Chcete být v denním kontaktu s přírodou, dýchat jedinečnou atmosféru starosvětských časů a prožít spoustu krásných chvil s lidmi, kteří žijí v pevném svazku s rodnou půdou?

Dovolená v Rakousku

Dovolená v Rakousku - Bregenzerwald

Ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung jsme pro vás připravili speciál, který mapuje nejzajímavější místa Rakouska.

Další tipy na dovolenou najdete zde >> 

Pak by pro vás mohla být atraktivní dovolená strávená na některém ze selských statků v Rakousku, patřících do sdružení "Urlaub am Bauernhof" ("Agroturistika v Rakousku").

Abyste si vyzkoušeli farmářský život, není vůbec zapotřebí vstávat se slepicemi. Na biostatku Zehenthof v třítisícové obci Semriach v rakouské spolkové zemi Štýrsko je dovolená, kterou zde hosté tráví, dokonale skloubena s každodenním děním na venkově.

Jak je tady zvykem, den začíná pastvou. V tomto případě se ale jedná o pastvu pro oči - vydatnou farmářskou snídaní nabízející domácí pochoutky z přísně ekologické zemědělské výroby. Vydatně posíleni, jsou pak hosté připraveni na tisíce dobrodružství, která na ně na statku a v jeho okolí čekají.

Selské stavení
Selské stavení | Foto: Urlaub am Bauernhof

Na zelených loukách, táhnoucích se kolem statku, se pase stovka krav a telat z ušlechtilého chovu. Krávy se samozřejmě musí ráno podojit a každý, kdo chce při této, pro městského člověka tak nezvyklé, činnosti pomáhat, je srdečně vítán. Totéž platí pro práci v zeleninové a bylinkové zahrádce.

Každý návštěvník rychle pochopí, jak neuvěřitelně příjemné je pracovat na čerstvém vzduchu, a poněkud jej překvapí zjištění, že se již dlouho necítil tak spokojený a ve výtečné fyzické kondici jako teď. Je ovšem samozřejmostí, že práci na statku se věnují pouze ti hosté, kteří k tomu mají opravdu chuť. Jsou zde přece jen v prvé řadě na dovolené.

Kdo si místo toho chce raději odpočinout, přečíst si knihu nebo se jen tak zaobírat svými myšlenkami, může se posadit do stínu tří mohutných lip, které rostou uprostřed dvora. Idylická příroda v okolí statku stojí na druhé straně rozhodně za to, aby byla důkladně prozkoumána. Prosluněné louky a prastaré stromy, zurčící potůčky a husté lesy obklopují téměř dvě stě let starý statek, vyzařující tolik útulnosti a pohody, jaké dnes najdete v jiných koutech Evropy už jen stěží. Vše, co Zehenthof nabízí, je ještě o něco původnější a opravdovější než většina klasických venkovských usedlostí.

Statek byl v tradičním stylu postaven v roce 1836 v nadmořské výšce 745 metrů. Z příjemných pokojů a apartmánů hlavní budovy se otevírá nádherný výhled do okolí.

Příjemné společné posezení pod mandloní
Příjemné společné posezení pod mandloní | Foto: Urlaub am Bauernhof

Ubytování naleznete také v dalším stavení, pocházejícím ovšem už z roku 1695. Tento dřevěný domek byl původně součástí jiného venkovského dvora, postupně však byl rozebrán, přenesen sem a pak znovu sestaven přesně podle původního originálu.  V tzv. "Zehna-Hube" najdou hosté tři dvoulůžkové ložnice, každou s oddělenou koupelnou a velkou předsíní, velikou světnici s kachlovými kamny, kuchyni a také "Saletl", který slouží jako obývací pokoj.

Hosté jsou sice v domě konfrontováni s tradičním venkovským zařízením, ani v nejmenším se však nemusí zříci komfortu, na nějž jsou z domova zvyklí. A proto opusťte alespoň na chvíli každodenní stres, jejž přináší život ve městě, a vydejte se užívat si nefalšované venkovské idyly.

Dovolená v Rakousku | Video: Österreich Werbung

Tento článek je součástí speciálního projektu, financovaného Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Česká jednička Chládek ve 30 letech končí s boxem

Dlouholetá česká jednička v amatérském ringu Zdeněk Chládek končí s boxem. Někdejší bronzový medailista z juniorského mistrovství světa i Evropy se rozhodl pověsit rukavice na hřebík ve třiceti letech, a to ze zdravotních a rodinných důvodů, ale i vzhledem k současné nejistotě v době pandemie koronaviru. V budoucnu se chce věnovat trénování ve vlastní boxerské akademii.

"Ukončuji dlouholetou sportovní vrcholovou kariéru," oznámil Chládek na facebooku. "Sportu se budu věnovat nadále. Nyní se chci zaměřit na lidi, kteří mají zájem se naučit boxovat. Ať už jako hobby nebo vrcholově. Do budoucna plánuji vlastní tělocvičnu, jakmile se situace uklidní," dodal s poukazem na současná opatření vynucená pandemií koronaviru.

Právě šíření nákazy covid-19 přitom Chládkovi tak trochu nahrálo, protože po únorové operaci ramena dostal šanci stihnout o rok odložené olympijské hry. Přestože se ukázalo, že rameno je poškozené víc, než se čekalo, snahu o návrat měl. "Byl jsem s reprezentací na soustředění, ale nebylo to ono. Ruka mě bolí i teď za běžného života a zdraví je na prvním místě," řekl Chládek Ústeckému deníku.

před 16 minutami

Kubová v plavecké lize ISL skončila třetí na 100 metrů znak

Plavkyně Simona Kubová vybojovala v mezinárodní lize ISL v Budapešti třetí místo na trati 100 metrů znak. Svému týmu Tokio Frog Kings v maďarské metropoli pomohla ještě ve dvou štafetách a ze tří startů vytěžila jedenáct bodů.

Na znakařské stovce Kubová časem 57,42 sekundy nestačila jen na Nizozemku Kiru Toussaintovou a Američanku Amy Bilquistovou. "Jsem ráda, že jsem doplavala třetí. To je prima. Začátek závodu byl podařený, chtělo by přidat ve druhé padesátce, ale čas je fajn. Plavu v setinách pořád stejně, což je skvělé," uvedla Kubová v tiskové zprávě.

V pátek se podílela na druhém místě polohové štafety na 4×100 metrů a s kraulařskou štafetou obsadila šestou pozici. Tokio Frog Kings obsadili v měření čtyř týmů třetí místo a v průběžném pořadí International Swimming League jsou po pěti utkáních v euro-asijské skupině na posledním pátém místě.

"Snad se nám podaří postoupit do finále, to by bylo bezva," uvedla Kubová. "Teď máme čtyři dny volna a pak nás čeká další závod. Pořád ještě hodně těžce trénujeme, ladíme prý na semifinále, tak snad začneme více odpočívat," dodala chomutovská plavkyně.

Další zprávy