Dovolená, jakou nezažije každý: Relaxujte i pracujte na venkovském statku uprostřed přírody

red
1. 9. 2016 0:00
Už jste někdy zažili, jak se na vesnici seje a sklízí úroda? Nebo jak na svět přicházejí telátka a další domácí zvířata? Chcete si po vydatném spánku, kdy jste celou noc dýchali svěží venkovský vzduch, dopřát bohatou farmářskou snídani v rodinném kruhu, připravenou z nabídky čerstvých místních produktů? Navštivte některý ze selských statků v Rakousku. Tento článek je součástí speciálního projektu připraveného ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung.
Malebné vnitřní prostory statku
Malebné vnitřní prostory statku | Foto: Urlaub am Bauernhof

Komerční projekt - Láká vás představa, že byste za letního parna po odpolední procházce odpočívali v příjemném stínu 450 let staré lípy? Chcete být v denním kontaktu s přírodou, dýchat jedinečnou atmosféru starosvětských časů a prožít spoustu krásných chvil s lidmi, kteří žijí v pevném svazku s rodnou půdou?

Dovolená v Rakousku

Dovolená v Rakousku - Bregenzerwald

Ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung jsme pro vás připravili speciál, který mapuje nejzajímavější místa Rakouska.

Další tipy na dovolenou najdete zde >> 

Pak by pro vás mohla být atraktivní dovolená strávená na některém ze selských statků v Rakousku, patřících do sdružení "Urlaub am Bauernhof" ("Agroturistika v Rakousku").

Abyste si vyzkoušeli farmářský život, není vůbec zapotřebí vstávat se slepicemi. Na biostatku Zehenthof v třítisícové obci Semriach v rakouské spolkové zemi Štýrsko je dovolená, kterou zde hosté tráví, dokonale skloubena s každodenním děním na venkově.

Jak je tady zvykem, den začíná pastvou. V tomto případě se ale jedná o pastvu pro oči - vydatnou farmářskou snídaní nabízející domácí pochoutky z přísně ekologické zemědělské výroby. Vydatně posíleni, jsou pak hosté připraveni na tisíce dobrodružství, která na ně na statku a v jeho okolí čekají.

Selské stavení
Selské stavení | Foto: Urlaub am Bauernhof

Na zelených loukách, táhnoucích se kolem statku, se pase stovka krav a telat z ušlechtilého chovu. Krávy se samozřejmě musí ráno podojit a každý, kdo chce při této, pro městského člověka tak nezvyklé, činnosti pomáhat, je srdečně vítán. Totéž platí pro práci v zeleninové a bylinkové zahrádce.

Každý návštěvník rychle pochopí, jak neuvěřitelně příjemné je pracovat na čerstvém vzduchu, a poněkud jej překvapí zjištění, že se již dlouho necítil tak spokojený a ve výtečné fyzické kondici jako teď. Je ovšem samozřejmostí, že práci na statku se věnují pouze ti hosté, kteří k tomu mají opravdu chuť. Jsou zde přece jen v prvé řadě na dovolené.

Kdo si místo toho chce raději odpočinout, přečíst si knihu nebo se jen tak zaobírat svými myšlenkami, může se posadit do stínu tří mohutných lip, které rostou uprostřed dvora. Idylická příroda v okolí statku stojí na druhé straně rozhodně za to, aby byla důkladně prozkoumána. Prosluněné louky a prastaré stromy, zurčící potůčky a husté lesy obklopují téměř dvě stě let starý statek, vyzařující tolik útulnosti a pohody, jaké dnes najdete v jiných koutech Evropy už jen stěží. Vše, co Zehenthof nabízí, je ještě o něco původnější a opravdovější než většina klasických venkovských usedlostí.

Statek byl v tradičním stylu postaven v roce 1836 v nadmořské výšce 745 metrů. Z příjemných pokojů a apartmánů hlavní budovy se otevírá nádherný výhled do okolí.

Příjemné společné posezení pod mandloní
Příjemné společné posezení pod mandloní | Foto: Urlaub am Bauernhof

Ubytování naleznete také v dalším stavení, pocházejícím ovšem už z roku 1695. Tento dřevěný domek byl původně součástí jiného venkovského dvora, postupně však byl rozebrán, přenesen sem a pak znovu sestaven přesně podle původního originálu.  V tzv. "Zehna-Hube" najdou hosté tři dvoulůžkové ložnice, každou s oddělenou koupelnou a velkou předsíní, velikou světnici s kachlovými kamny, kuchyni a také "Saletl", který slouží jako obývací pokoj.

Hosté jsou sice v domě konfrontováni s tradičním venkovským zařízením, ani v nejmenším se však nemusí zříci komfortu, na nějž jsou z domova zvyklí. A proto opusťte alespoň na chvíli každodenní stres, jejž přináší život ve městě, a vydejte se užívat si nefalšované venkovské idyly.

Dovolená v Rakousku | Video: Österreich Werbung

Tento článek je součástí speciálního projektu, financovaného Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung.

 

Právě se děje

před 56 minutami

V Chorvatsku jsou i čtvrt století po válce desítky tisíc nevybuchlých min

V Chorvatsku jsou 24 let po skončení válečného konfliktu stále místa o celkové ploše 355 čtverečních kilometrů, kde hrozí miny. V těchto oblastech se nachází více než 30 tisíc min a také velké množství další nevybuchlé munice. Podle agentury HINA to řekl ministr životního prostředí Tomislav Ćorić.

Ministr tato čísla uvedl v souvislosti s podpisem dohody, která dokládá, jak značné finanční prostředky je potřeba vynaložit na likvidaci takového nebezpečného pozůstatku války. Na základě uvedeného dokumentu by měla být vynaložena v přepočtu téměř miliarda korun na projekt odminování a ochranu lesů jen v regionu Licko-senjské a Zadarské župy.

Projekt se týká odminování 1676 hektarů lesů a půdy v prostoru Přírodního parku Velebit a Národního parku Paklenica. Jeho realizace by měla být završena do června 2023.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Chrascina má bronz z MS vrchařů, Havlíčková byla druhou juniorkou

Dvě medaile přinesl české výpravě dnešní program mistrovství světa v běhu do vrchu. Marek Chrascina získal na krátké trati bronz mezi muži, hned za ním skončil Jan Janů. Barbora Havlíčková se v Argentině stala juniorskou vicemistryní světa. V sobotu budou o úspěch bojovat závodníci a závodnice v horském maratonu.

Devatenáctiletá běžkyně na lyžích Havlíčková ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati. "Musím říct, že jsem to absolutně nečekala. Když jsme přiletěli do Argentiny, vůbec jsem se tady nedokázala srovnat s časovým posunem, fakt se mi běhalo hrozně mizerně. Taťka mě pořád uklidňoval, že je lepší, když se mi běhá před závodem mizerně a pak při něm dobře, než naopak. A měl pravdu," pochvalovala si v tisové zprávě.

Juniorská trať byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní jeden nebezpečný přeběh přes řeku, přesto byla velmi náročná. "V den závodu celý den pršelo, hrozně se zvedla hladina vody, takže se běželo na bahně. Do kopce to klouzalo, ještě horší pak byl seběh. Místy to bylo hodně prudké, takže člověk neběžel, ale regulérně jel. Během závodu jsme s holkama musely přeběhnout řeku, z které se během deště stal veletok," popisovala Havlíčková.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Matteviová. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy