Dovolená jako zkrat. Časovaná bomba v opuštěných bytech

Domácí Domácí
27. 6. 2013 15:25
Před odjezdem na dovolenou by měla padnout klíčová otázka. Následky bývají velké
Prevence je snadná, přesto hasiči o prázdninách vyjíždějí ke stovkám zbytečným požárům.
Prevence je snadná, přesto hasiči o prázdninách vyjíždějí ke stovkám zbytečným požárům. | Foto: HZS Ústeckého kraje

Praha - Léto je v plném proudu, školní prázdniny se blíží a my se těšíme na zaslouženou dovolenou. Přepočítáme plážová lehátka a vracíme se pro zapomenuté potápěčské brýle, doma však necháváme tikat časovanou bombu.

Před odjezdem mnohdy zapomínáme na základní pravidla požární bezpečnosti, abychom se opravdu mohli v klidu těšit z letní pohody a nedošlo ke zbytečným újmám na zdraví nebo škodám na majetku. Hasiči by mohli vyprávět.

Těch případů jsou stovky, obvykle jde o maličkosti, vteřinové "zkraty",  které ale v důsledku mohou způsobit pořádnou nepříjemnost. Vracíte se do komory pro slunečník, spěcháte a necháte rozsvíceno. Ještě manželovi přežehlit košili, ať nesedí v letadle ve zmačkané. Manžel na vás volá, že už musíte jet, žehlička zůstane v zásuvce...

Před prázdninami se proto hasiči snaží lidem vštípit několik zásadních rad, kterými bychom se měli řídit, když odjíždíme na prázdniny a letní dovolené.

Prohlédněte si, co dokáže ničivá síla ohně:

Manuál od hasičů. Tady je

- Když na delší dobu opouštíte byt, zkontrolujte, zda jsou vypnuty všechny tepelné spotřebiče, zda nezůstal zapnutý sporák nebo žehlička.

- Pokud může vyprázdnit i ledničku a mrazák, od kterých také hrozí riziko požárů, je nejlepší centrální vypnutí elektrického proudu.

- Při odchodu zhasněte všechna světla.

- Doporučujeme také odpojit televizor od antény.

- Zavřete všechna okna, i když bydlíte ve vyšších patrech. Prudký déšť může způsobit škody nejen uvnitř vašeho bytu, ale může dojít k protečení vody i k sousedům pod vámi. Prudký poryv větru může způsobit i rozbití skla v okně a padající střepy mohou zranit někoho před domem.

- Pro případ, že by došlo například k prasknutí vodovodní nebo odpadní trubky, je vždy dobré domluvit se s někým ze sousedů a nechat u nich rezervní klíče. Hasiči se dostanou všude, ale oprava dveří také není zadarmo.

- Nechejte na sebe telefonické spojení, buď u sousedů, nebo v bytě, například na ledničce.

Po návratu z dovolené se nám může naskytnout nepěkný obrázek.
Po návratu z dovolené se nám může naskytnout nepěkný obrázek. | Foto: HZS

Táboráky v lese a děti se sirkami ve stohu

Hasiči ze své praxe dobře znají i další rizika, která prázdniny a dovolené přinášejí. Je to totiž také období táboráků v lesích nebo hrátek malých dětí se sirkami u babičky ve stohu.

Statisticky nejčastěji se na vzniku požárů podílí lidská nedbalost, zanedbání bezpečnostních pravidel, kouření, zakládání ohňů v přírodě.

V domech nebo bytech jde nejčastěji o technické závady, často právě na topidlech nebo elektrospotřebičích.

"Nebezpečná je hra dětí se zápalkami. Zejména o prázdninách je taková hra častou příčinou požárů stohů slámy nebo sena, ale i hospodářských nebo obytných budov. Děti nemohou posoudit následky svého jednání a dospělí jsou ze zákona povinni dbát, aby svým jednáním nezpůsobily požár," říká mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Hasiči zasahují: Pes v plotu, kůň v jímce, auto ve výkopu:

Prázdniny 2012: Shořel majetek za 47 milionů

Přidává i několik čísel. V roce 2012 došlo v období prázdnin k 3 263 požárům, při kterých zemřelo 6 lidí a 175 jich bylo zraněno.

V domácnostech likvidovali hasiči požár během loňských prázdnin celkem v 384 případech. Celková škoda se vyšplhala na téměř 47 milionů korun.

Včasná pomoc hasičů pomohla loni o prázdninách uchránit majetek v hodnotě 2,42 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
Další zprávy