Donald Trump je šašek. Kapela R.E.M. kritizuje miliardáře za neoprávněné použití písně

pej
11. 9. 2015 9:29
Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump dostal další políček od známého muzikanta. Kvůli neautorizovanému použití písně ho kritizuje Michael Stipe z dnes již neexistující kapely R.E.M. Muzikant následně vyzval prezidentské kandidáty a média, aby kvůli předvolební kampani neodváděli pozornost americké veřejnosti od důležitějších problémů.
Michael Stipe
Michael Stipe | Foto: Reuters

Washington - Předvolební kampaň Donalda Trumpa provází mediální skandály a přešlapy. Americký miliardář během svého politického klání stihl urazit mexické přistěhovalce ve Spojených státech, televizní moderátorku, senátora Johna McCaina a naštvat zpěváka Neila Younga, který ho kritizoval kvůli nedovolenému použití své písně.

Ze stejného důvodu proti němu teď vystoupil i zpěvák kapely R.E.M, uvedl zpravodajský server The Daily Beast.

It's The End Of The World As We Know It (And I Feel Fine) | Video: YouTube

"Jděte do pr... a nepoužívejte moji hudbu a můj hlas pro takové šarády, jako je ta vaše," vzkázal Michael Stipe Donaldu Trumpovi a dalším politikům, kteří hodlají pouštět jeho skladby v rámci předvolební kampaně. 

Proti miliardářovi, který usiluje o úřad amerického prezidenta, se vymezil i baskytarista Mike Mills, volil ovšem o poznání mírnější slovník. Obchodního magnáta označil za "šaška". "Myslím si, že tenhle člověk udělá cokoliv, aby se zviditelnil," napsal Mills na svém Twitteru.

Členové R.E.M. následně na Facebooku vybídli politiky, aby neodváděli pozornost předvolebními debatami od vážnějších problémů. "Mějte na paměti, že existují důležitější věci než vaše politické ambice."

Píseň z roku 1987 s názvem It It's the End of the World as We Know It (And I Feel Fine) byla použita v rámci středečního setkání před Bílým domem, kde Donald Trump protestoval proti dohodám o jaderných zbraních s Íránem

Ze stejného důvodu byl americký miliardář kritizován Neilem Youngem už v červnu, když během zahájení svojí prezidentské kampaně nechal zahrát píseň Rockin’ In The Free World. Kanadský zpěvák Trumpa tehdy obvinil z neautorizovaného použití a zároveň se přiznal, že podporuje demokratického kandidáta Bernieho Sanderse.

Ať s Trumpem, či bez Trumpa, republikáni jsou kvůli němu v každém případě v boji o Bílý dům trochu v průšvihu, tvrdí komentátor Hospodářských novin Daniel Anýž. | Video: Daniel Anýž
 

Právě se děje

před 12 minutami

Extraligovou Spartu posílil švédský útočník Thorell

Novou posilou hokejistů extraligové Sparty se stal švédský útočník Erik Thorell. Devětadvacetiletý křídelník má zkušenosti ze švédské i finské nejvyšší soutěže, poslední dvě sezony byl ale spoluhráčem kapitána českého týmu na letošním mistrovství světa Jana Kováře ve švýcarském Zugu. O jeho příchodu informovala Sparta na webu.

před 49 minutami

Pyrotechnika na sportovních utkáních bude zakázaná, fanoušky přijde draho

Fanoušci, kteří během sportovních utkání používají pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100 000 korun a zákazem vstupu na stadiony. Počítá s tím přestupková novela, kterou ve středu sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Novela, kterou vláda předložila dolní komoře už koncem předminulého roku, má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného výslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.

S pokutami od 10 000 korun do 50 000 korun a až 100 000 korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních, a to i mimo místo zápasu. Pachatelům má hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhují autoři návrhu nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

V praxi bude prokazování tohoto přestupku podle návrhu obdobné jako u trestné činnosti spjaté s projevy diváckého násilí, které se nemusí přímo vázat na místo sportovní akce, ale na souvislost s návštěvou sportovní akce. "Podmínkou spáchání tohoto přestupku přitom nemusí být to, že se fanoušek chce sportovního utkání skutečně zúčastnit a být na stadionu přímo přítomen," uvádí. Postižitelní by měli být podle autorů návrhu i ti, kteří se cíleně vyhýbají hromadným přesunům, aby je nemohla sledovat policie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy