Seniorce zaskočil hamburger, 96letý lékař jí zachránil život svým známým chvatem

ČTK ČTK
28. 5. 2016 7:34
Americký lékař Henry Heimlich zachránil seniorku díky svému známému chvatu. 96letý Heimlich ho použil poté, co se začala o devět let mladší žena dusit, když ji zaskočil kousek hamburgeru. Ke stolu důchodkyně přiběhl personál z pečovatelského domu, kde oba žijí, ale Heimlich jako její spolustolovník již zaujal pozici k provedení chvatu, který jí následně uvolnil dýchací cesty.
Heimlich pomohl dusící se 87leté ženě, které při jídle zaskočil kousek hamburgeru.
Heimlich pomohl dusící se 87leté ženě, které při jídle zaskočil kousek hamburgeru. | Foto: Reuters

Cincinnati (USA) - Šestadevadesátiletý americký lékař Henry Heimlich v pečovatelském domě, kde nyní žije, provedl na dusící se spolubydlící svůj známý chvat na uvolnění dýchacích cest. Americká média uvedla, že Heimlich použil chvat pojmenovaný po sobě vůbec poprvé ke skutečné záchraně člověka, podle BBC to bylo podruhé.

Heimlich pomohl dusící se 87leté ženě, které při jídle zaskočil kousek hamburgeru. K jejímu stolu sice přiběhl personál, ale Heimlich jako její spolustolovník již zaujal pozici k provedení chvatu, který jí následně uvolnil dýchací cesty.

"Už jen fakt, že to může provést 96letý muž, je působivý," řekl o svém otci a jeho chvatu Phill Heimlich. Personál ze zmíněného domova pro seniory uvedl, že byl připraven ženě pomoci, ale neučinil tak, neboť byla v péči samotného Heimlicha.

Heimlichův chvat díky zvýšení podbráničního tlaku umožňuje uvolnit překážky v dýchacích cestách, což bezpočtu lidí zachránilo život. Heimlich tuto techniku vyvinul v 70. letech. BBC uvedla, že tento lékař ve společném rozhovoru z roku 2003 prohlásil, že chvat poprvé k záchraně použil, když mu bylo asi 80 let, kdy v restauraci pomohl dusícímu se muži.

 

Právě se děje

Další zprávy