Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Dojení krav, práce na poli či výroba pálenky. I tak může vypadat dovolená v Rakousku

Miroslava Kohoutová
16. 6. 2020 12:59
Činky v posilovně vyměňte za vidle, ruch velkoměsta za klid panenské přírody a výhled na panelákovou džungli za ten na vrcholky hor, nekonečné pastviny a pobíhající srnky. Poznejte Rakousko ze zcela jiného úhlu.
Farma v Alpbachu
Farma v Alpbachu | Foto: Copyright: Alpbachtal Tourismus / Gabriele Grießenböck
Österreich Werbung
Österreich Werbung | Foto: Österreich Werbung

Představte si ráno, kdy se probudíte za zvuku kravských zvonců, obklopeni vůní dřeva linoucí se celým vaším pokojem, a snídani, u které si budete pochutnávat na čerstvě upečeném chlebu namazaném květinovým máslem a na domácím sýru. Přestavte si i to, jak po snídani otevřete domovní dveře a před vámi se rozprostře nádherná příroda. Cítíte ten klid a pohodu? Tak přesně takhle by mohl začít váš den na jednom z rakouských statků.

Rakousko totiž není jen Vídeň, Salcburk a zimní lyžovačka, to pravé dobrodružství na vás čeká v panenské přírodě a ve chvíli, kdy poznáte každodenní život místních obyvatel.

Rozlehlé louky s pasoucím se skotem
Rozlehlé louky s pasoucím se skotem | Foto: Copyright: Manuela Wilpernig

Přidejte ruku k dílu

Rakouské statky lákají na aktivní farmářské pobyty. Už jste kydali hnůj, dojili krávu nebo kopili seno? Zde máte příležitost si to vyzkoušet. První ranní práce začínají ve stájích - dojením, krmením zvířat či sbíráním vajec. Můžete pomáhat ve stájích, na zahradě nebo sklízet plodiny na poli. Nebo byste raději naskočili na traktor a vydali se sbírat hrozny z rakouských vinic? Proč by ne. Na pár dní se můžete stát i vinařem. Je jen na vás, zda se zapojíte, pomoc na farmě je ale v každém okamžiku vítána. Naučíte se při ní mnoho nových věcí a budete se divit, jak u toho všeho dokonale zrelaxujete. Po práci si můžete sednout na lavičku před domem a dát si zaslouženou svačinu, kterou budete zapíjet vámi nadojeným mlékem. Idylku okamžiku už jen dokreslí schoulená kočka na vašem klíně či farmářův pes loudící dobroty z vašeho talíře.

Domácí výroba bramborového chleba
Domácí výroba bramborového chleba | Foto: Copyright: Andreas Friedle / Andreas Friedle

Naučte se místní speciality

Místní speciality můžete nejen ochutnat, můžete je také uvařit. Na farmě doslova nakouknete pod pokličku rakouské kuchyně. Zjistíte, jak se dělá domácí marmeláda, lahodný sýr nebo bylinkové máslo. Naučíte se péct pečivo z chlebového těsta, ořechů a sušeného ovoce a zjistíte, jak se vyrábějí nejrůznější likéry a pálenky. Možná se vám poštěstí a farmář vám odtajní rodinný recept na chléb, na který od snídaně myslíte, protože jste do té doby žádný lepší nejedli. Žízeň pak můžete uhasit domácí limonádou, horkým moštem či čajem s bylinkami z farmářovi zahrádky.

Výhled na horu Olperer, Tyrolsko
Výhled na horu Olperer, Tyrolsko | Foto: Shutterstock

Spojení s přírodou nikdy nekončí

Až se nabažíte farmy, nasaďte pohorky a vydejte se poznat okolí. Rakousko je zemí nekonečných turistických tras a cyklostezek s různým stupněm obtížnosti. Prozkoumat můžete hned šest národních parků. Nemusíte ale jen honit rekordy a sbírat výškové metry, na své si zde přijdou také příznivci romantiky a klidnější dovolené. A vězte, že procházky kolem rakouských jezer vezmou za srdce i do té doby zapřisáhlé neromantiky. Každá ze spolkových zemí má co nabídnout a nejlepší na tom všem je, že ani návratem z výletu neskončí vaše spojení s přírodou. Západ slunce, který si vychutnáte z houpací sítě zavěšené na stoleté lípě před vaším dočasným domovem, bude již jen dokonalou tečkou za vaším dnem.

Více informací o aktivní dovolené na statku v Rakousku

 

Právě se děje

před 6 minutami

Zbrojařská firma Imex Group podala kvůli Vrběticím další podněty týkající se Jana Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. Za firmu o tom informoval právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

Ondruš už 2. května na Švejdara podal trestní oznámení související s poskytováním informací prezidentovi republiky. Ve čtvrtek pak za Imex podal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) podnět týkající se schůzky u Hamáčka.

"Účast policejního prezidenta na jednání s Hamáčkem může být posuzována jako kázeňský přestupek, protože tam neměl co dělat. Pokud se prokáže, že to, co napsal Janek Kroupa (na serveru Seznam Zprávy), je pravda, pak by se jednalo o trestný čin," uvedl Ondruš. Dodal, že situace má ještě jeden aspekt. "A to ten, že policejní rezident v případě, že se mohlo jednat o trestný čin, nesplnil ohlašovací povinnost," uvedl Ondruš.

Na schůzce se řešila Hamáčkova cesta do Ruska, Hamáček podle serveru Seznam Zprávy plánoval "výměnu mezinárodního skandálu" kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Okolnostmi jeho neuskutečněné cesty do Moskvy se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Hamáček informace serveru odmítá a plánuje se bránit soudně i trestním oznámením, server na svých informacích trvá.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Saská kontrarozvědka označila protiimigrační hnutí Pegida za extremistické

Saský Zemský úřad pro ochranu ústavy (LfV), který v této německé spolkové zemi plní funkci regionální kontrarozvědky, nově považuje protiimigrační a protiislámské hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) za extremistické. V pátek to oznámil šéf saské LfV Dirk-Martin Christian. Pro hnutí Pegida a její představitele nové hodnocení znamená, že se dostávají do hledáčku tajných služeb. Pegida vznikla v Sasku, které je její baštou, postupně se rozšířila i do dalších spolkových zemí, ale její popularita v posledních letech výrazně poklesla.

Saská kontrarozvědka uvádí, že Pegida vykazuje radikální úsilí a že v průběhu let se rozvinula z protestního v protiústavní hnutí. "Tím, že Pegida poskytuje známým pravicovým radikálům veřejnou agitační platformu, aby mohli šířit protiústavní názory a ideologie, funguje toto hnutí jako jakési propojení mezi extremisty a neextremisty," řekl Christian. To pak podle něj vede k posouvání hranic mezi demokratickými a radikálními postoji.

Zdroj: ČTK
Další zprávy