Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Dojení krav, práce na poli či výroba pálenky. I tak může vypadat dovolená v Rakousku

Miroslava Kohoutová
16. 6. 2020 12:59
Činky v posilovně vyměňte za vidle, ruch velkoměsta za klid panenské přírody a výhled na panelákovou džungli za ten na vrcholky hor, nekonečné pastviny a pobíhající srnky. Poznejte Rakousko ze zcela jiného úhlu.
Farma v Alpbachu
Farma v Alpbachu | Foto: Copyright: Alpbachtal Tourismus / Gabriele Grießenböck
Österreich Werbung
Österreich Werbung | Foto: Österreich Werbung

Představte si ráno, kdy se probudíte za zvuku kravských zvonců, obklopeni vůní dřeva linoucí se celým vaším pokojem, a snídani, u které si budete pochutnávat na čerstvě upečeném chlebu namazaném květinovým máslem a na domácím sýru. Přestavte si i to, jak po snídani otevřete domovní dveře a před vámi se rozprostře nádherná příroda. Cítíte ten klid a pohodu? Tak přesně takhle by mohl začít váš den na jednom z rakouských statků.

Rakousko totiž není jen Vídeň, Salcburk a zimní lyžovačka, to pravé dobrodružství na vás čeká v panenské přírodě a ve chvíli, kdy poznáte každodenní život místních obyvatel.

Rozlehlé louky s pasoucím se skotem
Rozlehlé louky s pasoucím se skotem | Foto: Copyright: Manuela Wilpernig

Přidejte ruku k dílu

Rakouské statky lákají na aktivní farmářské pobyty. Už jste kydali hnůj, dojili krávu nebo kopili seno? Zde máte příležitost si to vyzkoušet. První ranní práce začínají ve stájích - dojením, krmením zvířat či sbíráním vajec. Můžete pomáhat ve stájích, na zahradě nebo sklízet plodiny na poli. Nebo byste raději naskočili na traktor a vydali se sbírat hrozny z rakouských vinic? Proč by ne. Na pár dní se můžete stát i vinařem. Je jen na vás, zda se zapojíte, pomoc na farmě je ale v každém okamžiku vítána. Naučíte se při ní mnoho nových věcí a budete se divit, jak u toho všeho dokonale zrelaxujete. Po práci si můžete sednout na lavičku před domem a dát si zaslouženou svačinu, kterou budete zapíjet vámi nadojeným mlékem. Idylku okamžiku už jen dokreslí schoulená kočka na vašem klíně či farmářův pes loudící dobroty z vašeho talíře.

Domácí výroba bramborového chleba
Domácí výroba bramborového chleba | Foto: Copyright: Andreas Friedle / Andreas Friedle

Naučte se místní speciality

Místní speciality můžete nejen ochutnat, můžete je také uvařit. Na farmě doslova nakouknete pod pokličku rakouské kuchyně. Zjistíte, jak se dělá domácí marmeláda, lahodný sýr nebo bylinkové máslo. Naučíte se péct pečivo z chlebového těsta, ořechů a sušeného ovoce a zjistíte, jak se vyrábějí nejrůznější likéry a pálenky. Možná se vám poštěstí a farmář vám odtajní rodinný recept na chléb, na který od snídaně myslíte, protože jste do té doby žádný lepší nejedli. Žízeň pak můžete uhasit domácí limonádou, horkým moštem či čajem s bylinkami z farmářovi zahrádky.

Výhled na horu Olperer, Tyrolsko
Výhled na horu Olperer, Tyrolsko | Foto: Shutterstock

Spojení s přírodou nikdy nekončí

Až se nabažíte farmy, nasaďte pohorky a vydejte se poznat okolí. Rakousko je zemí nekonečných turistických tras a cyklostezek s různým stupněm obtížnosti. Prozkoumat můžete hned šest národních parků. Nemusíte ale jen honit rekordy a sbírat výškové metry, na své si zde přijdou také příznivci romantiky a klidnější dovolené. A vězte, že procházky kolem rakouských jezer vezmou za srdce i do té doby zapřisáhlé neromantiky. Každá ze spolkových zemí má co nabídnout a nejlepší na tom všem je, že ani návratem z výletu neskončí vaše spojení s přírodou. Západ slunce, který si vychutnáte z houpací sítě zavěšené na stoleté lípě před vaším dočasným domovem, bude již jen dokonalou tečkou za vaším dnem.

Více informací o aktivní dovolené na statku v Rakousku

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy