Desatero správného sabotéra. Možná se v práci řídíte manuálem CIA a ani o tom nevíte

Tomáš Maca Tomáš Maca
30. 12. 2017 14:15
Buďte vlídní k nemakačenkům a dávejte jim prémie, zato si pořádně zasedněte na výkonné pracovníky. Tak zní jedna z rad sabotérského manuálu, který zpracovala americká tajná služba za druhé světové války. Je určen mimo jiné i pro šéfy a zaměstnance firem na fašisty okupovaných územích. A jak se zdá, mnozí z dnešních manažerů i jejich podřízených se příručkou sabotéra stále řídí.
Americká tajná služba vydala za druhé světové války "švejkovský" manuál pro sabotéry v kancelářích a firmách.
Americká tajná služba vydala za druhé světové války "švejkovský" manuál pro sabotéry v kancelářích a firmách. | Foto: Ludvík Hradilek

Dokument, nazvaný Simple Sabotage Field Manual, vydala v roce 1944 americká tajná služba. CIA ho odtajnila poměrně nedávno a je dostupný na jejím webu.

"Chovat se záměrně hloupě neodpovídá lidské přirozenosti. Sabotéři proto potřebují doporučení, která jim pomohou akce účinně provádět," píše se v příručce, která působí, jako by čerpala inspiraci u Haškova Dobrého vojáka Švejka. Dnes by agenti při návštěvě lecjaké kanceláře měli radost, jak se jejich rady dobře ujaly. Zde jsou:

Deset rad pro manažery

 1. Trvejte na perfektních výkonech u nepodstatných věcí. K přepracování vracejte úkoly s minimem chyb a schvalujte naopak ty, které obsahují velké, ale na první pohled nepatrné nedostatky.
 2. Při plánování vždy podřízeným rozdělte nejprve méně důležité úkoly. Ty podstatné pak svěřte těm nejméně schopným zaměstnancům.
 3. Abyste snížili pracovní morálku, chovejte se přívětivě k neefektivním zaměstnancům a přidělujte jim nezasloužené prémie. Diskriminujte naopak ty efektivní a stěžujte si neoprávněně na jejich práci.
 4. Rozšiřujte ve firmě zneklidňující drby, které vypadají, jako by pocházely od zasvěceného insidera.
 5. Nováčkům při zaučování dávejte neúplné nebo zavádějící instrukce.
 6. Když se blíží termín odevzdání důležitého úkolu, začněte svolávat dlouhé porady na toto téma.
 7. Protahujte korespondenci s úřady, jak je to jenom možné.
 8. Pokud děláte kopie dokumentů, připravte vždy o jednu méně. Budou vás muset poslat nakopírovat další exemplář.
 9. Volá-li někdo důležitý a chce mluvit s vaším nadřízeným, řekněte, že tam není nebo že má jednání a nemůže být rušen.
 10. Plňte všechna nařízení do posledního písmene.

Deset rad pro zaměstnance

 1. Pracujte pomalu a vždy si najděte způsob, jak zvýšit počet kroků nutných pro splnění úkolu.
 2. Svou práci vykonávejte ledabyle a špatné výsledky vždy svádějte na to, že máte od zaměstnavatele k dispozici špatné stroje a vybavení.
 3. Práci přerušujte, kdykoli se pro to naskytne záminka.
 4. Tvařte se, že nerozumíte instrukcím a nadřízené několikrát požádejte, aby vám je zopakovali. Můžete také předstírat, že jste nadměrně svědomitý, a obtěžovat nadřízené se zbytečnými otázkami.
 5. Nikdy nepředávejte své schopnosti a zkušenosti novému nebo méně schopnému zaměstnanci.
 6. Když jdete na toaletu, buďte tam dvakrát déle, než je potřeba.
 7. Zapomínejte na různých místech nástroje a pracovní pomůcky, abyste se pro ně museli vracet.
 8. Pokud je to možné, zorganizujte skupinu, která bude se zaměstnavatelem řešit problémy zaměstnanců. Snažte se, aby předkládala zaměstnavateli nepříjemné otázky a aby na schůzkách bylo stále více a více lidí.
 9. Švejkujte (v originále "Act stupid" - jednejte jako hlupáci).
 10. Pokud se vás někdo na něco zeptá, odpovídejte co nejdéle a nejnesrozumitelněji. (Platí i pro šéfy.)

Sedm doporučení, jak se chovat na poradě

 1. Pronášejte sáhodlouhé proslovy. Mluvte co nejčastěji a co nejdéle. Vysvětlujte své argumenty sáhodlouhými anekdotami a úvahami nad vlastními zkušenostmi.
 2. Vznášejte vždy co nejvíce naprosto irelevantních připomínek. 
 3. Poukazujte na to, že není jisté, zda je rozhodování v dané věci vůbec ve vaší kompetenci nebo spadá do pravomoci vyššího oddělení.
 4. Všechno konzultujte s dalšími odděleními. Nedovolte, aby jakákoli zkratka zjednodušila rozhodování.
 5. Trvejte vždy na tom, aby v každé zprávě či zápisu byly dokonale vybroušené formulace.
 6. Snažte se zpochybňovat a znovu otevírat věci rozhodnuté na předchozí poradě. 
 7. Je-li to možné, vytvářejte k projednání veškerých záležitostí komise s co nejvyšším počtem členů a argumentujte potřebou podrobné rozvahy.

Pokud jste zjistili, že máte vysoké skóre a obstáli byste za války jako civilní sabotér, nezoufejte. Jak říká vousatý kolega v nejmenované české reklamě, vůbec nevadí, že vaše práce nedává smysl. Hlavně když máte splníno.

(Citujeme pouze některá doporučení, v manuálu je jich více. Pořadí jednotlivých doporučení bylo oproti manuálu změněno).

 

Právě se děje

před 5 minutami

Útočnice napadla dvě ženy ve švýcarském nákupním centru, mohlo jít o teroristický útok

Dvě ženy zranila v úterý 28letá útočnice v obchodním domě v jihošvýcarském městě Lugano. Jednu z nich poranila nožem, druhou škrtila, informoval server 20minuten. Spolkové státní zastupitelství uvedlo, že šlo pravděpodobně o teroristický čin.

Žena se švýcarským občanstvím útočila v pátém poschodí nákupního střediska Manor v centru Lugana, které leží v kantonu Ticino nedaleko hranic s Itálií. Jednu ženu útočnice škrtila, druhou napadla nožem. Jedna z obětí utrpěla vážná zranění, která ji ale neohrožují na životě, druhá zranění lehká.

Podle listu Corriere del Ticino ukradla útočnice nůž z oddělení domácích potřeb přímo v obchodním domě na náměstí Piazza Dante. Zpacifikovat se ji podařilo dvěma zákazníkům, kteří ji zadrželi do příjezdu policie.

Spolkové státní zastupitelství na tiskové konferenci uvedlo, že šlo "pravděpodobně o čin s teroristickým motivem".

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 38 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy