Dobrou chuť! Na trh mířily kuřecí pařáty 46 let staré

ČTK ČTK
13. 7. 2013 12:20
Členové gangu ošetřovali prošlé maso peroxidem vodíku a dalšími chemikáliemi
Kuřecí pařátky jsou v Číně vyhledávanou pochoutkou.
Kuřecí pařátky jsou v Číně vyhledávanou pochoutkou. | Foto: Reuters

Peking - Čínská policie údajně zabavila zásilku 20 tun prošlého masa, včetně mražených kuřecích nohou, jež měly 46 let po záruční době. Zboží bylo objeveno při zátahu proti vietnamskému pašeráckému gangu a mířilo prý na trh. Píše o tom britský list The Daily Telegraph.

Razie se uskutečnila již v květnu, ale čínská média o ní informovala až tento týden. Policisté v Čuangské autonomní oblasti Kuang-si na jihozápadě země při ní zakročili proti nelegální síti dodavatelů, kteří zahrnovali čínský trh s potravinami nekvalitními kuřecími pařáty, žaludky a krky.

Za nejnechutnější objev policisté označili mražené kuřecí pařátky, jež jsou jinak v Číně vyhledávanou pochoutkou, datované rokem 1967.

Deník The Daily Telegraph připomíná, že tou dobou vládl ještě v zemi vůdce Mao Ce-tung a na světové hudební scéně skupiny Doors a Pink Floyd vydávaly své debutové album.

Podle místního policejního šéfa členové gangu ošetřovali prošlé maso peroxidem vodíku a dalšími chemikáliemi, které měly "usmrtit bakterie, prodloužit záruční dobu a zlepšit vzhled produktu, aby vypadal bělejší a větší".

Zadržení zásilky je posledním ze skandálů týkajících se bezpečnosti potravin v Číně. V květnu vyšlo najevo, že v některých šanghajských restauracích jsou hostům místo jehněčího servírovány krysy, norci a lišky.

Nejznámější případ kontaminovaných či jinak zdravotně závadných potravin se týká kojeneckého mléka, do něhož výrobci přidávali melamin, aby se zdálo, že je mléko bohaté na proteiny. Chemikálie způsobila v roce 2008 smrt šesti dětí a onemocnění dalších 300 000.

Ve skladu potravin v Písnici objevila inspekce myši:

 

Právě se děje

Další zprávy