Zákazníkovi se zželelo 90letého zmrzlináře, vybral pro něj peníze. Z chudého staříka je teď boháč

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
20. 9. 2016 13:37
Fidencio Sanchez přišel o jedinou dceru, manželka mu vážně onemocněla. Na něm bylo, aby umořil všechny účty. Navzdory vysokému věku, je mu 90 let, tak den co den tlačil zmrzlinářský vozík ulicemi Chicaga. Až jednomu zákazníkovi se staříka zželelo a zkusil za něj vybrat na internetu peníze. Chtěl pro něj získat 3000 dolarů, vybral stonásobně víc. V pondělí sbírku uzavřel, z Fidencia Sancheze je teď boháč.
Fidencio Sanchez, stařičký chudý zmrzlinář, z něhož se za deset dní stal boháč.
Fidencio Sanchez, stařičký chudý zmrzlinář, z něhož se za deset dní stal boháč. | Foto: gofundme.com

Toho staříka v hispánské čtvrti Chicaga si nešlo nevšimnout. Shrbený z posledních sil tlačil vozík se zmrzlinou a třesoucíma se rukama inkasoval od zákazníků peníze. Každý den byl pro něj jeho pojízdný obchod těžší a těžší, poslední dobou ho již sotva vlekl.

Ačkoliv Fidencio Sanchez již zanedlouho oslaví 90. narozeniny, o důchodu si mohl nechat jen zdát. Nedávno přišel o jedinou dceru, jeho manželka těžce onemocněla, a on tak zůstal na placení všech účtů sám.

"Cítím, že mé tělo mi začíná vypovídat službu. Už mě neposlouchá jako dříve. Ale nechci přestat pracovat," svěřil se před časem americkému serveru CNN.

Dneska se už nemusí obávat o svou budoucnost. Vše se změnilo, když si u něj zmrzlinu kupoval Joel Cervantes Macias. Koupil si zboží za padesát dolarů, aby měl stařík ten den vystaráno.

Jenže pohled na shrbeného letitého zmrzlináře mu nedal spát. Chtěl mu pomoct.

"Když jsem ho viděl, jak místo zaslouženého užívání si důchodu musí stále pracovat, zlomilo mi to srdce," svěřil se Joel. 

Na crowdfundingovém webu vylíčil Sanchezův příběh a zkusil pro něj vybrat 3000 dolarů. Výzvu napoutal 9. září na Facebook a měla ohromný ohlas. Lidé přispívali, ptali se po dalším osudu zmrzlináře. Někteří si zjistili jeho adresu a peníze mu přivezli osobně.

Za tři dny už bylo na kontě 250 tisíc dolarů. V pondělí 19. září Joel kampaň ukončil, vybral 385 290 dolarů, přispělo 17 500 lidí. Na Facebooku zveřejnil šťastný konec: S Fidenciem Sanchezem a jeho ženou navštívil právníky a vyřídil všechny formality k převzetí peněz. Na YouTube pak nahrál video, v němž stařík dojatě děkuje všem dárcům.

Největší ohlas měl příběh u chicagských Hispánců. "Bůh ti žehnej, udělal jsi krásnou věc s nesmírně pozitivním dopadem. Tohle přesně Chicago potřebovalo, toto jsme my, Hispánci, potřebovali. Je to nádherné, co dokážeme, když fungujeme jako komunita," napsala Joelovi na Facebook za všechny dojaté Elizabeth Melchor Aragonová.

Video: YouTube
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy