Z cestujících MHD by se mohli stát kurýři. Vídeň chce ekologičtější doručování balíků

Magazín Magazín
18. 8. 2021 11:54
Dopravní podnik ve Vídni chce vyzkoušet, zda by cestující v tramvajích nemohli fungovat jako kurýři, kteří by mezi jednotlivými zastávkami MHD doručovali zásilky.
Foto: Shutterstock

Vídeň k této netradiční formě doručování vede velký rozvoj on-line obchodů a s tím související nárůst aut kurýrů ve městech, píše web Ekolist.

Obyvatelé Vídně si ročně objednají asi 96 milionů balíčků a kvůli pandemii jejich množství roste. Pokud by se do jejich rozvozu zapojili i cestující MHD, snížily by se skleníkové plyny při jejich doručování asi o 20 procent. 

V praxi by celý proces vypadal následovně: zájemci z řad cestujících by si do mobilního telefonu stáhli aplikaci, která by analyzovala jejich cesty MHD. Algoritmus by následně doporučil zásilky, které by cestující-kurýr mohl při cestě doručit. U zastávek hromadné dopravy by byly připraveny úložné boxy, které by se otevíraly pomocí QR kódů. 

Pokud město projekt schválí, začne s testovacím provozem na jaře příštího roku. Do té doby musí dořešit, jak velké by zásilky měly být, jak motivovat cestující k jejich doručování nebo vymyslet logistiku úložných boxů. Město zároveň zjišťuje, zda by mezi lidmi byl o podobnou službu zájem.    

Mohlo by vás zajímat: Ikea postavila ve Vídni inovativní obchod s nábytkem

Ikea postavila ve Vídni inovativní obchod s nábytkem. Podívejte se na časosběr. | Video: Youtube/IKEAAustria
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy