Britský Forrest Gump uběhl 1700 kilometrů. Pomáhal nemocným

Magazín Magazín
17. 6. 2015 9:39
Dvaačtyřicetiletý Brit běžel stejně jako Forrest Gump. Za 42 dní si vyběhal devět tisíc liber, které věnoval charitě ve prospěch boje se vzácnou genetickou poruchou.
Ewan Gordon - Běh pro Thomase Laurieho
Ewan Gordon - Běh pro Thomase Laurieho | Foto: Facebook Ewan Gordon

Londýn - "Chtělo se mi běhat. Zkrátka se mi chtělo," řekl Tom Hanks alias Forrest Gump ve stejnojmenném filmu režiséra Roberta Zemeckise. Dvaačtyřicetiletý Ewan Gordon, který si z filmové postavy vzal tak trochu příklad, teď uběhl 1700 kilometrů kvůli charitě, informovala BBC.

"Mnoho lidí si myslelo, že jde jen o zábavu. Pokřikovali na mě: Utíkej, Forreste, utíkej," vzpomíná Ewan Gordon. "To, že jsem běžel oblečený jako Forrest, vzniklo vlastně ale až na základě sázky," dodal.

Ewan Forrest Gordon
Ewan Forrest Gordon | Foto: Facebook Ewan Forrest Gordon

Akci uspořádal na památku devítiletého chlapce Thomase Laurie, který zemřel loni v únoru na vzácnou genetickou poruchu zvanou Cockaynův syndrom. Ta se projevuje mimo jiné i předčasným stárnutím.

Gordon se na charitativní cestu vydal 4. května a během dvaačtyřiceti dní uběhl přes 1700 kilometrů, každý den v průměru 42 kilometrů. "Jsem rád, že se mi podařilo doběhnout. Nemám jediný puchýř. Moje tělo si zkrátka zvyklo na každodenní dávku běhu," dodal.

Běh proti nemoci

Celkem devět tisíc liber, které získal, věnoval třem spolkům, které podporují Thomasovu rodinu. "Jsme na Ewana velmi hrdí," řekla Thomasova matka.

Gordon se s Thomasem seznámil poprvé před pěti lety v kostele a na setkání s nevyléčitelně nemocným chlapcem nezapomněl. Jeho životní náplní se stalo získávání finančních prostředků ve prospěch boje s touto nemocí.

"Běžím stejně jako Forrest Gump, protože má pocit, že to je třeba. Zastavím se, až se na tuto chorobu najde lék, to je cíl mé mise a až tak bude splněna,"  vysvětlil.

Cockaynův syndrom je vzácné genetické onemocnění, které se projevuje opožděným vývojem, špatným růstem, fotosenzitivitou nebo problémy neurologického rázu. V současnosti na něj neexistuje žádná léčba a nemocní se dožívají v průměru 12 let.

Píseň kanadské dívky s Downovým syndromem na videoportálu YouTube zhlédlo přes 6 milionů lidí. Podle expertů se jen velmi malé procento lidí s tímto handicapem může naučit zpívat na jakékoli úrovni. | Video:
 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Hasiči v Chrastavě zasahují u požáru průmyslového objektu

Evakuaci 100 lidí si vyžádal požár objektu v průmyslové zóně v Chrastavě u Liberce. Zatím se obešel bez zranění. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Lidé v okolí by neměli otevírat okna, řekl starosta obce Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj). Krajský mluvčí hasičů Jakub Sucharda dodal, že na místě je chemická laboratoř z Kamenice sledující stav ovzduší.

Dobrovolná jednotka obce Cvikov sleduje tok Lužické Nisy až do obce Chotyně. Požár zasáhl výrobní halu na polyuretanové výrobky společně se sklady. "Počet zasahujících jednotek se na místě zvýšil na 21," uvedl Sucharda. Hoří v areálu pobočného závodu firmy Grupo Antolin.

Požár byl hasičům nahlášen zhruba ve 12:40. "V plamenech je budova skladu firmy vyrábějící díly do vozidel," uvedla mluvčí policie Dagmar Sochorová. Protože hrozí výbuch nádrže s plynem, byla podle mluvčí zastavena také železniční doprava na trati mezi Libercem a Chrastavou. Místo vlaků jezdí náhradní autobusy.

Podle Suchardy zatím nelze odhadnout, jak dlouho zásah potrvá. "Hasiči zasahují vnitřní i vnější zásahovou cestou, připravujeme zásah po střešní konstrukci," dodal. Hasiči při zásahu využívají dron a k dispozici mají i speciální hasicí zařízení z Mladé Boleslavi. "Ze Záchranného útvaru Zbiroh byl povolán dálkově ovládaný nakladač," dodal mluvčí hasičů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy