Lyrochvost je druh australského ptáka, který dokáže imitovat řadu zvuků s neskutečnou věrohodností. Ve svém přirozeném prostředí se nejvíce předvádí v době páření, kdy samičky vábí na svůj pěvecký koncert. Jeho zpěv by se dal popsat jako mix všech možných tónů, které v pralese za svůj život pochytil, a pak je jako hudebník komponuje či interpretuje ve svém vlastním zpracování.
Tento australský opeřenec je k vidění i v areálu zoologické zahrady v Sydney. Sedmiletý samec Echo patří dlouhodobě mezi největší extroverty hejna, konečně ale přišel na to, jak se mezi zvířaty prosadit a získat si i pozornost svých chovatelů. S naprostou přesností se naučil imitovat vřískot nešťastného mimina.
Na videu, které natočil jeden z chovatelů, pták tak pláče, až z toho bolí uši. Podle Leanne Golebiowské ze zoologické zahrady se přitom pták musel zvuk naučit před rokem, areál je totiž kvůli lockdownu už několik měsíců zavřený.
"Předpokládám, že se pláč naučil od našich malých návštěvníků. V době pandemie ho pravděpodobně trénoval a dotáhnul k dokonalosti. Trochu mě ten pláč znepokojuje, protože jsem si myslela, že naši návštěvníci jsou u nás rádi," řekla s humorem britskému deníku The Guardian.
Chovatelka podotýká, že Echo má v záloze ještě další dva zvuky, které v areálu pochytil. "Jedním jsou vibrace elektrické vrtačky, které interpretuje až děsivě přesně, druhým zvukem jsou tóny našeho požárního alarmu. Dokonce umí i hlasovou výzvu 'evakuujte se'."
Podle doktora Alexe Maiseyho z univerzity v Sydney musí mít australští ptáci obdivuhodnou paměť. "Mají i své vlastní písně, které doprovází tancem. Je jasné, že má-li samec neustálý přísun potravy, je více času na to, zdokonalit se v imitaci okolních zvuků," říká k chování Echa.
Australského ptáka a jeho napodobování v přírodě zdokumentoval před lety tým Davida Attenborougha, když poblíž civilizace našel samce imitujícího zvuky motorové pily, poplašného alarmu nebo závěrky fotoaparátu. Většina ptáků tohoto druhu ale tak vybraný repertoár nemá.
"Přece jen by bylo trochu zvláštní, kdyby se zrovna v zoologické zahradě, kde je velmi omezený výběr, tenhle pěvec nenaučil některé z lidských zvuků," říká chovatelka Leanne Golebiowski. Ve volné přírodě jsou podle ní zvuky schopné pochytit i samice, ty si ale vybírají spíše takové tóny, kterými imitují nebezpečné predátory. Využívají je pak k ochraně hnízda.