Vítej na Zemi, omládl jsi o 0,01 vteřiny! Scott Kelly ve vesmíru potvrdil teorii relativity

hrz
3. 3. 2016 13:19
Astrofyzici na základě teorie relativity vypočítali Scottu Kellymu, že po 340 dnech strávených na Mezinárodní vesmírné stanici pohybující se rychlostí 7,8 km za vteřinu se na Zemi vrátil o 0,01 vteřiny mladší, než kdyby zůstal na naší planetě. Na fakt upozornil uznávaný astrofyzik Neil deGrasse Tyson na svém Twitteru.
Scott Kelly se vrátil po téměř roce na Zemi a vypadal skvěle. Byl totiž o 0,01 vteřiny mladší.
Scott Kelly se vrátil po téměř roce na Zemi a vypadal skvěle. Byl totiž o 0,01 vteřiny mladší. | Foto: Reuters

Kdo sledoval návrat vesmírné celebrity Scotta Kellyho po roce ve vesmíru zpět na Zemi, nemohl si nevšimnout, jak dobře a svěže kosmonaut vypadá. To potěšilo všechny, kdo připravují plány pro let na Mars a obávali se, že se dlouhodobý pobyt mimo gravitaci podepíše na tělesné kondici kosmonautů.

Rozhodující samozřejmě budou až detailní testy jeho zdravotního stavu. V čistě teoretické rovině je však skutečnost, že Scott Kelly omládl, vědecky podložená.

Server Huffington Post upozorňuje na výpočet uznávaného astrofyzika z Columbijské univerzity. Neil deGrasse Tyson říká, že díky teorii relativity a jevu zvanému "dilatace času" (zpomalení času) Scottu Kellymu skutečně ubíhal čas pomaleji. Jeho tvrzení podpořil i další astrofyzik a autor knihy Co je relativita? Jeffrey Bennett.

"Relativita nám říká, že když my (v tomto případě my všichni na Zemi) pozorujeme někoho jiného, jenž se pohybuje vůči nám (v tomto případě ISS), zjistíme, že těmto pohybujícím se věcem nebo lidem běží čas pomaleji," cituje server Bennetta.

V podstatě jde o podobný efekt jako ve sci-fi filmech, v nichž se astronauti vypraví rychlostí blížící se rychlosti světla k daleké planetě, a když se vrátí na Zem, jsou o mnoho let mladší než jejich někdejší vrstevníci.

V případě Scotta Kellyho není skutečnost tak dramatická, jelikož se ISS pohybovala rychlostí pouhých 7,8 km za sekundu, zatímco rychlost světla je 300 tisíc kilometrů za sekundu. Protože na vesmírné stanici strávil 340 dnů, je už jeho "omládnutí" počitatelné, byť se dostaneme jen k číslu 0,01 sekundy.

Svěží tvář Scotta Kellyho v kazašské poušti přesto vypadala po přistání podstatně mladší, než jak uvádějí přesné výpočty světových fyziků.

Soukromá nákladní vesmírná loď Dragon odstartovala z Mysu Canaveral na Floridě. Veze na vesmírnou stanici ISS výzkumný materiál k prvním 40 testům. | Video: Radan Šprongl
 

Právě se děje

před 3 minutami

Allertová skončila v Taškentu v prvním kole

Tenistka Denisa Allertová se rozloučila s turnajem WTA v Taškentu v prvním kole. Nestačila na vítězku tamního podniku z roku 2008 Rumunku Soranu Cirsteaovou a osmé nasazené soupeřce podlehla 1:6, 4:6.

Šestadvacetiletá Allertová, 254. hráčka žebříčku, v prvním setu za stavu 0:5 odvrátila "kanára". Druhou sadu začala brejkem na 2:0, poté však podání neudržela a v devátém gamu znovu. Po návratu do elitních turnajů z okruhu ITF prohrála potřetí v řadě první zápas.

V Taškentu dnes nastoupí ještě úspěšná kvalifikantka Tereza Martincová, v úterý pak Kristýna Plíšková, nasazená jako pětka.

před 1 hodinou

Účastníci pochodu hrdosti Pride v brazilském Riu kritizovali homofobní výroky prezidenta Bolsonara i starosty města

Desetitisíce lidí se i přes deštivé počasí v neděli sešly v brazilském Riu de Janeiro na tradičním pochodu sexuálních menšin LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob). Mnozí z účastníků nesli transparenty kritizující brazilského krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara či starostu Ria Marcela Crivellu, kteří v minulosti prosluli homofobními výroky.

Letošní 24. ročník takzvaného pochodu hrdosti v Riu de Janeiro se nesl ve znamení témat demokracie, svoboda a lidská práva. Účastníci připomínali i 40. výročí vzniku hnutí LGBT v Brazílii a také padesát let od takzvaných stonewallských nepokojů v New Yorku. Právě ty byly podle mnohých v Americe zlomem v boji za emancipaci homosexuálů a dalších sexuálních menšin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy