Vítej na Zemi, omládl jsi o 0,01 vteřiny! Scott Kelly ve vesmíru potvrdil teorii relativity

hrz
3. 3. 2016 13:19
Astrofyzici na základě teorie relativity vypočítali Scottu Kellymu, že po 340 dnech strávených na Mezinárodní vesmírné stanici pohybující se rychlostí 7,8 km za vteřinu se na Zemi vrátil o 0,01 vteřiny mladší, než kdyby zůstal na naší planetě. Na fakt upozornil uznávaný astrofyzik Neil deGrasse Tyson na svém Twitteru.
Scott Kelly se vrátil po téměř roce na Zemi a vypadal skvěle. Byl totiž o 0,01 vteřiny mladší.
Scott Kelly se vrátil po téměř roce na Zemi a vypadal skvěle. Byl totiž o 0,01 vteřiny mladší. | Foto: Reuters

Kdo sledoval návrat vesmírné celebrity Scotta Kellyho po roce ve vesmíru zpět na Zemi, nemohl si nevšimnout, jak dobře a svěže kosmonaut vypadá. To potěšilo všechny, kdo připravují plány pro let na Mars a obávali se, že se dlouhodobý pobyt mimo gravitaci podepíše na tělesné kondici kosmonautů.

Rozhodující samozřejmě budou až detailní testy jeho zdravotního stavu. V čistě teoretické rovině je však skutečnost, že Scott Kelly omládl, vědecky podložená.

Server Huffington Post upozorňuje na výpočet uznávaného astrofyzika z Columbijské univerzity. Neil deGrasse Tyson říká, že díky teorii relativity a jevu zvanému "dilatace času" (zpomalení času) Scottu Kellymu skutečně ubíhal čas pomaleji. Jeho tvrzení podpořil i další astrofyzik a autor knihy Co je relativita? Jeffrey Bennett.

"Relativita nám říká, že když my (v tomto případě my všichni na Zemi) pozorujeme někoho jiného, jenž se pohybuje vůči nám (v tomto případě ISS), zjistíme, že těmto pohybujícím se věcem nebo lidem běží čas pomaleji," cituje server Bennetta.

V podstatě jde o podobný efekt jako ve sci-fi filmech, v nichž se astronauti vypraví rychlostí blížící se rychlosti světla k daleké planetě, a když se vrátí na Zem, jsou o mnoho let mladší než jejich někdejší vrstevníci.

V případě Scotta Kellyho není skutečnost tak dramatická, jelikož se ISS pohybovala rychlostí pouhých 7,8 km za sekundu, zatímco rychlost světla je 300 tisíc kilometrů za sekundu. Protože na vesmírné stanici strávil 340 dnů, je už jeho "omládnutí" počitatelné, byť se dostaneme jen k číslu 0,01 sekundy.

Svěží tvář Scotta Kellyho v kazašské poušti přesto vypadala po přistání podstatně mladší, než jak uvádějí přesné výpočty světových fyziků.

Soukromá nákladní vesmírná loď Dragon odstartovala z Mysu Canaveral na Floridě. Veze na vesmírnou stanici ISS výzkumný materiál k prvním 40 testům. | Video: Radan Šprongl
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy