Vítej na Zemi, omládl jsi o 0,01 vteřiny! Scott Kelly ve vesmíru potvrdil teorii relativity

hrz
3. 3. 2016 13:19
Astrofyzici na základě teorie relativity vypočítali Scottu Kellymu, že po 340 dnech strávených na Mezinárodní vesmírné stanici pohybující se rychlostí 7,8 km za vteřinu se na Zemi vrátil o 0,01 vteřiny mladší, než kdyby zůstal na naší planetě. Na fakt upozornil uznávaný astrofyzik Neil deGrasse Tyson na svém Twitteru.
Scott Kelly se vrátil po téměř roce na Zemi a vypadal skvěle. Byl totiž o 0,01 vteřiny mladší.
Scott Kelly se vrátil po téměř roce na Zemi a vypadal skvěle. Byl totiž o 0,01 vteřiny mladší. | Foto: Reuters

Kdo sledoval návrat vesmírné celebrity Scotta Kellyho po roce ve vesmíru zpět na Zemi, nemohl si nevšimnout, jak dobře a svěže kosmonaut vypadá. To potěšilo všechny, kdo připravují plány pro let na Mars a obávali se, že se dlouhodobý pobyt mimo gravitaci podepíše na tělesné kondici kosmonautů.

Rozhodující samozřejmě budou až detailní testy jeho zdravotního stavu. V čistě teoretické rovině je však skutečnost, že Scott Kelly omládl, vědecky podložená.

Server Huffington Post upozorňuje na výpočet uznávaného astrofyzika z Columbijské univerzity. Neil deGrasse Tyson říká, že díky teorii relativity a jevu zvanému "dilatace času" (zpomalení času) Scottu Kellymu skutečně ubíhal čas pomaleji. Jeho tvrzení podpořil i další astrofyzik a autor knihy Co je relativita? Jeffrey Bennett.

"Relativita nám říká, že když my (v tomto případě my všichni na Zemi) pozorujeme někoho jiného, jenž se pohybuje vůči nám (v tomto případě ISS), zjistíme, že těmto pohybujícím se věcem nebo lidem běží čas pomaleji," cituje server Bennetta.

V podstatě jde o podobný efekt jako ve sci-fi filmech, v nichž se astronauti vypraví rychlostí blížící se rychlosti světla k daleké planetě, a když se vrátí na Zem, jsou o mnoho let mladší než jejich někdejší vrstevníci.

V případě Scotta Kellyho není skutečnost tak dramatická, jelikož se ISS pohybovala rychlostí pouhých 7,8 km za sekundu, zatímco rychlost světla je 300 tisíc kilometrů za sekundu. Protože na vesmírné stanici strávil 340 dnů, je už jeho "omládnutí" počitatelné, byť se dostaneme jen k číslu 0,01 sekundy.

Svěží tvář Scotta Kellyho v kazašské poušti přesto vypadala po přistání podstatně mladší, než jak uvádějí přesné výpočty světových fyziků.

Soukromá nákladní vesmírná loď Dragon odstartovala z Mysu Canaveral na Floridě. Veze na vesmírnou stanici ISS výzkumný materiál k prvním 40 testům. | Video: Radan Šprongl
 

Právě se děje

před 19 minutami

Prověřování Vrbětické kauzy se soustředí na jedinou verzi, uvedl šéf dozorujícího státního zastupitelství

Prověřování výbuchů skladů ve Vrběticích se soustřeďuje pouze na verzi o podílu agentů ruské vojenské tajné služby GRU, která vychází z logických dedukcí a řady opatřených důkazů. Řekl to ve čtvrtek Jan Sladký, šéf Krajského státního zastupitelství v Brně, jehož zlínská pobočka případ dozoruje. Pro zahájení trestního stíhání je podle něj u této verze "mimořádně klíčové" poskytnutí právní pomoci ze zahraničí. Dodal, že vyjadřovat se k možnému odložení věci je nyní předčasné. Připustil ale, že i takové ukončení kauzy může nastat.

"Trestní řízení související s explozemi muničních skladů ve Vrběticích je v současné chvíli ve fázi prověřování, což znamená, že doposud žádné osobě nebylo sděleno obvinění," uvedl Sladký. "Mohu vyloučit, že by kdokoliv již byl souzen a zproštěn obžaloby pro jednání související s těmto výbuchy," doplnil. Zároveň pochválil práci policistů i zpravodajců.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Šéf vojenských zpravodajců Beroun potvrdil, že se debatovalo o cestě do Moskvy, ale ne o tom, že by se měly měnit informace za vakcínu

Šéf vojenských zpravodajců Jan Beroun potvrdil, že se na schůzce na ministerstvu vnitra debatovalo o cestě do Moskvy, ale ne o tom, že by se měly měnit informace za vakcínu, řekla předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS).

Šéf komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství Vít Rakušan (STAN) uvedl, že nemá pochybnosti o tom, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) cestu do Ruska plánoval. Není to podle něj v souladu s tím, co bylo řečeno dřív.

Připravujeme podrobnosti.

Další zprávy