Slona osvobodili po 50letém týrání. Štěstím se rozplakal

pej
9. 7. 2014 11:33
Ochránci zvířat se po celém světě angažují ve prospěch týraných zvířat. Ta se jim mnohdy odvděčí i dojetím jako v případě zachráněného slona Raju.
Půlnoční záchranná akce týraného slona | Video: YouTube

Uttar Pradesh / Indie - Do krve zařezávající se řetězy na nohou, hlad a týrání. Jiný život indický slon Raju nikdy nepoznal.

Do rukou svých majitelů a trýznitelů se dostal jako mládě před padesáti lety. Měl jim sloužit jako prostředek obživy. Celé dny stál přivázaný před kostelem jako turistická atrakce. Živil se odpadky, plastovými láhvemi, igelitovými pytlíky a zbytky, které mu dali kolemjdoucí.

Slon Raju
Slon Raju | Foto: Wildlife SOS

Drastické životní podmínky se staly trnem oku místním úředníkům a informovali londýnskou charitativní organizaci na ochranu zvířat Wildlife SOS. Ta zhruba před týdnem vyslala na záchranu slona desetičlenný tým složený z odborníků a veterinářů. Během noční osvobozovací akce se k nim připojilo ještě dvacet úředníků a šest policistů.

I sloni mají emoce a pláčou

Osvobození, které se symbolicky uskutečnilo během amerických oslav Dne nezávislosti, doprovázely emotivní okamžiky. Podle přítomných se Raju dojetím rozplakal.

"Byli jsme všichni ohromeni, když jsme viděli slzy, které se mu kutálely po tváři. Bylo to neuvěřitelně emotivní. Ve skrytu duše jsme všichni byli přesvědčeni o tom, že si dobře uvědomuje svoje osvobození," řekl jeden z členů záchranného týmu. Zároveň dodal, že sloni jsou velmi inteligentní zvířata, která zažívají nejenom smutek, ale i radost.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Inflace v EU i v eurozóně v srpnu prudce stoupla, je nejvýše za deset let

Míra inflace v Evropské unii i v eurozóně v srpnu prudce vzrostla a dostala se na nejvyšší hodnotu za téměř deset let. V celé sedmadvacítce unijních zemí inflace vystoupila na 3,2 procenta z červencové hodnoty 2,5 procenta. V 19 státech, které používají společnou měnu euro, pak inflace dosáhla tří procent. To je proti červenci nárůst o osm desetin procentního bodu. Ve své konečné zprávě to to v pátek oznámil evropský statistický úřad Eurostat.

Inflace tím poprvé výrazně překročila cíl Evropské centrální banky (ECB). Ta má v úmyslu růst cen v zájmu oživení ekonomiky udržovat na dvou procentech ročně.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Stát by mohl mít větší přehled o práci a odpočinku strojvedoucích, novelu schválili poslanci

Stát by mohl mít větší přehled o pracovní době a odpočinku strojvedoucích. Úřady budou moci pomocí monitoringu jejich licencí jednoznačně zjistit, jestli konkrétní strojvedoucí neřídí v rozporu s předpisy nad rámec směny u jednoho dopravce v době odpočinku například pro jiného dopravce. Počítá s tím vládní novela drážního zákona, kterou v pátek schválila Sněmovna. Nyní ji projedná Senát. Pokud by novelu z nějakého důvodu vrátil do Sněmovny, poslanci už by se jí kvůli volbám nestihli zabývat.

Podle dřívějšího vyjádření náměstka ministra dopravy Jakuba Kopřivy neví úřady doopravdy, zda jsou strojvedoucí přetěžováni, či nikoli. Navrhované opatření má pomoci státu zjistit, jestli tomu tak je. Vláda pak bude moci případně přijmout příslušná opatření.

Nehody na železnici byly velkým tématem loni v létě. Vyžádaly si i několik obětí a zraněných. Situací se zabývalo ministerstvo dopravy, které sestavilo bezpečnostní komisi pro řešení situace na železnici. Letos v létě vyvolala pozornost tragická nehoda u Domažlic, kde se srazil rychlík s regionálním vlakem. Nehoda si vyžádala tři životy a desítky zraněných.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 33 minutami

Klause propustili z vojenské nemocnice. Cítím se dobře, řekl

Bývalého prezidenta Václava Klause propustili z Ústřední vojenské nemocnice, kde byl od úterý kvůli vysokému tlaku. Klaus byl o víkendu v nemocnici kvůli problémům s tlakem a znovu se do ní vrátil v úterý. Ve stejném zdravotnickém zařízení se léčí i současná hlava státu Miloš Zeman.

Lékaři bývalému prezidentovi předepsali léky, nyní se podle svých slov cítí dobře. Na novinářský dotaz Klaus poznamenal, že se u něj nedá očekávat dodržování klidového režimu a z nemocnice zamířil do svého institutu.

Osmdesátiletý exprezident neměl v minulosti zdravotní problémy často. V roce 2008 podstoupil operaci kyčelního kloubu, o čtyři roky později se podrobil operaci šedého zákalu. Na konci letošního února onemocněl covidem-19. Po vyšetření v nemocnici se odjel léčit domů.

Zdroj: Domácí
Další zprávy