Česká hra o husitech dobývá svět. Vybrala přes 35 milionů

Marek Pros Marek Pros
20. 2. 2014 17:30
České vývojářské studio Warhorse slaví nevídaný úspěch. Na počítačovou hru vybralo od hráčské komunity přes milion liber.
Kingdom Come: Deliverance
Kingdom Come: Deliverance | Foto: Warhorse Studios

Praha – Ještě před pár měsíci visel nad budoucností ambiciózní hry Kingdom Come: Deliverence i samotné existence studia velký otazník. Warhorse nesehnali silného zahraničního vydavatele a projektu, financovaném mimo jiné Zdeňkem Bakalou, hrozilo zrušení.

Warhorse Studios

Warhorse Studios

Rok založení: 2011

Zakladatelé: Daniel Vávra a Martin Klíma

Úspěchy: Daniel Vávra stojí za hrami Mafia a Mafia II, kterých se prodalo přes pět milionů kusů.

Martin Klíma je autorem stolní hry Dračí doupě, trilogie UFO a pracoval jako producent hry Operation Flashpoint: Dragon Rising.

www.warhorsestudios.cz

"Nejhorší byla zpráva, že nás odmítla opravdu slibná mezinárodní vydavatelská korporace. Ačkoli její křídlo v USA vypadalo projektem opravdu nadšené, evropští zástupci se dali slyšet, že se to podle jejich názoru Američanům určitě líbit nebude. Odmítnutí jsme zažili mnoho, ale tohle bolelo asi nejvíc," vzpomíná ve vývojářském blogu Dan Vávra, spoluzakladatel studia.

Poslední naděje

Warhorse tušili, že tudy cesta nepovede a zkusili poslední možnost: oslovit hráčskou komunitu a požádat ji o spolufinancování rozpracovaného projektu přes Kickstarter, konkrétně o 300 tisíc liber. Pro upřesnění, požadovaná částka představuje zhruba desetinu celkových nákladů.

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance
  • RPG (hra na hrdiny) z husitského prostředí
  • Hra je zasazena do 15. století
  • Hlavním hrdinou je syn kováře, jehož rodinu povraždilo královské vojsko
  • Plocha herního světa bude mít rozlohu 9 km²
  • Hru pohání CryEngine 3, vytvořený firmou Crytek

Dan Vávra prozradil v rozhovoru pro Českou televizi, že hra podobných rozměrů stojí v zahraničí přes deset milionů dolarů.

"Stojí za námi velmi silný investor, který příliš nerozumí hrám, ale je velmi ochoten do nich investovat. Dohodli jsme se, že když na Kickstaretru získáme alespoň tři sta tisíc liber, postará se o dofinancování celého projektu," rozkryl v rozhovoru Dan Vávra pozadí financování Kingdom Come: Deliverence.

Následný zájem, který hra na Kickstarteru vzbudila, překvapil nejenom zaměstnance Warhorse studia; 300 tisíc liber totiž vybrali za pouhé dva dny. Kampaň na Kickstarteru skončila před pár hodinami a na kontě svítí již šesticiferné číslo (konkrétně 1 106 371 liber). Mise splněna.

Trailer ke hře Kingdom Come: Deliverance
Trailer ke hře Kingdom Come: Deliverance | Video: Youtube

Warhorse zaujali svou husitskou hrou nejen širokou hráčkou komunitu, ale i legendárního vývojáře Chrise Robertse, který nejenže přispěl, ale nabídl malému studiu z Prahy možnost vzájemné spolupráce.

"Warhorse nejsou jen nesmírně talentovaní lidé, ale jsou i ochotní se podělit o svoji práci," nechal se slyšet Roberts, tvůrce slavné značky Wing Commander.

Jak potvrdil Daniel Vávra na svém Twitteru, beta hry vyjde zhruba ve třetím kvartálu příštího roku, plnou verzi pro PC a zřejmě i konzole nové generace (PS4, Xbox One) mohou hráči očekávat koncem roku 2015.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy