Česká hra o husitech dobývá svět. Vybrala přes 35 milionů

Marek Pros Marek Pros
20. 2. 2014 17:30
České vývojářské studio Warhorse slaví nevídaný úspěch. Na počítačovou hru vybralo od hráčské komunity přes milion liber.
Kingdom Come: Deliverance
Kingdom Come: Deliverance | Foto: Warhorse Studios

Praha – Ještě před pár měsíci visel nad budoucností ambiciózní hry Kingdom Come: Deliverence i samotné existence studia velký otazník. Warhorse nesehnali silného zahraničního vydavatele a projektu, financovaném mimo jiné Zdeňkem Bakalou, hrozilo zrušení.

Warhorse Studios

Warhorse Studios

Rok založení: 2011

Zakladatelé: Daniel Vávra a Martin Klíma

Úspěchy: Daniel Vávra stojí za hrami Mafia a Mafia II, kterých se prodalo přes pět milionů kusů.

Martin Klíma je autorem stolní hry Dračí doupě, trilogie UFO a pracoval jako producent hry Operation Flashpoint: Dragon Rising.

www.warhorsestudios.cz

"Nejhorší byla zpráva, že nás odmítla opravdu slibná mezinárodní vydavatelská korporace. Ačkoli její křídlo v USA vypadalo projektem opravdu nadšené, evropští zástupci se dali slyšet, že se to podle jejich názoru Američanům určitě líbit nebude. Odmítnutí jsme zažili mnoho, ale tohle bolelo asi nejvíc," vzpomíná ve vývojářském blogu Dan Vávra, spoluzakladatel studia.

Poslední naděje

Warhorse tušili, že tudy cesta nepovede a zkusili poslední možnost: oslovit hráčskou komunitu a požádat ji o spolufinancování rozpracovaného projektu přes Kickstarter, konkrétně o 300 tisíc liber. Pro upřesnění, požadovaná částka představuje zhruba desetinu celkových nákladů.

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance
  • RPG (hra na hrdiny) z husitského prostředí
  • Hra je zasazena do 15. století
  • Hlavním hrdinou je syn kováře, jehož rodinu povraždilo královské vojsko
  • Plocha herního světa bude mít rozlohu 9 km²
  • Hru pohání CryEngine 3, vytvořený firmou Crytek

Dan Vávra prozradil v rozhovoru pro Českou televizi, že hra podobných rozměrů stojí v zahraničí přes deset milionů dolarů.

"Stojí za námi velmi silný investor, který příliš nerozumí hrám, ale je velmi ochoten do nich investovat. Dohodli jsme se, že když na Kickstaretru získáme alespoň tři sta tisíc liber, postará se o dofinancování celého projektu," rozkryl v rozhovoru Dan Vávra pozadí financování Kingdom Come: Deliverence.

Následný zájem, který hra na Kickstarteru vzbudila, překvapil nejenom zaměstnance Warhorse studia; 300 tisíc liber totiž vybrali za pouhé dva dny. Kampaň na Kickstarteru skončila před pár hodinami a na kontě svítí již šesticiferné číslo (konkrétně 1 106 371 liber). Mise splněna.

Trailer ke hře Kingdom Come: Deliverance
Trailer ke hře Kingdom Come: Deliverance | Video: Youtube

Warhorse zaujali svou husitskou hrou nejen širokou hráčkou komunitu, ale i legendárního vývojáře Chrise Robertse, který nejenže přispěl, ale nabídl malému studiu z Prahy možnost vzájemné spolupráce.

"Warhorse nejsou jen nesmírně talentovaní lidé, ale jsou i ochotní se podělit o svoji práci," nechal se slyšet Roberts, tvůrce slavné značky Wing Commander.

Jak potvrdil Daniel Vávra na svém Twitteru, beta hry vyjde zhruba ve třetím kvartálu příštího roku, plnou verzi pro PC a zřejmě i konzole nové generace (PS4, Xbox One) mohou hráči očekávat koncem roku 2015.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové boje mezi Izraelem a Gazou mají téměř 50 obětí

Bilance obětí izraelských náletů na Pásmo Gazy podle nového sdělení ministerstva zdravotnictví v této palestinské enklávě vystoupala na 43, včetně 13 dětí a tří žen. Na izraelské straně si raketová palba z Gazy v úterý a v noci na středu vyžádala šest mrtvých, včetně tří žen a dítěte, píše agentura AP.

Při izraelských náletech, které začaly poté, co radikální hnutí Hamás a jeho spojenci v pondělí z Gazy začali odpalovat rakety do Izraele, bylo podle ministerstva v Gaze zraněno téměř 300 lidí. Desítky zraněných byly hlášeny také v Izraeli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy