VIDEO Dívka neměla nikdy chodit. Teď běhá a inspiruje další

jaz
13. 4. 2014 7:48
Rodičům pětiměsíční holčičky sdělili lékaři smutnou zprávu, že jejich dítě nebude nikdy chodit a možná ani lézt. Dívka ale všem vyrazila dech.
Eden Nagle
Eden Nagle | Foto: Vimeo

Idaho – Malá Eden Nagle se narodila s vzácným Duanovým retrakčním syndromem, což je zvláštní forma obrny. K tomu měla i poruchu pohybu očí, takže neměla periferní vidění.

"Že je něco špatně, jsme pochopili, když jí bylo mezi pěti až šesti měsíci. Nesnažila se sedět ani lézt a měla potíže udržet hlavu," řekla Daily Mail Edenina, matka Michelle. Kromě toho dívenka nejevila ani zájem o hračky a zdálo se, že je pro ni těžké je vůbec vidět.

První krůčky malé bojovnice
První krůčky malé bojovnice | Video: Vimeo

Malá Eden je ale bojovnice a v osmi měsících nastoupila rehabilitační léčbu. Dělala obrovské pokroky. Rodiče si její první, i když trochu opožděné krůčky nahráli na kameru, vyfotografovali a vytvořili video s názvem Nevzdávej se, které mapuje Edeninu nelehkou cestu, během níž byla schopná se postavit na obě nohy.

Dnes už dívenka pobíhá venku s brýlemi pěkně po svých a nepotřebuje ani chodítko nebo jiné pomůcky na podporu chůze, které během rehabilitace využívala.

Pro hrdé rodiče Michelle a Tima je Eden již druhou dcerou. První miminko Lyla se jim narodilo v roce 2007 a už po 23 minutách od porodu zemřelo. Rok nato se jim ale narodila právě Eden.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy