VIDEO Dívka neměla nikdy chodit. Teď běhá a inspiruje další

jaz
13. 4. 2014 7:48
Rodičům pětiměsíční holčičky sdělili lékaři smutnou zprávu, že jejich dítě nebude nikdy chodit a možná ani lézt. Dívka ale všem vyrazila dech.
Eden Nagle
Eden Nagle | Foto: Vimeo

Idaho – Malá Eden Nagle se narodila s vzácným Duanovým retrakčním syndromem, což je zvláštní forma obrny. K tomu měla i poruchu pohybu očí, takže neměla periferní vidění.

"Že je něco špatně, jsme pochopili, když jí bylo mezi pěti až šesti měsíci. Nesnažila se sedět ani lézt a měla potíže udržet hlavu," řekla Daily Mail Edenina, matka Michelle. Kromě toho dívenka nejevila ani zájem o hračky a zdálo se, že je pro ni těžké je vůbec vidět.

První krůčky malé bojovnice
První krůčky malé bojovnice | Video: Vimeo

Malá Eden je ale bojovnice a v osmi měsících nastoupila rehabilitační léčbu. Dělala obrovské pokroky. Rodiče si její první, i když trochu opožděné krůčky nahráli na kameru, vyfotografovali a vytvořili video s názvem Nevzdávej se, které mapuje Edeninu nelehkou cestu, během níž byla schopná se postavit na obě nohy.

Dnes už dívenka pobíhá venku s brýlemi pěkně po svých a nepotřebuje ani chodítko nebo jiné pomůcky na podporu chůze, které během rehabilitace využívala.

Pro hrdé rodiče Michelle a Tima je Eden již druhou dcerou. První miminko Lyla se jim narodilo v roce 2007 a už po 23 minutách od porodu zemřelo. Rok nato se jim ale narodila právě Eden.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy