Vědci vyvinuli umělou kůži. Inspirovali se robotickou rukou ze Star Wars

Magazín Magazín
4. 8. 2020 14:59
Hvězdné války inspirovaly vědce k dalšímu vynálezu. V Singapuru vyvinuli umělou kůži, která lidem s protézami umožní cítit teplotu i povrch předmětu. Chytrá kůže je společně s umělou končetinou napojená na nervový systém a podle vědců je stejně dokonalá jako mechanická protéza, která Luku Skywalkerovi ve Star Wars nahradila pravou paži.
Foto: Reuters

Umělá kůže nazvaná Asynchronous Coded Electronic Skin má v sobě zabudovaných sto malých senzorů, které dokážou rozpoznat, jak je předmět tvrdý, jakou má teplotu, a dokonce i strukturu. Podle vědců taková kůže reaguje na předmět tisíckrát rychleji než ta lidská.

Umělý nervový systém "umí" číst Braillovo písmo a stoprocentně rozpozná dvacet až třicet různých povrchů, píše agentura Reuters. "K tomu, aby člověk poznal texturu, musí po ní přejet rukou. Umělá kůže je ji schopná poznat pouhým dotykem," vysvětluje přední vědec z univerzity v Singapuru Benjamin Tee.

Na titulním obrázku je vidět, jak vědec v rukavici drží plastovou kouli a monitorovací systém mu spolehlivě říká, že se jedná o tvrdý předmět. "Když člověk ztratí cit, je smyslově otupělý a lidé s umělými protézami přesně tento problém mají. Když jim dáme umělou kůži, budou znovu schopni cítit dotyk ruky, její teplotu i pevný stisk," říká Tee ke smyslu celého vynálezu.

Vědci ze Singapuru tvrdí, že se při vývoji umělé kůže inspirovali filmovou sérií Star Wars, v níž hrdina Luke Skywalker přijde v boji o pravou paži a následně dostane chytrou mechanickou ruku, s kterou se mu navrátí pátý smysl. Podle profesora je chytrá kůže teprve ve vývoji, už teď o ni ale projevily zájem některé lékařské instituce.

Hrdinka s bionickou rukou. Jejím předním fanouškem je představitel Luka Skywalkera

Hrdinka s bionickou rukou. Jejím předním fanouškem je představitel Luka Skywalkera | Video: Open Bionics
 

Právě se děje

před 34 minutami

Do roku 2027 by měla stoupnout spotřeba biopotravin na 4 procenta, navrhuje rezort zemědělství

Spotřeba biopotravin v ČR by měla do roku 2027 stoupnout na čtyři procenta celkové spotřeby potravin a nápojů. Plánuje to ministerstvo zemědělství v akčním plánu rozvoje ekologického zemědělství, který v pondělí projedná vláda. Podle posledního plánu se mělo tří procent dosáhnout již v roce 2016, což se však nepodařilo. Následně se mělo uvedené hodnoty podle plánu dosáhnout do roku 2020. Podle posledních údajů však činila spotřeba biopotravin předloni pouze 1,52 procenta celkové spotřeby potravin a nápojů.

Podle výkonné manažerky PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřiny Urbánkové je plán jako celek kvalitní, bohužel cíle spotřeby biopotravin jsou málo ambiciózní. Svaz podle ní navrhoval do plánu šestiprocentní spotřebu biopotravin v roce 2027, ministerstvo ale podle ní nevzalo tuto připomínku v potaz. V posledních třech letech rostla spotřeba biopotravin o několik desítek procent ročně, pokud bude tento trend pokračovat, bylo by správných právě šest procent v roce 2027, uvedla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 40 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Podle ředitelky komunikace řetězce Jitky Pajurkové vznikl požár v hlavním elektrickém rozvaděči v zázemí restaurace. Nikdo podle ní nebyl zraněn, restaurace byla už uzavřená.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

"Oprava bude trvat v řádu týdnů až měsíců, výše škody se teprve sčítají, ale může jít do několika milionů korun. Nejvíce byl poškozen vnitřek restaurace, tudíž vlastní provozovna," dodala mluvčí řetězce.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy