Vandr po Česku s kozami? Jsou super parťáci, říká pastýř, jenž s nimi chodí i na pivo

Vandr po Česku s kozami? Jsou super parťáci, říká pastýř, jenž s nimi chodí i na pivo
Inspiraci Kuča našel v Americe, kde je takzvaný goatpacking poměrně rozšířený. "Zkoušeli jsme na kozy naložit batohy, ale ty z nich okamžitě spadly. Začal jsem hledat na internetu a našel návod na postroje. Ty jsem vyrobil a druhý den jsme s celkem nevzhlednými taškami vyrazili na cestu," směje se Kuča.
"Jsou to opravdoví kamarádi, nažerou se po cestě a umí hospodařit s vodou podobným způsobem jako velbloudi. I přes velká horka měly jen málokdy chuť napít se ze džberu," říká o přežvýkavcích dobrodruh.
Pozornosti dětí se kozy často nemůžou nabažit. A snesou i psy.
Pastýř zastává názor, že kozy potřebují víc než stáj a louku. "Potřebují zábavu, povyražení, radost z pohybu a kamarády," říká.
Foto: http://goatpacking.kvalitne.cz/
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
20. 8. 2020 6:00
Petr Kuča doplul do Karibiku, došel za polární kruh a procestoval svět téměř bez peněz. Po návratu do Prahy si zamiloval kozy a začal s nimi spásat trávu ve skalách Tiché i Divoké Šárky. Minulý rok se i s rodinou odstěhoval na Kokořínsko a otevřel si půjčovnu trekových koz. Jsou to ideální zvířata pro turistiku, milují vandry a děti, říká pastýř, který chodí s kozami i na pivo.

Kozí půjčovnu si pastýř se svou ženou Anežkou otevřel osm kilometrů od obce Mšeno. "Přijedete, složíte zálohu, dostanete libovolný počet koz, podle vašich preferencí, a můžete vyrazit na dvě hodiny či třeba týden," vysvětluje nápad Petr Kuča, který si sám ověřil, že cestování s kozami je nevšední zážitek.

Podívejte se na jeho putování s celou rodinou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 1 hodinou

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Další zprávy