Vandr po Česku s kozami? Jsou super parťáci, říká pastýř, jenž s nimi chodí i na pivo

Vandr po Česku s kozami? Jsou super parťáci, říká pastýř, jenž s nimi chodí i na pivo
Inspiraci Kuča našel v Americe, kde je takzvaný goatpacking poměrně rozšířený. "Zkoušeli jsme na kozy naložit batohy, ale ty z nich okamžitě spadly. Začal jsem hledat na internetu a našel návod na postroje. Ty jsem vyrobil a druhý den jsme s celkem nevzhlednými taškami vyrazili na cestu," směje se Kuča.
"Jsou to opravdoví kamarádi, nažerou se po cestě a umí hospodařit s vodou podobným způsobem jako velbloudi. I přes velká horka měly jen málokdy chuť napít se ze džberu," říká o přežvýkavcích dobrodruh.
Pozornosti dětí se kozy často nemůžou nabažit. A snesou i psy.
Pastýř zastává názor, že kozy potřebují víc než stáj a louku. "Potřebují zábavu, povyražení, radost z pohybu a kamarády," říká.
Foto: http://goatpacking.kvalitne.cz/
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
20. 8. 2020 6:00
Petr Kuča doplul do Karibiku, došel za polární kruh a procestoval svět téměř bez peněz. Po návratu do Prahy si zamiloval kozy a začal s nimi spásat trávu ve skalách Tiché i Divoké Šárky. Minulý rok se i s rodinou odstěhoval na Kokořínsko a otevřel si půjčovnu trekových koz. Jsou to ideální zvířata pro turistiku, milují vandry a děti, říká pastýř, který chodí s kozami i na pivo.

Kozí půjčovnu si pastýř se svou ženou Anežkou otevřel osm kilometrů od obce Mšeno. "Přijedete, složíte zálohu, dostanete libovolný počet koz, podle vašich preferencí, a můžete vyrazit na dvě hodiny či třeba týden," vysvětluje nápad Petr Kuča, který si sám ověřil, že cestování s kozami je nevšední zážitek.

Podívejte se na jeho putování s celou rodinou.

 

Právě se děje

Další zprávy