Armstrongův skafandr se rozpadá. Zachránit ho můžete i vy

jaz
23. 7. 2015 13:39
Muzeum kosmonautiky se snaží sehnat peníze na složitý proces konzervace a digitalizace skafandru kapitána Apolla 11. Konečně by se tak mohl dostat ze skladu, kde byl uložený poslední desítky let.

Washington – Slavný skafandr amerického kosmonauta Neila Armstronga se rozpadá. Muzeum národního letectví a kosmonautiky Smithsonian proto spustilo crowdfundingovou kampaň a vybírá peníze na konzervování národního pokladu, jak Američané označují skafandr Neila Armstronga, píše The Guardian.

Vesmírný oblek prvního muže na Měsíci a velitele kosmického letu Apollo 11 je uschovaný ve skladu se speciálními teplotními podmínkami, aby se zabránilo přirozenému rozkladu. Dosud tak byly ve stálé expozici k vidění pouze repliky.

V rámci 50. výročí letu na Měsíc se ale muzeum rozhodlo do roku 2019 zrestaurovat Armstrongův skafandr a dát veřejnosti možnost si ho společně s dalšími exponáty, které přispěly k objevování vesmíru, na vlastní oči prohlédnout.

"Přistání Apolla 11 na Měsíci byl jeden z největších úspěchů v dějinách lidstva. Tím, že obnovíme Armstrongův skafandr, uctíme nejen generaci, která nás dostala na Měsíc, ale inspirujeme i tu novou k odvážným letům do vesmíru,“ stojí na crowdfundingovém účtu Kickstarter, kde muzeum vybralo od fanoušků kosmonautiky téměř plnou částku z požadovaných 500 tisíc dolarů (v přepočtu cca 12,5 milionu korun).

Obnova bude probíhat na specializovaném pracovišti. Odborníci skafandr zdokumentují, zdigitalizují a provedou chemickou analýzu, protože už z dřívějšího zkoumání vyplynulo, že se na jeho povrchu stále nachází měsíční prach.

Oblek je navíc spravovaný, blednou barvy americké vlajky a na jeho povrchu se nachází řada nespecifikovaných skvrn. Po posouzení stavu se rozhodne, jaké podmínky budou pro jeho uchování nejvhodnější. 

Výstava k 50. výročí mise Apolla 11 proběhne ve Washingtonu v roce 2019 a nabídne i další originální exponáty, jako například kabinu Freedom 7 Alana Sheparda, který se stal prvním Američanem ve vesmíru, kosmickou loď Gemini nebo raketový motor F-1.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy