Armstrongův skafandr se rozpadá. Zachránit ho můžete i vy

jaz
23. 7. 2015 13:39
Muzeum kosmonautiky se snaží sehnat peníze na složitý proces konzervace a digitalizace skafandru kapitána Apolla 11. Konečně by se tak mohl dostat ze skladu, kde byl uložený poslední desítky let.

Washington – Slavný skafandr amerického kosmonauta Neila Armstronga se rozpadá. Muzeum národního letectví a kosmonautiky Smithsonian proto spustilo crowdfundingovou kampaň a vybírá peníze na konzervování národního pokladu, jak Američané označují skafandr Neila Armstronga, píše The Guardian.

Vesmírný oblek prvního muže na Měsíci a velitele kosmického letu Apollo 11 je uschovaný ve skladu se speciálními teplotními podmínkami, aby se zabránilo přirozenému rozkladu. Dosud tak byly ve stálé expozici k vidění pouze repliky.

V rámci 50. výročí letu na Měsíc se ale muzeum rozhodlo do roku 2019 zrestaurovat Armstrongův skafandr a dát veřejnosti možnost si ho společně s dalšími exponáty, které přispěly k objevování vesmíru, na vlastní oči prohlédnout.

"Přistání Apolla 11 na Měsíci byl jeden z největších úspěchů v dějinách lidstva. Tím, že obnovíme Armstrongův skafandr, uctíme nejen generaci, která nás dostala na Měsíc, ale inspirujeme i tu novou k odvážným letům do vesmíru,“ stojí na crowdfundingovém účtu Kickstarter, kde muzeum vybralo od fanoušků kosmonautiky téměř plnou částku z požadovaných 500 tisíc dolarů (v přepočtu cca 12,5 milionu korun).

Obnova bude probíhat na specializovaném pracovišti. Odborníci skafandr zdokumentují, zdigitalizují a provedou chemickou analýzu, protože už z dřívějšího zkoumání vyplynulo, že se na jeho povrchu stále nachází měsíční prach.

Oblek je navíc spravovaný, blednou barvy americké vlajky a na jeho povrchu se nachází řada nespecifikovaných skvrn. Po posouzení stavu se rozhodne, jaké podmínky budou pro jeho uchování nejvhodnější. 

Výstava k 50. výročí mise Apolla 11 proběhne ve Washingtonu v roce 2019 a nabídne i další originální exponáty, jako například kabinu Freedom 7 Alana Sheparda, který se stal prvním Američanem ve vesmíru, kosmickou loď Gemini nebo raketový motor F-1.

 

Právě se děje

Další zprávy