Transplantace srdce přes WhatsApp. Lidé v Indii zachránili 16letou dívku trpící rakovinou

jaz
4. 2. 2016 16:56
Lékaři v Indii provedli první transplantaci srdce, ke které přispěla mobilní aplikace. V zemi nefunguje systém, který by zajišťoval vyhledávání dárců i transport orgánů, lidé si proto musejí pomáhat sami přes službu WhatsApp. Tato aplikace teď zachránila život 16leté dívce s poškozeným srdcem. Lékaři jsou z úspěchu operace nadšení a doufají, že se brzy podaří najít orgán i pro další čekatele na seznamu. Shánění vhodných dárců je v případě transplantace srdce velmi složité. Kromě přísných podmínek musí k darování orgánu dát souhlas i rodiče dítěte.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Bombaj – Teprve 16leté Sweden D'Souze z Indie diagnostikovali lékaři rakovinu kostí, která jí v roce 2010 poškodila i srdce. Dívka čekala šest let, než se v nefunkčním systému vyhledávání dárců orgánů konečně našlo vhodné srdce.

Za záchranu života nevděčí jen lékařům, ale i dobrovolníkům, kteří použitím aplikace WhatsApp našli vhodný orgán a zkontaktovali se s potřebnými lidmi. Informoval o tom server Daily Dot.

V Indii existuje registr nemocných, kteří čekají na transplantaci, chybí zde ale jednotný systém, který by celý proces koordinoval - vyhledal dárce, našel pro něj vhodného příjemce a zajistil logistiku. Proto jsou indičtí lékaři odkázáni jen sami na sebe a spolupracují s policií, letišti i nemocnicemi, aby zajistili, že se orgán dostane včas na místo určení.

Dětský kardiolog a lékař Sweden se dozvěděl o aplikaci WhatsApp, kde se sdružují lidé a snaží se sdílet informace o možném dárcovství orgánů. Více jak 100 dobrovolníků napříč celou Indií neoficiálně koordinuje lékaře i dodávky samotných orgánů, aby tak usnadnili cestu k potřebným pacientům.

Najít srdce pro dítě je přesto velmi složité. Pokud vyhovují přísná kritéria, jako je hmotnost a krevní skupina dárce, nemusí vždy souhlasit rodiče dítěte.

Pro Sweden, která na operaci čekala v Bombaji, se našlo srdce pomocí WhatsApp v 550 kilometrů vzdáleném Indore. Lékaři ho za dvě hodiny dopravili letecky do nemocnice, kde dívka okamžitě podstoupila transplantaci

Za dva týdny po zákroku byla propuštěna z nemocnice. "Renovovali jsme jí pokoj na radu lékařů a přidali potřebné věci, aby vyhovovaly hygienické normě. Musí žít ve vysoce dezinfikovaném a neinfekčním prostředí a my se o to postaráme," řekl Anthony D'Souza s tím, že se jeho dcera již těší, až se vrátí do školy.

O transplantaci obličeje mě žádá přes 100 lidí, je to ale tak náročná operace, že se nedá dělat často, tvrdí plastický chirurg Bohdan Pomahač. U operace často stojí i víc než 24 hodin. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy