Usmívejte se a nenechte se naštvat, radí nejstarší muž na světě. Je mu 112 let

Magazín Magazín
15. 2. 2020 19:59
Chitetsuovi Watanabemu bude v březnu 113 let a měsíc před svými narozeninami se podle Guinnessovy knihy rekordů stal tento Japonec nejstarším mužem na světě. Watanabe se narodil jako nejstarší z osmi dětí v roce 1907 a mnoho let pracoval v továrně na sladkosti, které dodnes miluje.
Watanabe se narodil jako nejstarší z osmi dětí v roce 1907 a mnoho let pracoval v továrně na sladkosti, které dodnes miluje.
Watanabe se narodil jako nejstarší z osmi dětí v roce 1907 a mnoho let pracoval v továrně na sladkosti, které dodnes miluje. | Foto: Reuters

Podle nejstaršího Japonce z města Niigata na ostrově Honšú je tajemstvím dlouhého života úsměv na rtech a dobrá nálada. Americký zpravodajský web CNN připomíná, že v loňském rozhovoru muž uvedl, že by se lidé neměli zbytečně naštvávat.

Chitetsu Watanabe se narodil v roce 1907 jako nejstarší z osmi dětí a dlouhá léta pracoval v továrně na sladkosti na Tchaj-wanu. Láska ke sladkostem mu zůstala dodnes a podle svých slov má kromě hnědého cukru také rád vaječný krém ve věnečku. 

Na konci druhé světové války narukoval do armády a kromě toho působil také na japonském ministerstvu zemědělství až do svého důchodu.

Lásku k přírodě pěstoval až do pozdního věku, ještě ve svých 104 letech se staral o ovoce a zeleninu na své zahradě. A s pěstováním a vystavováním bonsají přestal teprve v roce 2007. 

Watanabe měl celkem pět dětí a dnes žije v pečovatelském domě, kde jej také navštívila porota Guinnessovy knihy rekordů a předala mu certifikát nejstaršího muže na světě. 

"Nikdy jsem nezažila, že by zvýšil hlas nebo se naštval, je také velmi starostlivý," popsala jej snacha, žena jeho nejstaršího syna Tetsua. 

Chitetsu Watanabe se údajně ještě do loňska pravidelně věnoval nejen cvičení, ale také kaligrafii, skládání origami a řešením matematických příkladů. 

V Japonsku žije také nejstarší žena na světě, která je zároveň nejstarším člověkem na Zemi. Kane Tanakaová z Fukuoky v lednu oslavila 117. narozeniny. Ta se udržuje v kondici především hraním stolním her, ve kterých poráží údajně i své ošetřovatele. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy