Usmívejte se a nenechte se naštvat, radí nejstarší muž na světě. Je mu 112 let

Magazín Magazín
15. 2. 2020 19:59
Chitetsuovi Watanabemu bude v březnu 113 let a měsíc před svými narozeninami se podle Guinnessovy knihy rekordů stal tento Japonec nejstarším mužem na světě. Watanabe se narodil jako nejstarší z osmi dětí v roce 1907 a mnoho let pracoval v továrně na sladkosti, které dodnes miluje.
Watanabe se narodil jako nejstarší z osmi dětí v roce 1907 a mnoho let pracoval v továrně na sladkosti, které dodnes miluje.
Watanabe se narodil jako nejstarší z osmi dětí v roce 1907 a mnoho let pracoval v továrně na sladkosti, které dodnes miluje. | Foto: Reuters

Podle nejstaršího Japonce z města Niigata na ostrově Honšú je tajemstvím dlouhého života úsměv na rtech a dobrá nálada. Americký zpravodajský web CNN připomíná, že v loňském rozhovoru muž uvedl, že by se lidé neměli zbytečně naštvávat.

Chitetsu Watanabe se narodil v roce 1907 jako nejstarší z osmi dětí a dlouhá léta pracoval v továrně na sladkosti na Tchaj-wanu. Láska ke sladkostem mu zůstala dodnes a podle svých slov má kromě hnědého cukru také rád vaječný krém ve věnečku. 

Na konci druhé světové války narukoval do armády a kromě toho působil také na japonském ministerstvu zemědělství až do svého důchodu.

Lásku k přírodě pěstoval až do pozdního věku, ještě ve svých 104 letech se staral o ovoce a zeleninu na své zahradě. A s pěstováním a vystavováním bonsají přestal teprve v roce 2007. 

Watanabe měl celkem pět dětí a dnes žije v pečovatelském domě, kde jej také navštívila porota Guinnessovy knihy rekordů a předala mu certifikát nejstaršího muže na světě. 

"Nikdy jsem nezažila, že by zvýšil hlas nebo se naštval, je také velmi starostlivý," popsala jej snacha, žena jeho nejstaršího syna Tetsua. 

Chitetsu Watanabe se údajně ještě do loňska pravidelně věnoval nejen cvičení, ale také kaligrafii, skládání origami a řešením matematických příkladů. 

V Japonsku žije také nejstarší žena na světě, která je zároveň nejstarším člověkem na Zemi. Kane Tanakaová z Fukuoky v lednu oslavila 117. narozeniny. Ta se udržuje v kondici především hraním stolním her, ve kterých poráží údajně i své ošetřovatele. 

 

Právě se děje

Další zprávy