Učitelka nechce od dětí vánoční dárky. Žáci mají místo toho přispět potravinové bance

Magazín Magazín
4. 12. 2018 11:12
Učitelka základní školy ve skotském městě Port Glasgow Kate McLaughlanová dostane letos o Vánocích o několik dárků méně. Své žáky totiž podle britské BBC poprosila, aby pro ni jejich rodiče tentokrát nekupovali žádné pozornosti a ušetřené peníze místo toho darovali místní potravinové bance.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

"Loni mě ohromilo, kolik milých dárků jsem od dětí dostala, ale nemyslím si, že je nezbytné mě za mou práci takto odměňovat, protože si práci s dětmi opravdu užívám. Nedělám ji kvůli tomu, abych dostávala dárky, a myslím, že pro spoustu rodičů jsou Vánoce už tak velký finanční nápor, takže nechci, aby museli ještě něco kupovat mně," napsala McLaughlanová v dopise adresovaném rodičům svých žáků.

V minulém roce jí děti k vánocům věnovaly například šperky, bonboniéry a různé kosmetické produkty. "Proto jsem se letos rozhodla si s žáky popovídat o smyslu vánoc a vysvětlit jim, že by bylo lepší udělat něco hezkého pro někoho jiného. Chci děti naučit společenské odpovědnosti," sdělila učitelka BBC.

McLaughlanová teď plánuje svým žákům rozdat prázdné obálky, do kterých mohou rodiče anonymně vložit jakoukoli sumu bankovek. Všechny příspěvky pak ve třídě sečte, sepíše s dětmi nákupní lístek a zanese ho do lokálního supermarketu, který pak vybrané jídlo prostřednictvím potravinové banky doručí lidem, kteří ho potřebují.

"Zatím se zdá, že se můj nápad spoustě rodičů líbí a že by se mohl uchytit," vyzdvihla učitelka. "Paní učitelka dává dětem skvělý příklad a moje dcera je nadšená, že může potravinové bance pomoct, protože podle posledních informací bojuje s nedostatkem jídla," pochválila nápad Linsey Milloyová, matka jedné z učitelčiných žákyň.

"Věřím, že to mnoha rodičům ulehčí situaci, a paní učitelka navíc neskončí s 30 stejnými dárky," dodala pro BBC Milloyová. "Pokud mi děti přesto budou chtít něco darovat, ručně vyrobené vánoční přáníčko bude perfektní," řekla McLaughlanová.

Nápad potěšil také šéfa místní potravinové banky Frasera Donaldsona. "Pro spoustu rodin je společná vánoční hostina něco samozřejmého, ale nebýt dobrovolníků, kteří přispívají na balíčky s jídlem, naši klienti by o ni přišli," doplnil.

 

Právě se děje

Další zprávy