Tuny cukroví a salátu jsou snědeny, vánoční přebytky zůstávají. Daruj jídlo, vyzývá akce

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
7. 1. 2016 10:31
Zbyly vám po Vánocích zásoby potravin, se kterými si nevíte rady? Ve čtvrtek 7. ledna proběhne akce Daruj jídlo, kterou pořádají Potravinová banka Praha a alternativní taxislužba Uber, která vyzvedne zdarma všechny dary. "Kdyby to bylo aspoň jako loni, tak to bude skvělé. Přijelo deset dodávek s desítkami různých potravin, což je pro naše klienty ohromné zpestření. Běžně dostáváme spíše celý kamion rýže," řekla Aktuálně.cz Věra Doušová, předsedkyně Potravinové banky Praha.
Přehnali jste to s vánočními nákupy? Máte šanci to napravit.
Přehnali jste to s vánočními nákupy? Máte šanci to napravit. | Foto: Thinkstock

PrahaVánoce posledních let jsou spojeny hlavně s bezbřehým hodováním a přemrštěnými nákupy. Začátek ledna zastihl mnohé lidi o pár kilo těžší, ve špatné kondici a s výčitkami svědomí z přecpaných nákupních vozíků a z opulentních hostin.

Právě na ně cílí akci Daruj jídlo Potravinová banka Praha a alternativní taxislužba Uber.

Vyzývají firmy i jednotlivce, aby nakoupili nebo darovali jídlo pro lidi, kteří neměli takové štěstí jako oni a nemohli o Vánocích hodovat. Anebo se stačí podělit o zbylé zásoby potravin z předvánočních a silvestrovských nákupů.

Co lze darovat?

Nakupování, supermarket, ilustrační foto

konzervy všeho druhu (paštiky, rybí a masové konzervy apod.), polévky všeho druhu (sáčkové, čínské, do hrnečku atd.), cukr, čaje, káva, luštěniny, těstoviny, rýže, olej,sirupy, džemy, kompoty, krupička, piškoty, cereálie, nápoje v obalech tetrapak (mléko, džusy), hygienické potřeby (dětské pleny, dámské vložky atd.)

Akce Daruj jídlo proběhne ve stejný den v Praze, Bratislavě a Budapešti. Letos se koná druhý ročník, s tím prvním byla Věra Doušová, předsedkyně Potravinové banky Praha, velice spokojena.

"Ta akce byla úplně skvělá, příjemně nás to překvapilo. Vybral se velký objem potravin, navíc se jednalo o velice pestrou paletu věcí. A musím říct, že lidé hodně kupovali i kvalitnější a dražší věci, což se nám moc často nestává. Naši klienti takové produkty běžně nedostávají," pochvaluje si.

Postup pro toho, kdo by se chtěl do akce zapojit letos, je opět velmi jednoduchý. Stačí ve čtvrtek 7. ledna odpoledne otevřít aplikaci Uber a zvolit možnost Daruj jídlo. Do pár minut přijede speciální vůz a vyzvedne zdarma dary a doveze je na místo sbírky - do skladů Potravinové banky Praha. Ta je dále redistribuuje do dalších neziskových a komunitních organizací.

A co Věra Doušová od čtvrteční akce očekává? "Kdyby to bylo aspoň jako loni, tak to bude skvělé. Přijelo deset dodávek s desítkami různých potravin, což je pro naše klienty ohromné zpestření. Běžně dostáváme spíše celý kamion rýže."

Projekt Daruj jídlo by také rád přiměl lidi k zamyšlení, zda pro osobní spotřebu nekupují potravin příliš a zbytečně pak s nimi neplýtvají.

"Pořád jsme zaměřeni velmi konzumně. Vánoce jsou stále spojeny s velkými nákupy a nadměrnou konzumací. Možná naše akce přispěje k lepšímu pocitu člověka sám ze sebe po takovýchto Vánocích, že něco daroval, že udělal něco dobrého," dodává Doušová. 

Tak funguje potravinová banka. Během pouhé půl hodiny si do skladu Potravinové banky Prahy přijely pro jídlo a suroviny Naděje, MČ Praha 14 a stacionář pro autisty. | Video: Zuzana Hronová
 

Právě se děje

Další zprávy