Tučňák každý rok plave tisíce kilometrů za svým zachráncem. Považuje ho také za tučňáka

pej
10. 3. 2016 15:54
Osm tisíc kilometrů uplave každý rok vděčný tučňák Dindim, aby navštívil svého zachránce. Neobvyklý vztah jednasedmdesátiletého Brazilce a zvířete začal v roce 2011, kdy ho muž zachránil. „Toho tučňáka miluju, jako by byl moje dítě. Věřím, že stejně miluje i on mě,“ svěřil se stařík. Podle biologů jde o zvláštní úkaz. Tučňák svého zachránce totiž vnímá jakou součást své rodiny.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Příběh nerozlučného přátelství jednasedmdesátiletého brazilského důchodce s tučňákem magellanským se začal psát před pěti lety. Joao Pereira de Souza tehdy zraněné zvíře našel na skále v rybářské vesnici poblíž Rio de Janeira.

Dindim, jak tučňáka pojmenoval, od té doby každý rok uplave tisíce kilometrů, jen aby ho navštívil. Píše o tom web Daily Mail.

„Toho tučňáka miluju, jako by byl moje dítě. Věřím, že stejně miluje i on mě,“ vypráví Brazilec.

Umírající zvíře našel v roce 2011 na skalách ve vesnici, kde žije. Hladového, bezmocného a od nafty ušpiněného tučňáka se ujal. Týden mu trvalo, než ho zbavil olejových skvrn na peří.

Když se Dindim uzdravil, vypustil ho zpět na volné moře s tím, že už ho nikdy neuvidí. Když ho o několik měsíců později opět potkal na pláži, byl překvapen. Vděčné zvíře se teď vrací každý rok. Se svým zachráncem stráví osm měsíců, zbytek roku pak ve společnosti svého hejna na pobřeží Argentiny a Chile.

„Nikdo jiný se ho nesmí dotknout. Když to někdo udělá, okamžitě se brání,“ vypráví bývalý zedník a rybář britské televizi Globo TV.

Dindim se od muže nechá nejenom nakrmit, ale i umýt. Náklonnost svému zachránci projevuje i vrtěním ocasu. Podle biologů dává muži najevo, že ho bere za součást své rodiny.

„Nikdy jsem nic takového neviděl. Myslím, že tučňák věří, že pan Souza je součástí jeho rodiny a pravděpodobně ho pokládá také za tučňáka,“ komentoval to biolog Joao Paulo Krajewski. 

Tuňák Dindim se svým zachráncem | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 45 minutami

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy