Stáří není tak přitažlivé jako sex a nahota. Ale i senioři mohou být "cool", ukazuje festival

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
23. 9. 2015 19:30
Stáří bývá málokdy středem veřejného zájmu, málokdy bývá tématem umělců. Dlouhodobě se to snaží změnit společnost Elpida. Vyvrcholením těchto snah je pražský ReFestival Old's Cool, který začíná 23. září a končí 2. října. Diváci uvidí, že seniorky mohou být modelkami, pěvkyněmi, že senioři mohou být úspěšní umělci i designéři. "Festival je snahou veřejně a nahlas říct, že stáří je přirozenou součástí života každého z nás," říká pro Aktuálně.cz ředitel Elpidy Jiří Hrabě.
Modelka seniorského věku pózuje v bomberu s výšivkou.
Modelka seniorského věku pózuje v bomberu s výšivkou. | Foto: Elpida

Praha - Třetí ročník ReFestivalu Old's Cool, který v Praze začíná 23. září a končí 2. října, je koncipován jako velkolepá oslava Mezinárodního dne seniorů. Jeho hlavním cílem je propojování generací a představování inspirativních seniorů. Festival s mottem "Buďte zvědaví, nebudete brzy staří" pořádá obecně prospěšná společnost Elpida, jenž dlouhodobě pomáhá seniorům stát se "samozřejmou, sebevědomou a respektovanou součástí naší společnosti". Hlavní tváří letošního ročníku je legenda Jiří Suchý.

Old's Cool ReFestival

Seniorský festival Elpidy - Refestival

Mezigenerační festival propojující mladší a starší generaci. Prostřednictvím inspirativních seniorů - umělců, pěvců, modelek či designerů - se snaží prolomit stereotypní smýšlení většinové společnosti o seniorech a snaží se dostat stáří do centra veřejného zájmu. Festival pořádá obecně prospěšná společnost a nadační fond Elpida. Tato společnost se orientuje na pomoc seniorům, pořádá sbírky, vydává časopis a provozuje Linku seniorů.

Zdroj: http://www.elpida.cz/web/refestival

"Festival je přirozeným vyvrcholením našich zkušeností a snahy veřejně a nahlas říct, že stáří je přirozenou součástí života každého z nás. Je to vlastně taková mezigenerační oslava," říká pro Aktuálně.cz ředitel Elpidy Jiří Hrabě.

Na přehlídce se lze setkat se seniorskými umělci všeho druhu a také s fotografiemi seniorských modelek, které nafotila fotografka Bet Orten. Pózovaly jí členky pěveckého sboru Elpida ve velmi expresivních modelech mladých českých designérek, vyšívaný bomber není výjimkou. "Velkoformátové fotografie jsme vystavili na náplavce u Palackého mostu v podstatě jako pozvánku na celý festival," říká Jiří Hrabě.

Hlavní tváří letošního ročníku je Jiří Suchý. Galakoncert legendy české hudební i divadelní scény za doprovodu Orchestru divadla Semafor pod vedením Jiřího Svobody je jedním z vrcholů mezigeneračního setkání. "Právě zakladatel divadla Semafor, výjimečný divadelník, textař, skladatel a výtvarník Jiří Suchý je jednou z těch osobností, jejíž nadčasové dílo je stále cool a může být inspirací," věří organizátoři.

V programu Senior Designer vystoupí významní čeští designéři, mimo jiné Rostislav Vaněk, jeden z tvůrců vizuální identity pražského metra nebo Jiří Kočandrle, průmyslový designér pracující s papírem a pedagog působící v Jižní Koreji. Všichni chtějí dokázat, že i staří mohou být "cool".

Přehlídka se věnuje i originálnímu tématu tzv. "Smrtin", tedy představě, že by měl každý určen den, kdy se má odebrat na "onen svět", bez ohledu na to, jak se cítí. "Původně jde o téma povídky známého spisovatele, překladatele a novináře Jaroslava Veise. Jeho námět v rámci ReFestivalu zpracují Kreaton DJs a Lunchmeat do audiovizuální show s autorskou hudbou a projekcí, která bude k vidění 29. září v Café Neustadt," líčí Hrabě.

Festival pokračuje ve snaze Elpidy dostat téma stáří více do centra pozornosti. Poukazuje například na skutečnost, že stáří je málokdy ztvárňováno v umělecké tvorbě. "Stáří není tak přitažlivé jako sex a nahota. Rozhodně to nechceme napravovat, nemůžeme diktovat umělcům, na co se ve své tvorbě mají zaměřovat. Vybíráme si však pro festival mezi těmi, kteří se stáří či plynutí času nějak věnují a programově je představujeme návštěvníkům festivalu," uzavírá Jiří Hrabě.

 

Právě se děje

Další zprávy