Srdcaři a tak trochu šílenci. Projděte si příběhy nejinspirativnějších filantropů roku 2017

hrz hrz
24. 3. 2018 9:02
Ze svého majetku pravidelně rozdávají miliony korun na dobrou věc nebo odkazují své jmění v závětích. Když nemají peněz na rozdávání, pomáhají hlavou, rukama a hlavně srdcem a neobyčejným nadšením.
Foto: Nadace Via

Maxim Čambor, finalista Ceny pro srdcaře

Spřízněná duše Nadace Leontinka a zakladatel spolku Jeden na jednoho. Pomáhá nevidomým sportovcům, aby dojeli do cíle.

V roce 2008 se Nadace Leontinka na Maxima obrátila, zda by jí nepomohl doprovázet zrakově postiženého klienta na závodu Jizerské padesátky. Maxim, bývalý profesionální plavec a nadšený sportovec, souhlasil a dovedl coby trasér do cíle svého prvního nevidomého běžkaře. Od té doby pomáhá zrakově postiženým zkušenějším i amatérským sportovcům naplno - jako trasér nevidomých, dobrovolník, morální podpora, navigátor, transportní jednotka, inspirátor i krizový intervent.

Zrakově postižení klienti Nadace Leontinka se i díky Maximově pomoci mohou účastnit akcí jako Jizerská padesátka, náročného štafetového běhu Vltava Run, Dračích lodí a dalších.

Maxim si uvědomuje, že možnosti sportování s handicapem jsou velmi omezené. Rozhodl se proto založit spolek Jeden na jednoho, jehož cílem je umožnit kvalitní sportovní vyžití zrakově postižených v tandemu se zdravým průvodcem. Sám se s nevidomými věnuje běžeckému lyžování, působí jako trenér správné techniky plavání a absolvuje jako trasér kromě běžeckých závodů i parabiatlon a triatlon.

Kromě toho chce nevidomým umožnit také cyklistiku, jezdectví či golf. Ve spolupráci s Nadací Leontinka jeho spolek získal jako jediný v České republice certifikovanou zvukovou laserovou pušku pro biatlon nevidomých.

 

Právě se děje

Další zprávy