Sociální podnik musel kvůli koronaviru zavřít, teď chystá jídlo lidem bez domova

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
6. 4. 2020 13:21
Síť Café Therapy v centru Prahy musela kvůli vládním opatřením v březnu uzavřít své provozy. Pro sociální podnik, kde více než polovinu zaměstnanců tvoří lidé po léčbě ze závislostí, je však situace ještě o něco složitější.
Zaměstnanci Café Therapy připravují především obložené sendviče, bagety s vysokým obsahem ovoce a zeleniny, aby lidem bez domova pomohli posílit imunitu.
Zaměstnanci Café Therapy připravují především obložené sendviče, bagety s vysokým obsahem ovoce a zeleniny, aby lidem bez domova pomohli posílit imunitu. | Foto: Archiv Café Therapy

Více než polovinu zaměstnanců podniků Café Therapy tvoří lidé po léčbě ze závislostí. Kvůli vládním nařízením spojeným s pandemií koronaviru však museli provozovatelé všechna místa na dobu neurčitou uzavřít. 

Aby zaměstnanci nezůstali ze dne na den doma bez práce, spojili se se společností Rohlík.cz a připravují balíčky jídla pro lidi bez domova. Ty pak rozváží do pražských nízkoprahových zařízení, jako je Centrum Sananim, středisko Drop In či centrum STAGE 5. Spolupracují i s neziskovou organizací Naděje a občas se jim kvůli potravinové pomoci ozvou jednotlivci. Každý týden tak Café Therapy rozdělí až tunu potravin těm, kteří je potřebují. 

"Internetový prodejce Rohlík.cz uvolní každý den část potravin za svých zásob a Sananim je přiveze do prostor své kavárny, kde z nich zaměstnanci připraví jednoduchá jídla. Ta se zabalí do jednorázových, hygienických balení. Balíčky se pak rozváží především do pražských nízkoprahových zařízení. Část se odveze i pro bezdomovce na Císařskou louku a dalším organizacím, které pomáhají klientům na ulici," popisují zástupci Sananimu.

Právě na Císařské louce je totiž již téměř dva týdny otevřeno humanitární stanové městečko. Praha se také snaží hledat další místa, kde by lidé bez domova mohli nouzový stav přečkat.

Ti, co nechystají balíčky, šijí roušky potřebným

Josef Šedivý ze Sananimu upozorňuje na to, že lidé na ulici mají dlouhodobě horší zdraví a často se potýkají také se závislostmi. "Ba co víc, absence zázemí, a tedy i přístupu k hygienickým produktům, vede k vyššímu riziku nákazy," tvrdí.

O přípravu obložených sendvičů, baget a také balíčkování ovoce a zeleniny se stará až jedenáct lidí. Provozní manažer Café Therapy Jakub Janyška dodává, že část zaměstnanců také šije doma roušky pro ty, kteří je potřebují a nemají je jak dostat. 

Všichni zaměstnanci pobírají běžnou mzdu, přestože z provozu restaurace momentálně neplyne žádný příjem. "Naši zaměstnanci si jako všichni ostatní musí vydělávat na živobytí, nadto je však jejich rozpočet nezřídka zatížen exekucemi a splátkami. "Výpadek" příjmu by tak u nich byl likvidační. Bohužel je však jejich výdělek kvůli uzavření restaurací ponížen o spropitné, které v běžném provozu tvoří další podstatnou část příjmu," dodává Janyška. 

O přípravu obložených sendvičů, baget a také balíčkování ovoce a zeleniny, aby lidem bez domova pomohli posílit imunitu, se stará devět až jedenáct lidí.
O přípravu obložených sendvičů, baget a také balíčkování ovoce a zeleniny, aby lidem bez domova pomohli posílit imunitu, se stará devět až jedenáct lidí. | Foto: SANANIM, Café Therapy

Podnik pomáhá lidem postavit se zpět na nohy

Sociální podnik Café Therapy je jedna z aktivit nevládní neziskové organizace Sananim, jež pomáhá lidem se závislostí na nealkoholových drogách a hazardním hraní. Za 15 let existence podniku zde takzvaným tranzitním zaměstnáním prošlo 133 lidí, většina z nich i nadále funguje v každodenním životě.

"Jedná se o původně obtížně zaměstnatelné lidi, kterým by jinak hrozilo sociální vyloučení - jsou po léčbě závislostí, často po výkonu trestu odnětí svobody," přibližují provozovatelé.

První roky fungovala Café Therapy také z dotací a měla program pro klienty, kterým nabízela půlroční podporované zaměstnávání. Jejich fluktuace však byla značná a nyní se sociální podnik zaměřuje více na stabilizaci klientů a jejich kariérní růst.

"Zaměstnáváme je tedy na delší dobu a pravidelně je proškolujeme, aby v budoucnu na otevřeném trhu práce nejen uspěli v méně kvalifikovaných pozicích, ale aby si mohli vybírat, aby se mohli opravdicky realizovat," říká Janyška. 

Práce v sociálním podniku lidem pomáhá s pracovními návyky, získáním mzdy a resocializací tak, aby byli schopni přejít na volný trh práce a stabilizovat svůj život. Podnik musí mít jednak silné sociální zázemí, ale i ekonomickou stabilitu, kterou si musí udržet v pražském centru nyní již bez dotací. V současnosti ve všech provozech pracuje 18 lidí a brigádně dalších deset. 

"V současné době negenerujeme téměř žádný obrat, a proto nevíme, jak dlouho bude naše restaurace udržitelná. Současná situace je zatím krátce, další týdny nám ukážou více," říká Jakub Janyška s tím, že obavy o budoucnost pracovního místa mají jejich klienti i oni sami. Dodává však, že psychicky to zatím zvládají všichni dobře. 

"V současné době negenerujeme téměř žádný obrat, a proto nevíme jak dlouho bude naše restaurace udržitelná."
"V současné době negenerujeme téměř žádný obrat, a proto nevíme jak dlouho bude naše restaurace udržitelná." | Foto: SANANIM, Café Therapy

"V Rohlík.cz jednali okamžitě"

Café Therapy se ke spolupráci s Rohlíkem.cz dostalo poté, co oslovili několik firem s prosbou o pomoc. "V Rohlík.cz jednali okamžitě. V pátek jsme je oslovili a v sobotu jsme již přivezli první bedýnky," říká Janyška. 

Kvůli přísným hygienickým podmínkám momentálně například nespolupracují s brigádníky, ale pouze s kmenovými zaměstnanci.

"Dodržujeme zpřísněná hygienická opatření. Nosíme roušky, pracovní oděv, rukavice, používáme dezinfekci, jídlo se připravuje v gastro kuchyni a balíme ho do jednorázových obalů. Pravidelně také dezinfikujeme plochy a vybavení celé restaurace. Nepřijímáme brigádníky, spolupracujeme jen s kmenovými zaměstnanci, které navíc pravidelně školíme, jak se chovat nejen v práci, ale i mimo ni. To vše s cílem minimalizace jakýchkoli rizik," popisuje provozní Café Therapy. 

Přísná hygienická opatření a pravidelné proškolování zaměstnanců má minimalizovat jakákoliv rizika.
Přísná hygienická opatření a pravidelné proškolování zaměstnanců má minimalizovat jakákoliv rizika. | Foto: SANANIM, Café Therapy

Všemi zařízeními Sananimu projde ročně kolem 10 tisíc lidí, mimo drogově závislé poskytuje organizace pomoc i jejich rodinám a blízkým. Kromě poradenských a informačních služeb se zaměřují na vzdělávání, prevenci a pomoc s návratem do běžného života.

Kavárna, restaurace i catering

Situace kolem pandemie koronaviru se tak dotýká nejen zaměstnanců, ale i všech klientů nevládní organizace.

"V současné situaci služby Sananimu stále fungují, samozřejmě s ohledem na nařízení vlády. Část zaměstnanců pracuje v přední linii s klienty a druhá část pracuje z domova. Současná situace není moc příznivá, a to i proto, že naše služby nejsou vnímány jako priorita. Klienti se často pohybují na okraji společnosti a aktuální vývoj událostí jejich životy samozřejmě poznamenává," říká Jakub Janyška. 

Pod hlavičkou Café Therapy funguje restaurace ve Školské ulici, bistro na Pedagogické fakultě Karlovy univerzity, divadelní kavárna a herecký klub Divadla ABC a catering.

"V poslední době získáváme finance téměř jen z vlastní podnikatelské činnosti a díky podpoře naší mateřské organizace Sananim. Snažíme se neustále růst a máme štěstí, že naši zaměstnanci i naše vedení jdou do všeho s námi. I proto jsme v posledních třech letech dokázali rozšířit naše podnikatelské aktivity," tvrdí Janyška. 

Výběr zaměstnanců probíhá přes další z přidružených organizací Sananimu, následně se v provozu zaučuje na pomocných pozicích v kuchyni či na baru a pak už záleží na každém člověku.

"Postupně se může v rámci firmy vyprofilovat dle svých schopností a možností, klidně až na vedoucí pozici. Všichni zaměstnanci jsou pro nás důležití a pracují na smlouvu, která se jim po zapracování prodlužuje na dobu neurčitou," vysvětluje provozní Café Therapy.

Podnikům společně se Samuelem Bachmannem šéfuje čtyři roky a podle něj je řada zaměstnanců doprovází od té doby. "Tento trend bychom moc rádi udrželi, pokud nám to situace dovolí," uzavírá Janyška. Podpořit je lze i prostřednictvím platformy Darujme

 

Právě se děje

před 14 minutami

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoli nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy