Snoopy i Garfield oholili hlavy. Podporují děti s rakovinou

Zdenka Tomis Zdenka Tomis
12. 5. 2014 7:00
Aby podpořily děti nemocné rakovinou a všem ostatním ukázaly, že mít holou hlavu není nic špatného, shodily oblíbené kreslené postavičky vlasy, případně srst na hlavě.
Foto: baldcartoons.com

Brasília - Brazilská pobočka reklamní agentury Ogilvy přišla s originální kampaní na podporu malých onkologických pacientů. Oholili hlavy zhruba čtyřiceti kresleným postavičkám, mezi kterými jsou například pes Snoopy či kocour Garfield. O své tři vlasy přišel Pepek námořník a černou kštici shodila i jeho přítelkyně Oliva Olejová. Hello Kitty pak holou hlavu ukrývá pod růžovým pirátským šátkem.

Foto: baldcartoons.com

Kampaň se jmenuje Bald Cartoons (Plešatí animáci) a na webových stránkách projektu si kdokoli může stáhnout plakát se zmíněnými postavičkami v jejich nové image. 

Autoři jimi chtějí upozornit na to, že děti kvůli této nemoci neztrácejí jen vlasy, ale také sebevědomí, kamarády i důstojnost. Cílem kampaně je ukázat, že mít holou hlavu není vůbec nic divného.

Foto: baldcartoons.com

Celá kampaň vznikla ve spolupráci s lékařskými odborníky, tedy s brazilským dětským onkologickým institutem GRAAC.

Nejde o první nápad svého druhu. Zhruba před dvěma lety začala firma Mattel vyrábět holohlavé panenky Barbie, které se staly prodejním hitem.

Foto: Projekt Můj nový život

Na začátku tohoto roku se projektu Můj nový život podařilo od firmy Mattel získat ještě čtyřiadvacet plešatých panenek pro české nemocné děti.

Že nemoc a postižení patří k životu, se letos v lednu rozhodl ukázat i italský umělec AleXsandro Palombo.

Konkrétně šlo o Disneyho princezny, kterým Palombo přikreslil různá tělesná postižení. Popelka a Sněhurka tak usedly na invalidní vozík, jeho Pocahontas přišla o nohu a chodí o berlích. 

Foto: AleXsandro Palombo/humorchic.blogspot.it

"Mé kresby skrývají velmi smutný úsměv. Disney nikdy nevytvoří postiženou kreslenou postavičku, a tak jsem to udělal já, abych upozornil na to, že po našem světě chodí spousta takových lidí a že je to normální," řekl Palombo online deníku The Huffington Post.

Na reakce, které by jeho dílo označovaly za nevkusné, má Palombo odpověď: "Sám jsem před dvěma lety prošel vzácnou formou rakoviny a v důsledku léčby jsou některé části mého těla pohybově omezené. Každý den se kvůli tomu setkávám s různými druhy diskriminace a ponižování."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Armádní síly v Súdánu obléhaly dům premiéra, ulice Chartúmu zablokovali demonstranti

Neznámé armádní síly v Súdánu uvrhly premiéra Abdalláha Hamduka do domácího vězení poté, co obléhaly jeho dům, informovala agentura Reuters s odvoláním na súdánskou televizi. Vojáci podle súdánské televize zadrželi také několik politických představitelů včetně čtyř ministrů. Agentura AFP uvedla, že ulice hlavního města Chartúmu zablokovali demonstranti.

Mezi zadrženými je také člen súdánské suverénní rady, nejvyššího orgánu v zemi, který je složen ze zástupců armády a vůdců občanské společnosti. Zatčen byl rovněž premiérův mediální poradce, uvádí Reuters s odkazem na své zdroje.

Súdánské profesní sdružení, organizace zastřešující několik odborových svazů, vyzvalo občany, aby vyšli do ulic, a protestovali tak proti možnému armádnímu převratu. Stejná organizace, která je zároveň hlavním prodemokratickým hnutím v zemi, také podle agentury AP informovala, že po celém Súdánu  dochází k výpadkům mobilního signálu a internetu.

V zemi narůstalo napětí od doby, kdy v září súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy