reklama
 
 

Slavný Barnumův cirkus posílá slony do důchodu

5. 3. 2015 18:13
Penzionování slonů je reakcí na rostoucí kritiku zastánců práv zvířat. Třináct sloních účinkujících, kteří kočují s cirkusem, má dožít na 80hektarovém pozemku na Floridě.

Washington - Do roku 2018 zmizí z programu slavného amerického cirkusu, u jehož počátků stál proslulý showman P. T. Barnum, všechna sloní představení.

Společnost, která dnes nese název Ringling Bros. and Barnum & Bailey Circus, penzionováním slonů reaguje na rostoucí kritiku zastánců práv zvířat, píše agentura AP.

Třináct sloních účinkujících, kteří kočují s cirkusem, má dožít na 80hektarovém pozemku na Floridě, oznámila rodinná firma Feld Entertainment. Té cirkus od roku 1982, kdy jej koupila od hračkářského kolosu Mattel, patří.

Ve floridském Středisku pro ochranu slonů dnes žije víc než čtyřicet těchto největších suchozemských savců.

Sloni přitom patřili k hlavním tahákům Barnumova cirkusu po víc než století. Do programu se tlustokožec poprvé dostal v roce 1882, kdy P. T. Barnum koupil od londýnské zoo slona Jumbo za tehdy astronomických 10 000 dolarů a stvořil tím mezinárodní zvířecí superstar.

Jumbo, vpravdě barnumsky inzerovaný jako "největší slon na světě", lákal davy diváků a jeho smrt při železničním neštěstí v roce 1885 podle dobových zdrojů vyvolala vlnu veřejného zármutku.

Vedení Feld Entertainment tvrdí, že odklon od sloních vystoupení není ústupkem ochráncům zvířat, ale přiznává, že část divácké obce vystupování a kočování chobotnatců neschvaluje. K rozhodnutí ukončit sloní vystoupení přispěla také restriktivní nařízení v některých městech, kde cirkus vystupuje.

Před šesti lety navíc pověst cirkusu poškodil únik videa zachycujícího kruté zacházení zřízenců se slony.

Cirkus používající slogan "Největší show na zemi" neplánuje, že by vedle sloních show zrušil i další vystoupení se zvířecími účinkujícími.

autor: lvv | 5. 3. 2015 18:13

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama