Sahejte na exponáty, láká slavné muzeum nevidomé

Magazín Magazín
20. 7. 2015 14:12
Španělské muzeum Museo del Prado nabízí speciální výstavu pro nevidomé. Místo zrakem si díla světových mistrů budou moci "prohlédnout" hmatem.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Wikipedia Commons

Madrid – Vesměs všechna muzea a galerie se snaží předcházet tomu, aby se návštěvníci dotýkali vystavených exponátů. Ve španělském Museo del Prado je tomu naopak, protože díky speciální výstavě si zde budou moci vychutnat krásu obrazů i nevidomí svým hmatem, informuje The Guardian.

"Je to skvělá výstava. Jediný možný způsob, jak i slepí lidé mohou 'vidět' obrazy,“ přiblížil svoje dojmy šestapadesátiletý José Pedro Gonzalez, který je nevidomý už od 14 let. Výstavu, kterou nabízí i další evropská muzea, od otevření v lednu navštívil už několikrát.

Kopie vytvořené speciální malířskou technikou díky přenesené struktuře umožňují slepým lidem, aby si i bez zraku mohli pomocí hmatu vytvořit představu o tom, jak obraz ve skutečnosti vypadá.

Stejné výstavy nabízejí další evropské galerie, ale tato je podle španělského kurátora výjimečná velikostí kopírovaných pláten.

"Chtěli jsme nevidomým zprostředkovat stejný zážitek. Tyto obrazy jsou výsledkem našeho hledání, jak jim poskytnout radost z poznávání i beze zraku," dodal kurátor Fernando Perez Suescun.

Výstavu hodlá slavné madridské muzeum poskytnout i dalším síním v celé zemi. Například už dnes se mohou nevidomí Španělé pokochat Picassovým dílem Guernica v muzeu nedaleko jeho domova.

Museo del Prado bylo založeno v roce 1819 a vzhledem ke 1300 vystaveným kresbám patří mezi nejvýznamnější na světě.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Hejtman Půta úplatky nebral, liberecký soud ho zprostil obžaloby

Krajský soud v Liberci zprostil obžaloby libereckého hejtmana Martina Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Obžaloba ho vinila z toho, že přijal úplatek a zneužil pravomoc veřejného činitele. Státní zástupce pro něj navrhoval pět let vězení. Půta od počátku tvrdil, že je nevinný. Předseda senátu nyní čte odůvodnění rozsudku, což potrvá zřejmě několik hodin.

Půta byl obžalován v korupční kauze spolu s dalšími 11 lidmi a čtyřmi firmami, soud je osvobodil všechny. Kauza se týká dvou libereckých projektů obecně prospěšné společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) téměř za 100 milionů korun, na něž chtěla čerpat evropské dotace přes ROP Severovýchod. Ani na jeden vyplacené nebyly. Podle spisu přijal Půta úplatek v souvislosti s opravou libereckého kostela sv. Máří Magdalény za 65 milionů korun s přislíbenou dotací zhruba 55 milionů. Úplatek pro Půtu měl podle obžaloby činit 830 000 korun s tím, že 530 000 Kč mu bylo vyplaceno.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koronavirus zmařil plány na koupi budovy v Bruselu, Česko si ji nejspíš pronajme

Ministerstvo zahraničí ustoupilo od záměru koupit novou budovu pro stálé zastoupení Česka v Bruselu, píše Deník N. Pořídit ji chtělo v souvislosti s nadcházejícím českým předsednictvím v Evropské unii. Koronavirová krize zpozdila jednání, nebylo reálné, aby nová nemovitost byla připravena k užívání pro české předsednictví v Radě EU ve druhé polovině roku 2022, řekl deníku mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Ministerstvo zahraničí nyní podle své mluvčí Zuzany Štíchové uvažuje pro předsednictví o pronájmu prostor.

Zdroj: ČTK
Další zprávy