Sahejte na exponáty, láká slavné muzeum nevidomé

Magazín Magazín
20. 7. 2015 14:12
Španělské muzeum Museo del Prado nabízí speciální výstavu pro nevidomé. Místo zrakem si díla světových mistrů budou moci "prohlédnout" hmatem.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Wikipedia Commons

Madrid – Vesměs všechna muzea a galerie se snaží předcházet tomu, aby se návštěvníci dotýkali vystavených exponátů. Ve španělském Museo del Prado je tomu naopak, protože díky speciální výstavě si zde budou moci vychutnat krásu obrazů i nevidomí svým hmatem, informuje The Guardian.

"Je to skvělá výstava. Jediný možný způsob, jak i slepí lidé mohou 'vidět' obrazy,“ přiblížil svoje dojmy šestapadesátiletý José Pedro Gonzalez, který je nevidomý už od 14 let. Výstavu, kterou nabízí i další evropská muzea, od otevření v lednu navštívil už několikrát.

Kopie vytvořené speciální malířskou technikou díky přenesené struktuře umožňují slepým lidem, aby si i bez zraku mohli pomocí hmatu vytvořit představu o tom, jak obraz ve skutečnosti vypadá.

Stejné výstavy nabízejí další evropské galerie, ale tato je podle španělského kurátora výjimečná velikostí kopírovaných pláten.

"Chtěli jsme nevidomým zprostředkovat stejný zážitek. Tyto obrazy jsou výsledkem našeho hledání, jak jim poskytnout radost z poznávání i beze zraku," dodal kurátor Fernando Perez Suescun.

Výstavu hodlá slavné madridské muzeum poskytnout i dalším síním v celé zemi. Například už dnes se mohou nevidomí Španělé pokochat Picassovým dílem Guernica v muzeu nedaleko jeho domova.

Museo del Prado bylo založeno v roce 1819 a vzhledem ke 1300 vystaveným kresbám patří mezi nejvýznamnější na světě.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy