Týrané psy čekala smrt. Ujaly se jich až "adoptivní rodiny"

Petra Jansová Petra Jansová
19. 4. 2014 8:30
Týraní psi z ilegálních zápasů byli zachráněni. Dnes žijí v rodinách s dětmi.
Victory Dogs
Victory Dogs | Foto: Facebook Vicktory 4 Cherry/ Sandra Costello

Atlanta - Michael Vick je slavný quarterback amerického fotbalu, přesto byl v roce 2007 odsouzen k 23 měsícům ve vězení. Důvod? Pořádal ilegální psí zápasy. 

Policie navíc odhalila, že se zvířaty bylo velmi krutě zacházeno. Psi byli škrceni, topeni nebo týráni elektrickým proudem. Po jejich odebrání majiteli se napříč společností rozproudila diskuse, jak s nimi naložit. Organizace na ochranu zvířat Humane Society spolu s dalšími zastávala názor, že nejlepší bude psy utratit.

Best Friends Animal Society (nezisková organizace na ochranu zvířat) ovšem nesouhlasila a psů se ujala. V projektu převýchovy Victory Dogs (Vítězní psi) se jich podařilo zachránit deset z dvaadvaceti.

Kampaň proti Michaelu Vickovi
Kampaň proti Michaelu Vickovi | Foto: Change.org

"Dokázali jsme, že záleží na tom, jak se k psovi chováte. Skvělými výsledky jsme navíc potvrdili, že i bojoví psi vychovávaní k zápasům si zaslouží šanci. V současnosti navíc deset zachráněných psů žije v rodinách s dětmi," řekl pro Huffington Post manažer BFAS, Michelle Weaver.

Michael Vick nedávno podepsal kontrakt v hodnotě pěti miliónů dolarů s klubem New York Jets. Proti jeho angažmá se zvedla vlna odporu a zároveň byla zorganizována online petice, v níž signatáři vyjadřují nesouhlas s jeho trénováním v SUNY Cortland campus. Doposud ji podepsalo přes 21 tisíc lidí.

Psí zápasy

Historie psích zápasů sahá až do dob starověkého Říma, kdy byli psi využíváni v gladiátorských soubojích.  Například v Japonsku jejich historie údajně sahá až do 14. století.  První zemí, která je postavila mimo zákon, bylo Holandsko v roce 1689. Velké Británii v roce 1835, v USA v roce 1990. V ČR hrozí za jejich organizování až pětiletý trest odnětí svobody.  

Psí zápasy v ČR

Podle oficiálních informací neexistují žádná hlášení, že by se ilegální zápasy v Česku pořádaly. "Psí zápasy, podobně jako i jiné zábavy, kdy se na sebe štvou zvířata, jsou u nás zakázány. O takovéto nelegální činnosti nemá Státní veterinární správa žádné informace, a ani jsme dosud nebyli policií k žádnému takovému případu pozváni k podání odborného stanoviska," potvrdil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Podle neoficiálních informací se přesto konají. "Většina krádeží psů plemen jen trochu vhodných k zápasům se většinou děje právě za jejich účelem," vysvětluje předsedkyně Pražského spolku ochránců zvířat Hana Janišová.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Izrael bude podle premiéra Netanjahua pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné. Vinu za současné boje premiér připsal Hamásu.

před 30 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy