Při dopravní nehodě málem zemřel. Teď je úspěšný sportovec

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
24. 8. 2015 11:03
Když Janu Tománkovi bylo 15 let, srazil je s kamarádem nepozorný řidič. Kamarád nehodu nepřežil, Jan zůstal odkázaný na invalidní vozík. Svůj boj však nevzdal a znovu se začal věnovat sportu.
Jan Tománek na svém závodním běžeckém vozíku, tzv. formulce.
Jan Tománek na svém závodním běžeckém vozíku, tzv. formulce. | Foto: run-tour.cz

Brno - Jan Tománek se v dětství a mládí intenzivně věnoval cyklistice, jako čtrnáctiletý začal závodně jezdit na horském kole. Osud mu však dopřál na závodění jen několik měsíců. Všechno změnil rok 2002, kdy se stal ve svých patnácti letech obětí dopravní nehody, kvůli níž zůstal trvale odkázaný na invalidní vozík. Jeho kamarád nehodu nepřežil.

Jan svůj život nevzdal, a to ani ten sportovní. Po necelých dvou letech se dokázal ke sportu vrátit. Jeho mottem ostatně je "Když nesportuju, tak nežiju." Závodí na ručním kole i na závodním běžeckém vozíku, nově zkouší triatlon. V zimě se věnuje běžeckému lyžování na sledgi a závodí s běžkaři v maratonech. 

"Byl bych pokrytec, kdybych říkal, že vše bylo snadné. Samozřejmě že jsem měl i slabší a plačtivé dny, ale nikdy to netrvalo déle než jeden den. Během prvních dvou let má diagnóza nabrala radikálnější směr a šance na jakékoli zlepšení již byla minimální. V tomto období sehrál rozhodující roli můj návrat ke sportu," vypráví o svých nelehkých chvilkách v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz: Co se stalo toho osudného roku 2002?

Z počátku to byl den jako každý jiný. Šel jsem na dvě hodiny na kolo a cestou zpět jsem ho byl umýt u benzinky. Po obědě jsme spolu s kamarádem vyrazili na fotbalový trénink a během cesty z fotbalu nás srazil nepozorný řidič. Kamarád na místě zraněním podlehl. Já jsem měl to štěstí, že jsem přežil. Můj stav byl poměrně vážný a do nemocnice jsem byl transportován vrtulníkem. Silný otřes mozku s krvácením, zlomené obě nohy, zhmožděná páteř, nefunkční ledvina, to je zhruba výčet mých zranění, jejichž léčba si vyžádala několik měsíců v nemocnici.

A.cz: Co napadá člověka, když leží nekonečné hodiny v nemocnici a rozvažuje, co bude dělat za týden, za měsíc, za rok?

První týdny, když jsem byl na ARO, jsem byl jako ve snu, z kterého mě občas něco probudilo. Několik týdnů se mi smrsklo do několika hodin, které si pamatuji. Mou jedinou starostí bylo, kdy půjdu domů. Představa delšího setrvání v nemocnici mi nebyla příjemná. Prosté a pochopitelné. Postupem času jsem byl již plně při vědomí. Situaci jsem bral takovou, jaká byla. Má diagnóza nebyla zprvu zcela jasná, a i když jsem byl ochrnutý, nikdo zcela nevyloučil možnost, že bude vše v pořádku.

A.cz: Kde jste bral motivaci, abyste neupadl do zoufalství či do apatie?

Cílevědomě jsem se upnul k rehabilitaci a dával si dílčí cíle. Byl bych pokrytec, kdybych říkal, že vše bylo snadné. Samozřejmě že jsem měl i slabší a plačtivé dny, ale nikdy to netrvalo déle než jeden den. Během prvních dvou let má diagnóza nabrala radikálnější směr a šance na jakékoli zlepšení již byla minimální. V tomto období sehrál rozhodující roli můj návrat ke sportu.

A.cz: Jak jste se dostal z tohoto dna zpět k vrcholovému sportu?

Šance na zlepšení mého stavu byly mizivé. O sport jsem se zajímal již dříve. Začal jsem aktivně plavat a posilovat, ale stále jsem si nepřipouštěl možnost, že budu trvale na vozíčku. Zlom nastal, když jsem se poprvé svezl na handbiku, protože jsem se cítil naprosto stejně, jako když jsem byl zdravý a jezdil na biku. Po pořízení vlastního handbiku jsem se střídavě upnul na trénink a stále i na rehabilitaci, ale postupem času sport zvítězil a nyní vůbec nepřemýšlím nad tím, jestli můžu, nebo nemůžu chodit. Úroveň, na které nyní sport provozuji, byla přirozeným vygradováním mé výkonnosti a úsilí, s jakým se sportu věnuji a kolik mu obětuji.

A.cz: Vy však bravurně ovládáte ještě jeden stroj – závodní běžecký vozík, též zvaný formulka. Jak vlastně funguje?

Běžecká formule je v podstatě modifikace klasického invalidního vozíku. Konstrukčně jde sice o něco úplně jiného, ale zásadní je způsob pohonu, který je totožný. Hnací obruč poháním záběrem rukou. Formule má tři kola a jezdci na ní zpravidla poloklečí.

A.cz: Jak je to náročné? Dá se to přirovnat k běhu?

Pokud pro mě představuje jízda na vozíčku chůzi, tak formule se běhu podobá asi nejvíce. Ve srovnání s klasickým během ale žádnou podobnost neshledáme, jde o jiný a zcela odlišný biomechanický pohyb. Jízda na formuli je náročná především správnou technikou a specifickou pozicí. Pohonem je stejně jako u invalidního vozíčku hnací obruč, ale technika jízdy je zcela odlišná a její zvládnutí a optimalizace není jednoduchá.

A.cz: Jaké jsou vaše sportovní plány a cíle?

Mým favorizovaným sportem je handcycling, disciplína silniční paracyklistiky,
které se věnuji na vrcholové úrovni. V cyklistice mám také největší sportovní cíle, ale je pravda, že v současné době čím dál tím častěji koketuji s myšlenkou zabývat se trošku více i triatlonem. V triatlonu už sice nejsem žádný nováček, ale doposud jsem ho dělal jen pro zábavu a ambice moc neřešil. V zimních měsících se věnuji běžeckému lyžování na sledgi a soustředím se především na běžkařské maratony.

A.cz: Co byste poradil lidem, kteří se dostali do podobně svízelné situace jako vy před lety a které napadají ty nejčernější myšlenky?

Je těžké někomu poradit, každý jsme jiný. Pro mě je daleko snazší smířit se s radikálním problémem než žít v nejistotě a nevědět, co bude. Když se skutečně něco stane, je dobré začít co nejdříve fungovat. Dávat si dílčí cíle a třeba i osobní výzvy, kterými jsou pro mě převážně sportovní ambice, ale zprvu to klidně může být i schopnost přesunout se sám na vozík nebo naložit si vozík do auta. Další zlepšení zdravotního stavu je dobré brát spíše jen jako příjemný bonus.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Hamáček do Moskvy v pondělí neodletí, s cestou nesouhlasil Babiš

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) podle informací Mladé fronty DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Andreje Babiše (ANO). MF DNES se odkazuje na zdroj z vlády. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. 

Babiš opakovaně dal v minulých dnech najevo, že s cestou nesouhlasí. V pátek premiér řekl, že Hamáčkovi doporučil do Moskvy necestovat, protože na to podle něj není vhodná doba. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl již ve čtvrtek premiér. Podle něj může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení. 

Záměr kritizovali také opoziční politici koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN. Cestu chtěli projednat v Poslanecké sněmovně jako nově zařazený bod, ale neuspěli. 

Proti cestě se vyslovil v DVTV také Tomáš Petříček, který byl do minulého týdne místopředsedou ČSSD a v pondělí byl na návrh Jana Hamáčka odvolán z postu ministra zahraničí. "Pro Sputnik bych do Moskvy nejel," řekl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 27 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy