Průlom ve vědě: Paleontologové našli poprvé v historii fosilii vodního dinosaura

Magazín Magazín
7. 5. 2020 8:59
Ještě donedávna se paleontologové domnívali, že dinosauři byli výhradně suchozemští tvorové. Archeologický průzkum v Maroku ale přinesl nezpochybnitelný důkaz o tom, že někteří prehistoričtí plazi byli schopnými plavci a žili výhradně ve vodě. V oblasti zaniklého říčního koryta v saharské poušti našli fosilii šestitunového dinosaura a vše nasvědčuje tomu, že predátor žil a lovil ve vodě.

Sto let starého vodního predátora nazvali paleontologové Spinosaurus aegyptiacus. Výzkum nalezené fosilie ukázal, že dinosaurus mohl vážit přibližně šest tun a jeho tělo zakončené dlouhým ocasem měřilo asi 15 metrů. Pro srovnání, potápěč by vedle takového monstra pokryl asi 12 procent jeho celkové délky.

Podoba vodního dinosaura je odvozená z ocasu, hřbetní ploutve a části skeletonu, jehož fosilie se dochovala pod povrchem saharského písku. Studii vedl mezinárodní tým vědců, který na program získal grant od společnosti National Geographic Society.

Na výzkumu se podíleli i vědci z Velké Británie, konkrétně z univerzit v Portsmouthu a Leicesteru. "Až doteď jsme dinosaury považovali za ryze suchozemské tvory, ale nález ocasu Spinosaura aegyptiaca toto paradigma zcela vyvrátil. Dokazuje nám, že prehistoričtí plazi byli dobře adaptovaní i na vodu," zní v prohlášení, které zástupci univerzit poskytli vědeckému magazínu z produkce BBC.

Podařilo se dát dohromady asi pětinu kostry. Nejvíce cenný je pro paleontology ocas, který svou délkou a strukturou dokazuje, že tento druh Spinosaura žil pouze ve vodě.
Podařilo se dát dohromady asi pětinu kostry. Nejvíce cenný je pro paleontology ocas, který svou délkou a strukturou dokazuje, že tento druh Spinosaura žil pouze ve vodě. | Foto: Reuters

Vědci se domnívají, že vodní dinosaurus byl velmi schopný plavec. Jeho podlouhlý ocas pravděpodobně sloužil jako kormidlo, hřbetní ploutev zase rozrážela vodu a naháněla strach dalším predátorům. "Je to vůbec poprvé v historii, co se podařila prokázat existence vodních dinosaurů," píše se v prohlášení.

Profesor David Unwin z Univerzity v Leicesteru s těmito slovy souhlasí. "Naprosto to mění dosavadní paradigma. Nyní můžeme s nadsázkou říct, že na světě kdysi existovalo vodní monstrum," říká. Kromě samotné zadní ploutve svědčí o adaptaci na vodní svět také posazení nozder, těžké kosti, krátké nohy a prsty přizpůsobené pro pádlování ve vodě.

Ve srovnání s anatomií těla Tyrannosaura rexe zabírá ocas spinosaura delší část kostry a zdá se, že právě díky tomu dokázal i rychle měnit směr. Aby vědci dokázali, že se skutečně jedná o vodního tvora, požádali kolegy z Harvardu, aby vytvořili model ocasu a napojili ho na robotický systém, který dokáže simulovat pohyb ve vodě.

Fyziognomii a pohyb ocasu následně paleontologové porovnali s podobnými živočichy, jako je krokodýl či suchozemský dinosaurus, a prokázali, že spinosaurus byl skutečně vybaven pro život ve vodě. Profesor David Martill z Portsmouthu je nálezem mile překvapen, netají však své vnitřní pochybnosti. "Jediné, co mně stále nejde do hlavy, je to, proč by se zrovna spinosaurus (poddruh dinosaura) dokázal adaptovat na vodu, proč neexistovali například i vodní iguanodonové nebo stegosaurové?" ptá se.

Video: Francouzští vědci objevili gigantickou dinosauří kost

Francouzští vědci objevili gigantickou dinosauří kost | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 14 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí-Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití může vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

před 1 hodinou

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy