Průlom ve vědě: Paleontologové našli poprvé v historii fosilii vodního dinosaura

Magazín Magazín
7. 5. 2020 8:59
Ještě donedávna se paleontologové domnívali, že dinosauři byli výhradně suchozemští tvorové. Archeologický průzkum v Maroku ale přinesl nezpochybnitelný důkaz o tom, že někteří prehistoričtí plazi byli schopnými plavci a žili výhradně ve vodě. V oblasti zaniklého říčního koryta v saharské poušti našli fosilii šestitunového dinosaura a vše nasvědčuje tomu, že predátor žil a lovil ve vodě.

Sto let starého vodního predátora nazvali paleontologové Spinosaurus aegyptiacus. Výzkum nalezené fosilie ukázal, že dinosaurus mohl vážit přibližně šest tun a jeho tělo zakončené dlouhým ocasem měřilo asi 15 metrů. Pro srovnání, potápěč by vedle takového monstra pokryl asi 12 procent jeho celkové délky.

Podoba vodního dinosaura je odvozená z ocasu, hřbetní ploutve a části skeletonu, jehož fosilie se dochovala pod povrchem saharského písku. Studii vedl mezinárodní tým vědců, který na program získal grant od společnosti National Geographic Society.

Na výzkumu se podíleli i vědci z Velké Británie, konkrétně z univerzit v Portsmouthu a Leicesteru. "Až doteď jsme dinosaury považovali za ryze suchozemské tvory, ale nález ocasu Spinosaura aegyptiaca toto paradigma zcela vyvrátil. Dokazuje nám, že prehistoričtí plazi byli dobře adaptovaní i na vodu," zní v prohlášení, které zástupci univerzit poskytli vědeckému magazínu z produkce BBC.

Podařilo se dát dohromady asi pětinu kostry. Nejvíce cenný je pro paleontology ocas, který svou délkou a strukturou dokazuje, že tento druh Spinosaura žil pouze ve vodě.
Podařilo se dát dohromady asi pětinu kostry. Nejvíce cenný je pro paleontology ocas, který svou délkou a strukturou dokazuje, že tento druh Spinosaura žil pouze ve vodě. | Foto: Reuters

Vědci se domnívají, že vodní dinosaurus byl velmi schopný plavec. Jeho podlouhlý ocas pravděpodobně sloužil jako kormidlo, hřbetní ploutev zase rozrážela vodu a naháněla strach dalším predátorům. "Je to vůbec poprvé v historii, co se podařila prokázat existence vodních dinosaurů," píše se v prohlášení.

Profesor David Unwin z Univerzity v Leicesteru s těmito slovy souhlasí. "Naprosto to mění dosavadní paradigma. Nyní můžeme s nadsázkou říct, že na světě kdysi existovalo vodní monstrum," říká. Kromě samotné zadní ploutve svědčí o adaptaci na vodní svět také posazení nozder, těžké kosti, krátké nohy a prsty přizpůsobené pro pádlování ve vodě.

Ve srovnání s anatomií těla Tyrannosaura rexe zabírá ocas spinosaura delší část kostry a zdá se, že právě díky tomu dokázal i rychle měnit směr. Aby vědci dokázali, že se skutečně jedná o vodního tvora, požádali kolegy z Harvardu, aby vytvořili model ocasu a napojili ho na robotický systém, který dokáže simulovat pohyb ve vodě.

Fyziognomii a pohyb ocasu následně paleontologové porovnali s podobnými živočichy, jako je krokodýl či suchozemský dinosaurus, a prokázali, že spinosaurus byl skutečně vybaven pro život ve vodě. Profesor David Martill z Portsmouthu je nálezem mile překvapen, netají však své vnitřní pochybnosti. "Jediné, co mně stále nejde do hlavy, je to, proč by se zrovna spinosaurus (poddruh dinosaura) dokázal adaptovat na vodu, proč neexistovali například i vodní iguanodonové nebo stegosaurové?" ptá se.

Video: Francouzští vědci objevili gigantickou dinosauří kost

Francouzští vědci objevili gigantickou dinosauří kost | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy