Polští bezdomovci vyrazili s farářem na pouť na traktůrcích. Štastnou cestu jim popřál i David Lynch

ČTK ČTK
25. 8. 2016 8:57
Čtyři bezdomovci a kněz se vydali z Polska do Francie přesně ve stylu filmu Davida Lynche Příběh Alvina Straighta, kde stárnoucí hrdina jede v zahradním traktůrku stovky kilometrů za nemocným bratrem.
Polští bezdomovci vyrazili s farářem na pouť na traktůrcích. | Video: YouTube

Čtveřice bezdomovců a kněz vyrazili z jihopolského města Jaworzno v minitraktorech s přívěsy a jejich rychlost nepřesahuje 15 kilometrů za hodinu. Inspiroval je film Davida Lynche Příběh Alvina Straighta. V plánu mají dojet až k basilice svaté Terezie v Lisieux.

"Nedělejte nad námi kříž, neodepisujte nás," říkají poutníci o 1700 kilometrů dlouhé cestě, na niž se vydali spolu s knězem, spravujícím středisko péče o bezdomovce. Poté, co se museli vypořádat se závislostmi a vyloučením na okraj společnosti, chtějí předvést, co dokážou.

"Máme čas vyměřený na Zemi. Je čas vyhrazený přemítání a teď je čas vyrazit," prohlásil jeden z poutníků, Jacek Baczyński. "Na této pouti je pro mě nejdůležitější být tu a modlit se, za rodinu, za lidi, za dobré vztahy, za lásku," dodal Kazimierz Lara.

Ještě než polští poutníci vyrazili, režisér Lynch jim popřál hodně štěstí na jejich cestě "za odpuštěním, láskou, přátelstvím a mírem", poznamenala agentura Reuters.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy