Polští bezdomovci vyrazili s farářem na pouť na traktůrcích. Štastnou cestu jim popřál i David Lynch

ČTK ČTK
25. 8. 2016 8:57
Čtyři bezdomovci a kněz se vydali z Polska do Francie přesně ve stylu filmu Davida Lynche Příběh Alvina Straighta, kde stárnoucí hrdina jede v zahradním traktůrku stovky kilometrů za nemocným bratrem.
Polští bezdomovci vyrazili s farářem na pouť na traktůrcích. | Video: YouTube

Čtveřice bezdomovců a kněz vyrazili z jihopolského města Jaworzno v minitraktorech s přívěsy a jejich rychlost nepřesahuje 15 kilometrů za hodinu. Inspiroval je film Davida Lynche Příběh Alvina Straighta. V plánu mají dojet až k basilice svaté Terezie v Lisieux.

"Nedělejte nad námi kříž, neodepisujte nás," říkají poutníci o 1700 kilometrů dlouhé cestě, na niž se vydali spolu s knězem, spravujícím středisko péče o bezdomovce. Poté, co se museli vypořádat se závislostmi a vyloučením na okraj společnosti, chtějí předvést, co dokážou.

"Máme čas vyměřený na Zemi. Je čas vyhrazený přemítání a teď je čas vyrazit," prohlásil jeden z poutníků, Jacek Baczyński. "Na této pouti je pro mě nejdůležitější být tu a modlit se, za rodinu, za lidi, za dobré vztahy, za lásku," dodal Kazimierz Lara.

Ještě než polští poutníci vyrazili, režisér Lynch jim popřál hodně štěstí na jejich cestě "za odpuštěním, láskou, přátelstvím a mírem", poznamenala agentura Reuters.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Útočnice napadla dvě ženy ve švýcarském nákupním centru, mohlo jít o teroristický útok

Dvě ženy zranila v úterý 28letá útočnice v obchodním domě v jihošvýcarském městě Lugano. Jednu z nich poranila nožem, druhou škrtila, informoval server 20minuten. Spolkové státní zastupitelství uvedlo, že šlo pravděpodobně o teroristický čin.

Žena se švýcarským občanstvím útočila v pátém poschodí nákupního střediska Manor v centru Lugana, které leží v kantonu Ticino nedaleko hranic s Itálií. Jednu ženu útočnice škrtila, druhou napadla nožem. Jedna z obětí utrpěla vážná zranění, která ji ale neohrožují na životě, druhá zranění lehká.

Podle listu Corriere del Ticino ukradla útočnice nůž z oddělení domácích potřeb přímo v obchodním domě na náměstí Piazza Dante. Zpacifikovat se ji podařilo dvěma zákazníkům, kteří ji zadrželi do příjezdu policie.

Spolkové státní zastupitelství na tiskové konferenci uvedlo, že šlo "pravděpodobně o čin s teroristickým motivem".

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 36 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy