reklama
 
 

Po nehodě na sjezdovce mu dávali procentní šanci na uzdravení. Dostudoval školu a vítězí i na lyžích

9. 8. 2018 11:04
Ross Nesbitt (16) je skotský mladík z Glasgow, někdejší naděje britského sjezdového lyžování. Jenže právě to se mu před dvěma lety málem stalo osudným.

Ross Nesbitt z Glasgowa patřil k nadějím britského sjezdového lyžování. Ve svých čtrnácti letech se pravidelně umísťoval na stupních vítězů.

Osudné se mu stalo soustředění v prosinci 2016 v Rakousku. Tehdy se vydal od vleku neprojetou zkratkou. Lyže mu rozhodila kupa sněhu a on v plné rychlosti narazil hlavou do plotu, popisuje jeho příběh britský server BBC.

Ležel v kómatu v innsbrucké nemocnici. Po měsíci se jeho stav zlepšil natolik, že mohl být transportován do nemocnice v Glasgow. Zde prožil na dětském oddělení dalších šest týdnů.

Zhubl 18 kilogramů, vyživovala ho sonda zavedená do žaludku. Lékaři mu dávali jednoprocentní šanci na úplné uzdravení.

"Musel jsem se znovu naučit i ty nejzákladnější věci jako polykat, mluvit, chodit," cituje Rosse BBC.

Congratulations to young Ross Nesbitt, who has excelled in his summer exams. The young Scot fell into a coma after a ski training crash in Austria and was discharged from hospital less than 18 months ago.

Zveřejnil(a) Ski Club of Great Britain dne 07. August 2018

Jenže se stal malý zázrak a mladík se začal velmi rychle zotavovat. V únoru 2017 byl z nemocnice propuštěn.

I po propuštění pokračovaly jeho nevídané pokroky. Nejprve se vrátil do školy a snažil se co nejrychleji dohnat zmeškané učivo. A pak se vrátil i ke svému sportu, jenž ho málem připravil o život.

"Lyžování je to, co chtěl vždycky dělat. Naplňuje ho a hrozně baví," cituje server BBC jeho matku Wilmu.

Návrat k nebezpečnému koníčku mu nerozmlouvala. "Už se nedávno účastnil několika závodů a již stál i na pódiu pro vítěze. Nevyhrál, ale šlape soupeřům na paty," líčí maminka hrdě.

Nyní má další důvod k hrdosti, Ross právě složil závěrečné zkoušky na střední škole za sedm áček (nejlepší ohodnocení) a jedno béčko. Přitom před dvěma lety se teprve znovu učil mluvit.

Video: Hýbe jen hlavou, i tak vystudovala filmovou školu. Nebojím se ničeho, říká

Čerpám energii z lidí kolem sebe, líčí Kateřina Morozová, která se narodila se srostlými klouby a nefunkčními svaly. | Video: Martin Veselovský |  19:20

autor: Magazín | 9. 8. 2018 11:04

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama