Po nehodě na sjezdovce mu dávali procentní šanci na uzdravení. Dostudoval školu a vítězí i na lyžích

Magazín Magazín
9. 8. 2018 11:04
Ross Nesbitt (16) je skotský mladík z Glasgow, někdejší naděje britského sjezdového lyžování. Jenže právě to se mu před dvěma lety málem stalo osudným.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: iStock

Ross Nesbitt z Glasgowa patřil k nadějím britského sjezdového lyžování. Ve svých čtrnácti letech se pravidelně umísťoval na stupních vítězů.

Osudné se mu stalo soustředění v prosinci 2016 v Rakousku. Tehdy se vydal od vleku neprojetou zkratkou. Lyže mu rozhodila kupa sněhu a on v plné rychlosti narazil hlavou do plotu, popisuje jeho příběh britský server BBC.

Ležel v kómatu v innsbrucké nemocnici. Po měsíci se jeho stav zlepšil natolik, že mohl být transportován do nemocnice v Glasgow. Zde prožil na dětském oddělení dalších šest týdnů.

Zhubl 18 kilogramů, vyživovala ho sonda zavedená do žaludku. Lékaři mu dávali jednoprocentní šanci na úplné uzdravení.

"Musel jsem se znovu naučit i ty nejzákladnější věci jako polykat, mluvit, chodit," cituje Rosse BBC.

Jenže se stal malý zázrak a mladík se začal velmi rychle zotavovat. V únoru 2017 byl z nemocnice propuštěn.

I po propuštění pokračovaly jeho nevídané pokroky. Nejprve se vrátil do školy a snažil se co nejrychleji dohnat zmeškané učivo. A pak se vrátil i ke svému sportu, jenž ho málem připravil o život.

"Lyžování je to, co chtěl vždycky dělat. Naplňuje ho a hrozně baví," cituje server BBC jeho matku Wilmu.

Návrat k nebezpečnému koníčku mu nerozmlouvala. "Už se nedávno účastnil několika závodů a již stál i na pódiu pro vítěze. Nevyhrál, ale šlape soupeřům na paty," líčí maminka hrdě.

Nyní má další důvod k hrdosti, Ross právě složil závěrečné zkoušky na střední škole za sedm áček (nejlepší ohodnocení) a jedno béčko. Přitom před dvěma lety se teprve znovu učil mluvit.

Video: Hýbe jen hlavou, i tak vystudovala filmovou školu. Nebojím se ničeho, říká

Čerpám energii z lidí kolem sebe, líčí Kateřina Morozová, která se narodila se srostlými klouby a nefunkčními svaly. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy