Po nehodě na sjezdovce mu dávali procentní šanci na uzdravení. Dostudoval školu a vítězí i na lyžích

Magazín Magazín
9. 8. 2018 11:04
Ross Nesbitt (16) je skotský mladík z Glasgow, někdejší naděje britského sjezdového lyžování. Jenže právě to se mu před dvěma lety málem stalo osudným.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: iStock

Ross Nesbitt z Glasgowa patřil k nadějím britského sjezdového lyžování. Ve svých čtrnácti letech se pravidelně umísťoval na stupních vítězů.

Osudné se mu stalo soustředění v prosinci 2016 v Rakousku. Tehdy se vydal od vleku neprojetou zkratkou. Lyže mu rozhodila kupa sněhu a on v plné rychlosti narazil hlavou do plotu, popisuje jeho příběh britský server BBC.

Ležel v kómatu v innsbrucké nemocnici. Po měsíci se jeho stav zlepšil natolik, že mohl být transportován do nemocnice v Glasgow. Zde prožil na dětském oddělení dalších šest týdnů.

Zhubl 18 kilogramů, vyživovala ho sonda zavedená do žaludku. Lékaři mu dávali jednoprocentní šanci na úplné uzdravení.

"Musel jsem se znovu naučit i ty nejzákladnější věci jako polykat, mluvit, chodit," cituje Rosse BBC.

Jenže se stal malý zázrak a mladík se začal velmi rychle zotavovat. V únoru 2017 byl z nemocnice propuštěn.

I po propuštění pokračovaly jeho nevídané pokroky. Nejprve se vrátil do školy a snažil se co nejrychleji dohnat zmeškané učivo. A pak se vrátil i ke svému sportu, jenž ho málem připravil o život.

"Lyžování je to, co chtěl vždycky dělat. Naplňuje ho a hrozně baví," cituje server BBC jeho matku Wilmu.

Návrat k nebezpečnému koníčku mu nerozmlouvala. "Už se nedávno účastnil několika závodů a již stál i na pódiu pro vítěze. Nevyhrál, ale šlape soupeřům na paty," líčí maminka hrdě.

Nyní má další důvod k hrdosti, Ross právě složil závěrečné zkoušky na střední škole za sedm áček (nejlepší ohodnocení) a jedno béčko. Přitom před dvěma lety se teprve znovu učil mluvit.

Video: Hýbe jen hlavou, i tak vystudovala filmovou školu. Nebojím se ničeho, říká

Čerpám energii z lidí kolem sebe, líčí Kateřina Morozová, která se narodila se srostlými klouby a nefunkčními svaly. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy