Po brutální vraždě dívky vyšli Turci do ulic v minisukních

Magazín Magazín
24. 2. 2015 13:40
Turečtí muži tak chtějí protestovat proti násilí na ženách, které je v zemi na vzestupu.
Turci v minisukních protestují proti násilí na ženách.
Turci v minisukních protestují proti násilí na ženách. | Foto: Twitter, CNN

Ankara - Brutální vražda mladé dívky vyhnala do ulic turecké muže v minisukních. Turci tak chtějí protestovat proti násilí na ženách, které je v zemi na vzestupu.

Dvacetiletou Özgecan Aslanovou 11. února ubil železnou tyčí o šest let starší řidič minibusu, protože se mu dívka bránila při pokusu o znásilnění. Jeho otec a kamarád mu posléze pomohli tělo spálit. Trojice už je v rukou policie, řidič se k vraždě přiznal.

Protest v minisukni se nejprve rozšířil na Twitteru. Tisíce mužů zveřejnily na sociální síti svou fotografii v krátké sukni s hashtagem #ozgecanicinminietekgiy, což se dá volně přeložit jako Obleč si minisukni pro Özgecan, napsal britský server The Independent.

Ale nezůstalo jen u fotografií. V sobotu se stovky mužů v nezvyklém oděvu shromáždily v ulicích Istanbulu a vyrazily na pochod městem.

"Pokud je minisukně zodpovědná za všechno, pokud nošení minisukně znamená nemorálnost a nečestnost, pokud je žena v minisukni výzvou k tomu, co se jí stane, tak my jsme také výzvou!“ píše se na facebookové stránce na podporu kampaně.

Iniciativu podpořila řada celebrit, mezi nimi i britská herečka a ambasadorka OSN bojující za rovnoprávnost pohlaví Emma Watson.

"Bestiální" vraždu odsoudil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, kterého však mnozí viní z toho, že jeho sexistické poznámky vyvolávají ve společnosti nenávist vůči ženám a jejich svobodám.

Erdogan v minulosti například odmítl, že by bylo postavení žen rovnocenné mužům, protože je to údajně "proti zákonům přírody". Správná žena by podle něj měla mít nejméně tři děti a neměla by podstupovat ani císařský řez nebo interrupci. Vicepremiér v Erdoganově někdejší vládě Bülent Arinç například před časem vyzval ženy, aby se nesmály na veřejnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy