Muž s transplantovaným penisem čeká dítě. Lékaře překvapil

Magazín ČTK Magazín, ČTK
16. 6. 2015 11:53
Jihoafričan, který jako první na světě úspěšně podstoupil transplantaci penisu, se brzy stane otcem. Lékaři tak brzké zotavení nečekali.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Kapské město – Dvaadvacetiletý mladík z Jihoafrické republiky, který loni jako první na světě podstoupil úspěšnou transplantaci penisu, se podle zpravodajského serveru News 24 stane brzy otcem.

Mladíkovi zůstal po nepodařené obřízce jen jeden centimetr původního orgánu. V té době mu bylo 18 let a byl již sexuálně aktivní. Chirurgové použili při operaci řadu technik, které jsou běžné při transplantacích obličeje (například když bylo potřeba spojit drobné cévy a nervy).

"Naším cílem byla plná funkčnost. Děti byly až tím posledním, na co jsme mysleli. Jsme překvapeni, že se náš pacient zotavil tak rychle," řekl vedoucí chirurg transplantačního týmu André van der Merwe agentuře Reutres.

Podle oficiálních čísel se v JAR každoročně objeví až 250 mužů, kteří následkem neodborně provedené obřízky přijdou o pohlavní orgán. "Právě naše průkopnická metoda by jim mohla pomoci překonat psychické i fyzické trauma," uvedl lékař.

André van der Merwe dále tvrdí, že je schopen pomoct pacientům během léčby rakoviny nebo těžké erektilní dysfunkce. Dodal, že už obdržel několik žádostí o transplantaci od zájemců z USA, Kolumbie nebo Ruska. Největší komplikací podle něho je nalezení vhodného dárce.

"Věděl jsem, že transplantovaný orgán funguje. Neměl jsem důvod si myslet, že bych byl neplodný. Mít se svojí přítelkyní dítě jsem plánoval, ale netušil jsem, že to bude tak brzy," uvedl mladík.

Dramatické následky neodborně provedené obřízky

Transplantace penisu byla součástí výzkumného projektu zaměřeného právě na chlapce a mladé muže, kteří se stali obětí v JAR rozšířené tradice mužské obřízky. Na transplantaci teď čeká dalších devět mužů.

Neodborné odstranění předkožky v rámci rituálu spojeného s dospíváním často končí těžkým zánětem a nutnou amputací penisu, výjimkou není ani úmrtí. Ročně v JAR rituál podstoupí tisíce mladíků, převážně z kmene Xhosů.

Podle odhadů jich o penis přijde každý rok zhruba 250. V roce 2013 se objevily s odstupem několika měsíců dokonce dva případy hromadných úmrtí, dohromady při nich zemřelo více než 50 mladíků.

O transplantaci penisu se pokusili už čínští lékaři v roce 2005. Po dvou týdnech ale museli orgán odoperovat kvůli vážným psychickým komplikacím pacienta i jeho manželky.

Příprava transplantačního programu trvá až sedm let a musí se dobře zvážit potřeba a možnosti, říká lékař Pavel Trunečka z pražského IKEMU. V současnosti čeká na orgán přes šest set pacientů. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy