Muž s transplantovaným penisem čeká dítě. Lékaře překvapil

Magazín ČTK Magazín, ČTK
16. 6. 2015 11:53
Jihoafričan, který jako první na světě úspěšně podstoupil transplantaci penisu, se brzy stane otcem. Lékaři tak brzké zotavení nečekali.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Kapské město – Dvaadvacetiletý mladík z Jihoafrické republiky, který loni jako první na světě podstoupil úspěšnou transplantaci penisu, se podle zpravodajského serveru News 24 stane brzy otcem.

Mladíkovi zůstal po nepodařené obřízce jen jeden centimetr původního orgánu. V té době mu bylo 18 let a byl již sexuálně aktivní. Chirurgové použili při operaci řadu technik, které jsou běžné při transplantacích obličeje (například když bylo potřeba spojit drobné cévy a nervy).

"Naším cílem byla plná funkčnost. Děti byly až tím posledním, na co jsme mysleli. Jsme překvapeni, že se náš pacient zotavil tak rychle," řekl vedoucí chirurg transplantačního týmu André van der Merwe agentuře Reutres.

Podle oficiálních čísel se v JAR každoročně objeví až 250 mužů, kteří následkem neodborně provedené obřízky přijdou o pohlavní orgán. "Právě naše průkopnická metoda by jim mohla pomoci překonat psychické i fyzické trauma," uvedl lékař.

André van der Merwe dále tvrdí, že je schopen pomoct pacientům během léčby rakoviny nebo těžké erektilní dysfunkce. Dodal, že už obdržel několik žádostí o transplantaci od zájemců z USA, Kolumbie nebo Ruska. Největší komplikací podle něho je nalezení vhodného dárce.

"Věděl jsem, že transplantovaný orgán funguje. Neměl jsem důvod si myslet, že bych byl neplodný. Mít se svojí přítelkyní dítě jsem plánoval, ale netušil jsem, že to bude tak brzy," uvedl mladík.

Dramatické následky neodborně provedené obřízky

Transplantace penisu byla součástí výzkumného projektu zaměřeného právě na chlapce a mladé muže, kteří se stali obětí v JAR rozšířené tradice mužské obřízky. Na transplantaci teď čeká dalších devět mužů.

Neodborné odstranění předkožky v rámci rituálu spojeného s dospíváním často končí těžkým zánětem a nutnou amputací penisu, výjimkou není ani úmrtí. Ročně v JAR rituál podstoupí tisíce mladíků, převážně z kmene Xhosů.

Podle odhadů jich o penis přijde každý rok zhruba 250. V roce 2013 se objevily s odstupem několika měsíců dokonce dva případy hromadných úmrtí, dohromady při nich zemřelo více než 50 mladíků.

O transplantaci penisu se pokusili už čínští lékaři v roce 2005. Po dvou týdnech ale museli orgán odoperovat kvůli vážným psychickým komplikacím pacienta i jeho manželky.

Příprava transplantačního programu trvá až sedm let a musí se dobře zvážit potřeba a možnosti, říká lékař Pavel Trunečka z pražského IKEMU. V současnosti čeká na orgán přes šest set pacientů. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 18 minutami

Kosovo bude bojkotovat předání Nobelovy ceny Handkemu

Kosovo se rozhodlo bojkotovat slavnostní předání Nobelovy ceny za literaturu Rakušanovi Peteru Handkemu, který je kritizován kvůli prosrbským postojům za války v bývalé Jugoslávii. Ceremoniál se uskuteční příští týden ve Stockholmu a kosovský velvyslanec se nezúčastní "kvůli kontroverznímu Peterovi Handkemu, který je přítelem a stoupencem Miloševičovy politiky", jak informoval kosovský ministr zahraničí. Handke roku 2006 vystoupil na pohřbu bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče. Toho předtím navštívil ve vězení v Haagu. Kosovo je bývalou jihosrbskou provincií. Právě Miloševičovi je připisována hlavní role při rozdmýchávání nacionalistických vášní v 90. letech minulého století a rozpoutání několika válek v oblasti bývalé Jugoslávie, mimo jiné právě v Kosovu.

Zdroj: AFP/ČTK
Další zprávy