Muž s transplantovaným penisem čeká dítě. Lékaře překvapil

Magazín ČTK Magazín, ČTK
16. 6. 2015 11:53
Jihoafričan, který jako první na světě úspěšně podstoupil transplantaci penisu, se brzy stane otcem. Lékaři tak brzké zotavení nečekali.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Kapské město – Dvaadvacetiletý mladík z Jihoafrické republiky, který loni jako první na světě podstoupil úspěšnou transplantaci penisu, se podle zpravodajského serveru News 24 stane brzy otcem.

Mladíkovi zůstal po nepodařené obřízce jen jeden centimetr původního orgánu. V té době mu bylo 18 let a byl již sexuálně aktivní. Chirurgové použili při operaci řadu technik, které jsou běžné při transplantacích obličeje (například když bylo potřeba spojit drobné cévy a nervy).

"Naším cílem byla plná funkčnost. Děti byly až tím posledním, na co jsme mysleli. Jsme překvapeni, že se náš pacient zotavil tak rychle," řekl vedoucí chirurg transplantačního týmu André van der Merwe agentuře Reutres.

Podle oficiálních čísel se v JAR každoročně objeví až 250 mužů, kteří následkem neodborně provedené obřízky přijdou o pohlavní orgán. "Právě naše průkopnická metoda by jim mohla pomoci překonat psychické i fyzické trauma," uvedl lékař.

André van der Merwe dále tvrdí, že je schopen pomoct pacientům během léčby rakoviny nebo těžké erektilní dysfunkce. Dodal, že už obdržel několik žádostí o transplantaci od zájemců z USA, Kolumbie nebo Ruska. Největší komplikací podle něho je nalezení vhodného dárce.

"Věděl jsem, že transplantovaný orgán funguje. Neměl jsem důvod si myslet, že bych byl neplodný. Mít se svojí přítelkyní dítě jsem plánoval, ale netušil jsem, že to bude tak brzy," uvedl mladík.

Dramatické následky neodborně provedené obřízky

Transplantace penisu byla součástí výzkumného projektu zaměřeného právě na chlapce a mladé muže, kteří se stali obětí v JAR rozšířené tradice mužské obřízky. Na transplantaci teď čeká dalších devět mužů.

Neodborné odstranění předkožky v rámci rituálu spojeného s dospíváním často končí těžkým zánětem a nutnou amputací penisu, výjimkou není ani úmrtí. Ročně v JAR rituál podstoupí tisíce mladíků, převážně z kmene Xhosů.

Podle odhadů jich o penis přijde každý rok zhruba 250. V roce 2013 se objevily s odstupem několika měsíců dokonce dva případy hromadných úmrtí, dohromady při nich zemřelo více než 50 mladíků.

O transplantaci penisu se pokusili už čínští lékaři v roce 2005. Po dvou týdnech ale museli orgán odoperovat kvůli vážným psychickým komplikacím pacienta i jeho manželky.

Příprava transplantačního programu trvá až sedm let a musí se dobře zvážit potřeba a možnosti, říká lékař Pavel Trunečka z pražského IKEMU. V současnosti čeká na orgán přes šest set pacientů. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 1 hodinou

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy