Žil 20 let na ulici, teď rozdává radost ostatním. Stal se nejveselejším řidičem MHD

Magazín Magazín
14. 1. 2019 11:18
Seděl ve vězení, má za sebou závislost na drogách a ještě před 17 měsíci neměl ani práci, ani domov. Díky pomoci neziskové organizace se rekvalifikoval na řidiče autobusu a cestující na každé zastávce linky 26 vítá srdečným úsměvem. I za něj si teď vysloužil titul nejveselejšího šoféra v Londýně.
Pat Lawson
Pat Lawson | Foto: Repro YouTube

Padesátiletý Patrick "Pat" Lawson zrovna neměl jednoduchý život. Propadl drogám, téměř 20 let žil na ulici a poté skončil kvůli zdravotním problémům v nemocnici. 

Všechno se změnilo až díky dobrovolníkům z neziskové organizace Single Homeless Project, kteří mu zajistili rekvalifikaci na řidiče na autobusu u obecně prospěšné společnosti zajišťující dopravu.

A práci v dopravě si na rozdíl od té předchozí okamžitě zamiloval. "V minulosti jsem už práci měl, prodával jsem Big Issue (britská obdoba Nového prostoru, pozn. red.), ale to mě nebavilo tak jako řídit autobus," uvedl pro server The London Ecomic Pawson. 

A radost z práce přenáší i na pasažéry. Každému cestujícímu, který nastoupí na linku 26, popřeje dobré ráno a obdaruje ho úsměvem. Autobus řídí od března 2017 a za svoji vstřícnost již získal řadu pochval a doporučeních od spokojených cestujících. A může se také pyšnit cenou za nejveselejšího šoféra MHD v Londýně.

"Jsem opravdu šťastný, že jsem cenu získal. Ale snažím se být sám sebou, taková je prostě moje povaha a přesně tak by se měl chovat každý řidič autobusu," uvedl v rozhovoru pro televizní kanál London Live.

V budoucnu má v plánu sepsat knihu, svým příběhem se šťastným koncem chce motivovat další lidi bez domova.

"Ocitl jsem se na samém dně, ale díky podpoře charitativních organizací jsem se z něj dostal," poděkoval dobrovolníkům.

Video: Zvykl jsem si, říká bezdomovec žijící v dřevěné boudě

Jiří žije v dřevěné chatrči ve zlínské čtvrti Příluky už deset let. Zvykl si i na mrazivé počasí | Video: Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 6 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy