Panda v berlínské zoo je znovu středem pozornosti, nejspíš čeká potomka

ČTK ČTK
15. 8. 2019 16:14
Pandí samička Meng-meng v berlínské zoo, která před dvěma roky odborníkům zamotala hlavu svou chůzí pozpátku, je znovu středem velké pozornosti. Vše totiž nasvědčuje tomu, že "je v očekávání". První výsledky vyšetření jsou slibné, oznámila podle agentury DPA zoologická zahrada německé metropole.
Oba medvědi platí za nezkušené ve věcech pandího sexu. Poprvé se spářili letos v dubnu. Aby u nich chovatelé zvýšili pravděpodobnost, zkusili i umělé oplodnění.
Oba medvědi platí za nezkušené ve věcech pandího sexu. Poprvé se spářili letos v dubnu. Aby u nich chovatelé zvýšili pravděpodobnost, zkusili i umělé oplodnění. | Foto: Shutterstock

"Přestože u pand často dochází k falešné březosti, jsme z 85 procent přesvědčeni, že Meng-meng skutečně čeká potomka," řekl Thomas Hildebrandt, expert Leibnizova ústavu pro výzkum života zvířat v zoologických zahradách a divoké přírodě (IZW). Tento ústav provedl ultrazvuková a hormonální vyšetření Meng-meng.

Předchozí pokusy s jinými páry o narození pandy v Berlíně selhaly. Šestiletá Meng-Meng a její devítiletý partner Ťiao-čching žijí v místní zoo od předloňského léta. Oba pocházejí z čínské chovatelské stanice a jsou zapůjčeni na 15 let. Berlín za ně platí každý rok milion dolarů (přes 23 milionů korun).

Oba medvědi platí za nezkušené ve věcech pandího sexu. Poprvé se spářili letos v dubnu. V zájmu zvýšení pravděpodobnosti, že bude skutečně březí, odborníci u Meng-meng zkusili také umělé oplodnění. Představitelé IZW nyní odhadují, že koncem srpna nebo začátkem září by v Berlíně světlo světa mohlo spatřit jedno nebo dvě panďátka.

Podívejte se také na video: Nejstarší panda oslavila 37 let. Je to rekord

Čínská panda Ťia-ťia se v hongkongské zoo dožila 37 let, čímž se stala vůbec nejstarší pandou žijící v zajetí a dostala se do Guinessovy knihy rekordů. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 7 minutami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 43 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy