Panda v berlínské zoo je znovu středem pozornosti, nejspíš čeká potomka

ČTK ČTK
15. 8. 2019 16:14
Pandí samička Meng-meng v berlínské zoo, která před dvěma roky odborníkům zamotala hlavu svou chůzí pozpátku, je znovu středem velké pozornosti. Vše totiž nasvědčuje tomu, že "je v očekávání". První výsledky vyšetření jsou slibné, oznámila podle agentury DPA zoologická zahrada německé metropole.
Oba medvědi platí za nezkušené ve věcech pandího sexu. Poprvé se spářili letos v dubnu. Aby u nich chovatelé zvýšili pravděpodobnost, zkusili i umělé oplodnění.
Oba medvědi platí za nezkušené ve věcech pandího sexu. Poprvé se spářili letos v dubnu. Aby u nich chovatelé zvýšili pravděpodobnost, zkusili i umělé oplodnění. | Foto: Shutterstock

"Přestože u pand často dochází k falešné březosti, jsme z 85 procent přesvědčeni, že Meng-meng skutečně čeká potomka," řekl Thomas Hildebrandt, expert Leibnizova ústavu pro výzkum života zvířat v zoologických zahradách a divoké přírodě (IZW). Tento ústav provedl ultrazvuková a hormonální vyšetření Meng-meng.

Předchozí pokusy s jinými páry o narození pandy v Berlíně selhaly. Šestiletá Meng-Meng a její devítiletý partner Ťiao-čching žijí v místní zoo od předloňského léta. Oba pocházejí z čínské chovatelské stanice a jsou zapůjčeni na 15 let. Berlín za ně platí každý rok milion dolarů (přes 23 milionů korun).

Oba medvědi platí za nezkušené ve věcech pandího sexu. Poprvé se spářili letos v dubnu. V zájmu zvýšení pravděpodobnosti, že bude skutečně březí, odborníci u Meng-meng zkusili také umělé oplodnění. Představitelé IZW nyní odhadují, že koncem srpna nebo začátkem září by v Berlíně světlo světa mohlo spatřit jedno nebo dvě panďátka.

Podívejte se také na video: Nejstarší panda oslavila 37 let. Je to rekord

Čínská panda Ťia-ťia se v hongkongské zoo dožila 37 let, čímž se stala vůbec nejstarší pandou žijící v zajetí a dostala se do Guinessovy knihy rekordů. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy