Panda v berlínské zoo je znovu středem pozornosti, nejspíš čeká potomka

ČTK ČTK
15. 8. 2019 16:14
Pandí samička Meng-meng v berlínské zoo, která před dvěma roky odborníkům zamotala hlavu svou chůzí pozpátku, je znovu středem velké pozornosti. Vše totiž nasvědčuje tomu, že "je v očekávání". První výsledky vyšetření jsou slibné, oznámila podle agentury DPA zoologická zahrada německé metropole.
Oba medvědi platí za nezkušené ve věcech pandího sexu. Poprvé se spářili letos v dubnu. Aby u nich chovatelé zvýšili pravděpodobnost, zkusili i umělé oplodnění.
Oba medvědi platí za nezkušené ve věcech pandího sexu. Poprvé se spářili letos v dubnu. Aby u nich chovatelé zvýšili pravděpodobnost, zkusili i umělé oplodnění. | Foto: Shutterstock

"Přestože u pand často dochází k falešné březosti, jsme z 85 procent přesvědčeni, že Meng-meng skutečně čeká potomka," řekl Thomas Hildebrandt, expert Leibnizova ústavu pro výzkum života zvířat v zoologických zahradách a divoké přírodě (IZW). Tento ústav provedl ultrazvuková a hormonální vyšetření Meng-meng.

Předchozí pokusy s jinými páry o narození pandy v Berlíně selhaly. Šestiletá Meng-Meng a její devítiletý partner Ťiao-čching žijí v místní zoo od předloňského léta. Oba pocházejí z čínské chovatelské stanice a jsou zapůjčeni na 15 let. Berlín za ně platí každý rok milion dolarů (přes 23 milionů korun).

Oba medvědi platí za nezkušené ve věcech pandího sexu. Poprvé se spářili letos v dubnu. V zájmu zvýšení pravděpodobnosti, že bude skutečně březí, odborníci u Meng-meng zkusili také umělé oplodnění. Představitelé IZW nyní odhadují, že koncem srpna nebo začátkem září by v Berlíně světlo světa mohlo spatřit jedno nebo dvě panďátka.

Podívejte se také na video: Nejstarší panda oslavila 37 let. Je to rekord

Čínská panda Ťia-ťia se v hongkongské zoo dožila 37 let, čímž se stala vůbec nejstarší pandou žijící v zajetí a dostala se do Guinessovy knihy rekordů. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy